www.scifi.sk
Akty X
Objasnenie Scullyovej tehotenstva
Popis:
Ešte predtým, ako sa pustíte do čítania by som Vás poprosil, aby ste sa o nasledujúcich riadkoch či odhaleniach nezmieňovali na žiadnom americkom či anglickom diskusnom fóre a rozprávali či písali si o nich výlučne s fanúšikmi, ktorí si ich už tiež osobne prečítali. Akty X ma naučili, že pravda musí vyjsť najavo, no keďže táto konkrétna pravda mi nepatrí (patrí Chrisovi Carterovi), situácia sa mení. Neviem, naozaj netuším, aké presne má Chris Carter plány pokiaľ ide o celovečerné filmy, ale ak by plánoval nadviazať na mytológiu a nasledujúcich pár odstavcov by sa 'dostalo von', bolo by z nich viac škody ako úžitku. Epizóda "The Truth" nasvedčuje tomu, že mytológia sa zďaleka neskončila. Už i len kvôli faktu, že Chris Carter v nej neobjasnil najväčšie tajomstvo ôsmej a deviatej série seriálu. Ak to všetko naplánoval tak bezchybne ako si myslím, že to naplánoval, tak sa zdá, že mytológia bude pokračovať ďalej. Stálo by to za to. Avšak nedá sa vylúčiť ani možnosť, že som si len nesprávne vyložil prezentované fakty a to, o čom tu píšem nemá žiadne opodstatnenie. Posúďte sami ...

Ako som už napísal korene siahajú k trilógii "Biogenesis" (ktorou mám samozrejme na mysli epizódy "Biogenesis"/"The Sixth Extinction"/"Amor Fati"). Žiarenie z odtlačku artefaktu malo za následok to, že v Mulderovi sa opätovne zaktivovali genetické stopy mimozemskej DNA, ktoré v ňom zostali po infikácii čiernym olejom v epizóde "Tunguska". Nebudem sa rozpisovať do detailov, ale z epizódy "Amor Fati" je zjavné, že Mulder sa stal novým článkom v evolúcii ľudského rodu. Mimozemšťania sú naši prapredkovia a Mulder sa k nim na pomyselnom evolučnom rebríčku posunul o jednu priečku vyššie. Mulderova pozmenená DNA by mohla byť kľúčom k úspešnému odboju proti Kolonistom. Toto si uvedomoval Muž s cigaretou a Muldera od tohto údelu chcel odbremeniť. Operácia, ktorú podstúpil však nevyšla podľa jeho predstáv a mimozemské gény ho začali zabíjať. No nebyť Muža s cigaretou, Mulder by umrel. Bol to práve on, kto Mulderovi v úvode epizódy "Amor Fati" podal vakcínu, ktorá v ňom opäť potlačila účinky mimozemských génov a to mu zachránilo život.

Mulder umieral preto, lebo mimozemské gény z vírusu (čierneho oleja) v ňom potlačili jeho pôvodné vrodené ľudské gény, gény, ktoré máme v sebe my všetci. Mulderovi sa zmenila jeho DNA, no jeho telo na tento prudký prechod nebolo pripravené. Práve preto umieral. Konšpirátori k tomu, aby sa mimozemšťanom mohli postaviť na odpor potrebovali niekoho, kto by mal tieto gény vrodené, kto by sa s nimi narodil a dokázal by s nimi žiť. Skrátka potrebovali Mulderovho potomka.

V tomto bode sa ich pozornosť upriamila na Scullyovú. Keby mohla vynosiť Mulderovho potomka bez toho, aby čo i len tušila, že tu niečo nesedí, bola by to pre nich výhra. To bolo presne to, čo potrebovali.

Komplikáciou bola skutočnosť, že Scullyovú už pred rokmi uniesli a odobrali jej jej vajíčka. Bola neplodná. Ako som už naznačil pred pár týždňami mnohých nás napadlo, že liečivá energia z mimozemskej lode, s ktorou Scullyová prišla do kontaktu v epizóde "The Sixth Extinction", jej mohla "vyliečiť" jej neplodnosť. Tak to však nebolo, Chris Carter nás tu veľmi obratne vodil za nos. "Vyliečiť" ženu z neplodnosti nedokáže nič na svete, ale ani nič z vesmíru (mimozemská loď). Ženské telo nemá fyziológiu k tomu, aby po narodení vyprodukovalo nové vajíčka. Napriek tomu v dnešnej dobe vďaka technologickému pokroku môže mať deti aj žena, ktorá by prišla o svoje vajíčka. Áno, presne tak, cestou umelého oplodnenia.

To by bola polovička odpovede na to, ako Scullyová otehotnela. Ako by však konšpirátori presvedčili Scullyovú k takejto pochybnej "spolupráci"? Nijako. A ani sa o to nepokúšali -- lebo to vôbec nebolo treba. Mali bezchybný plán, ktorým ťarchu tohto rozhodnutia preniesli na Scullyovej plecia BEZ TOHO, ABY SI TO SCULLYOVÁ VÔBEC UVEDOMOVALA.

Dostávame sa k retrospektívam z epizódy "Per Manum". Existuje viacero dohadov, kedy sa tieto restrospektívy (v ktorých sme videli ako sa Scullyová rozhodla pre umelé oplodnenie) odohrali. Niektoré boli natoľko divoké, že ich umiestnili do piatej série seriálu. Skutočnosť je taká, že tieto retrospektívy sa odohrali krátko pred udalosťami epizódy "Requiem", v ktorej sme sa dozvedeli, že Scullyová je tehotná.

Viacerí fanúšikovia epizóde "Per Manum" vyčítali to, že v nej vidíme, že Scullyová sa 'niekedy' v minulosti seriálu len tak rozhodla, že chce mať deti. V tej dobe sme sa nemali čoho chytiť a mnohí trvali na tom, že Scullyovej rozhodnutie mať deti prišlo značne nečakane a že sa tak rozhodla len preto, lebo si to vyžadovala dejová zápletka. Mali pravdu len v tom, že to rozhodnutie bolo naozaj nečakané, ono však bolo nečakané aj pre Scullyovú. Presnejšie povedané nečakané boli všetky tie pocity a emócie, ktoré ju k tomuto rozhodnutiu doviedli.

Napísal som, že vysvetlenie PODSTATY Scullyovej tehotenstva leží ešte v skorých fázach mytológie seriálu. Ak by som nebral do úvahy Scullyovej únos, ku ktorému došlo už v druhej sérii seriálu (a tiež k nemu došlo značne nečakane), bolo to v epizóde "731" z tretej série, v ktorej sa Scullyová s agentom Pendrellom bavila o mikročipe, ktorý si Scullyová po únose nechala vyňať zo svojej šije. Konkrétnejšie sa bavili o tom, že takýto mikročip je neskutočným technologickým zázrakom, lebo bez toho, aby si to človek uvedomoval dokáže mapovať duševné procesy prebiehajúce v ľudskom mozgu. Ďalej sme sa o mikročipe v epizóde "Memento Mori" (ale popravde to bolo naznačené už v epizóde "Nisei") dozvedeli, že po jeho vyňatí z krku sa u osoby, ktorá si ho nechala vyňať vyvinie rakovina. Z týchto dvoch záchytných faktov si ľahko odvodíme nasledujúci dohad: ak mikročip dokáže mapovať duševné procesy ľudského mozgu a zároveň dokáže aj spôsobiť rakovinu, tak by logicky mohol vyvinúť takú spätnú väzbu, ktorá by ovplyvnila duševné procesy v ľudskom mozgu. A tento dohad bol aj následne potvrdený. Bolo to o rok neskôr, v epizóde "Patient X". Spomeňte si na scénu, kedy Scullyová ležala vo svojej spáľni, vstala z postele a pri pohľade na hviezdnu oblohu sa akoby podvedome dotkla svojej šije. Následne sme ju videli na moste pod priehradou spolu s ďalšími unesenými, ktorých si tam prostredníctvom čipov privolali Muži bez tváre (Scullyová už vtedy mala čip implantovaný späť do šije).

Ale vráťme sa späť k Scullyovej tehotenstvu. Pravda je taká, že Scullyová neotehotnela *vďaka* mikročipu vo svojej šiji (ako to v epizóde "Existence" naznačil Knowle Rohrer), ale otehotnela KVÔLI mikročipu vo svojej šiji. Ako som už spomenul predtým Chris Carter to mal všetko dokonale naplánované.

Konšpirátori zaktivovali funkcie mikročipu v Scullyovej šiji a šikovným narábaním s možnosťami, ktoré im ponúka (ktoré sú prakticky neobmedzené) v Scullyovej navodili túžbu po dieťati. Myslím si, že tu už viac vysvetľovať netreba a stačí si spomenúť na spomínané retrospektívy z epizódy "Per Manum" a jedna po druhej postupne začnú dávať zmysel. (Odporúčam hlavne tú, v ktorej Dr. Parenti Scullyovej povedal, že bude môcť otehotnieť. Gillian Andersonová tú scénu zahrala PRESNE TAK, ako keby už vtedy vedela, že emócie vyvolané mikročipom v jej šiji ju vyslovene premohli. Pozrite si tú scénu a budete vedieť o čom hovorím.)

Keď Scullyová na záver epizódy v poslednej retrospektíve vkročila do svojho bytu, kde na ňu čakal Mulder, tak v tej chvíli už bola tehotná a nosila v sebe Mulderovo dieťa. Veď práve o to po celý čas šlo. Toto bola tá "osamotená noc", o ktorej v epizóde "Trust No 1" hovoril Tajomný muž. Toto bola noc, ktorú Mulder a Scullyová strávili spolu a v mnohých ohľadoch to bola najkrajšia a zároveň najsmutnejšia noc Daninho života.

No pravda o tom, čo ju k tejto noci doviedlo je bolestná.

Skúste si predstaviť, že to, čo ste si tu práve prečítali by ste Scullyovej mali povedať z očí do očí. Nedokázali by ste to. A nedokázal to ani Mulder.

A tu sa dostávame k úvodu deviatej série, ale o tom snáď až nabudúce ...

Najprv sa ešte raz zamyslite nad tým, čo ste si práve prečítali.
TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998- | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2005