www.scifi.sk
Akty X
Pôvod ľudstva a mimozemská DNA
Popis:
Mimozemské gény dokážu ďaleko viac ako len liečiť ľudské choroby. Keďže sme potomkami praobyvateľov tejto planéty i my máme v sebe zvyšky ich genetického odkazu - zvyšky ich DNA. Ide však len o neaktívnu DNA, ktorej hovoríme "genetický odpad". Evolúciou sa nám vyvinula naša vlastná DNA, no dodnes v sebe máme zvyšky pôvodnej DNA našich predkov, ktorí Zem už dávno opustili. Keby sme ich dokázali aktivovať veľa by sa toho zmenilo. Predovšetkým by sme dokázali s mimozemšťanmi komunikovať mimozmyslovou telepatickou komunikáciou. Chlapec Gibson Praise, ktorému sa táto DNA aktivovala dokázal takto čítať myšlienky cudzích ľudí a pri jednej príležitosti dokázal komunikovať i s útočným mimozemšťanom, ktorý sa vyvinul zo zmutovaného čierneho oleja, ktorý napadol ľudského hostiteľa. Ukazuje sa, že k mimozemšťanom máme bližšie ako by sa zdalo. Nielenže Gibson má rovnakú DNA ako mimozemšťan, ale obaja majú rovnakú DNA akú má čierny olej. To vysvetľuje ako je možné, že čierny olej dokáže ovládať ľudí, ktorí sú ním infikovaní: dokáže sa dokonale prispôsobiť ľudskej DNA, lebo ľudská DNA a DNA čierneho oleja majú spoločné znaky. ("The End", "The Beginning")

Gibson je vlastne "chýbajúcim článkom" medzi nami ľuďmi a mimozemšťanmi. Svoju schopnosť dokáže dokonale ovládať a má ju naplno pod svojou kontrolou, no sú aj ľudia, u ktorých sa ich paranormálne schopnosti nevyvinuli tak naplno ako u Gibsona, no na rozdiel od väčšiny ľudí sú si vedomí toho, že tieto schopnosti majú a dokážu ich sčasti využívať. Takýchto ľudí napríklad testovala CIA, ktorá tajne študovala schopnosti konkrétnych ľudí "videnia do diaľky". ("The End", "The Sixth Extinction")

Keď je ľudský hostiteľ infikovaný čiernym olejom, vírus v ňom aktivuje neaktívnu DNA a stane sa jej súčasťou. I keď je infikovaný človek vyliečený jantárovou vakcínou, v jeho DNA naďalej zostanú neaktívne zložky čierneho oleja, ktoré nedokáže zničiť ani jantárová vakcína, lebo počas infikácie sa stali súčasťou pôvodnej DNA infikovaného človeka. Ak sa tento človek potom dostane do kontaktu so zdrojom mimozemskej liečivej energie, dôjde k reaktivácii zvyškov čierneho oleja v jeho systéme. Keďže však ide len o zvyšky vírusu, vírus nedokáže zmutovať a dokonca ani nedokáže nadobudnúť svoju obvyklú formu čiernych červov, no v našom mozgu dokáže zaktivovať nebývalé mozgové funkcie, ktoré sme predtým neboli schopní využívať. Presne to sa stalo Mulderovi, keď sa dostal do kontaktu s kresbou mimozemského artefaktu, ktorá zo seba vyžarovala stopy kozmického galaktického žiarenia pochádzajúceho výlučne z vesmíru. Mulderovi v Tunguske podali jantárovú vakcínu a potom ho infikovali čiernym olejom. Jantárová vakcína čierny olej zahubila, no jeho zvyšky zostali v Mulderovej DNA. Podobne ako Gibson Mulder začal ľuďom čítať ich myšlienky. Na rozdiel od Gibsona však túto schopnosť nemal vrodenú a nedokázal ju ovládať tak ako Gibson, čo bolo príčinou jeho postupného úpadku, keďže jeho mozog začal vyvíjať takú silnú mimozmyslovú aktivitu, že tá ho postupne začala zabíjať. Istým spôsobom teda vlastne predbehol evolúciu. Dokázal nielen čítať myšlienky iných ľudí, ale i predvídať budúce udalosti. Stal sa nielen živým dôkazom existencie mimozemšťanov, ale i ich spojenia so zrodom ľudstva. ("Biogenesis", "The Sixth Extinction", "The Sixth Extinction II: Amor Fati")

Stvorili nás vlastne mimozemšťania. To práve Kolonisti napísali Bibliu, Korán a stvorili najvýznamnejšie svetové náboženstvá. To oni nám dali našu pôvodnú vieru a svätými knihami nás naučili rešpektu nad nadradenou bytosťou, ktorou budú Kolonisti keď začnú kolonizovať. Odkaz zanechali nielen v knihách, ale i na mnohých náboženských artefaktoch a súčasťou odkazu okrem iného bola i prastará mimozemská loď pochovaná pod zemským povrchom na Pobreží Slonoviny. Scullyová zistila, že táto loď bola popísaná citátmi zo svätých kníh v prastarom jazyku Indiánov kmeňa Navajo. Naviac obsahovala kompletný popis ľudskej genetiky. Mať ju by znamenalo mať kľúč k Pravde s veľkým P. Práve oblasť Západnej Afriky je oblasťou, kde sa objavili prví príslušníci rodu Homo Sapiens, teda prví ľudia. Okrem tejto lode tu boli nájdené mnohé mimozemské artefakty, ktoré oplývali nebývalou energiou, vyžarovalo z nich galaktické žiarenie a dokázali sa spájať do celku. Ako je opísané v Biblii táto loď dokázala privodiť sedem biblických pohrôm: more krvi, vriacu vodu, roje kobyliek a podobne. Šlo o mnohé varovania, že ľudia sa lode nemajú dotýkať. Loď takisto dokázala darovať život tomu, čo už umrelo, teda aj mŕtvemu človeku. Existuje možnosť, že Kolonisti Zem opustili kvôli chladnému podnebiu, ktoré v minulosti panovalo po celej zemeguli. Teraz, keď sa pozemská klíma čoraz viac otepľuje sa opäť naskytá vhodná príležitosť na ich návrat. ("The Sixth Extinction")

Reaktivácia zvyškov čierneho oleja v Mulderovi mala za vedľajší dôsledok to, že sa stal imúnnym voči infikácii čiernym olejom. Muž s cigaretou o tom vedel, takisto ako vedel o tom, že Mulder by v takomto stave čoskoro umrel. Preto ho nechal previesť do laboratória Ministerstva obrany, kde si nechal Mulderov genetický materiál premiestniť do svojho mozgu. Ak by bola operácia úspešná, Muž s cigaretou by dokázal presne to, čo pred operáciou dokázal Mulder. Dúfal, že takýmto smerom povedie tá správna cesta ako zastaviť proces kolonizácie, keďže plány Syndikátu sabotovali mimozemskí rebeli. Dúfal, že sám sa stane imúnnym a nájde spôsob, ako takúto imunitu sprostredkovať i ostatným. Mulder sa vlastne stal možným záchrancom celého ľudstva, tak ako to vo svojich predpovediach predpovedali Indiáni kmeňa Anasazi. Nenašťastie operácia zlyhala a Muž s cigaretou postupne umieral na následky zápalu mozgu. O život ho nakoniec po jeho poslednom pokuse ako znovuobnoviť "projekt" pripravil Alex Krycek. ("The Sixth Extinction II: Amor Fati", "En Ami", "Requiem")

Nanešťastie sa niečo podobné stalo i Mulderovi. Vysvitlo, že následkom operácie umieral i Mulder, no tento fakt držal v tajnosti. Žiadni lekári mu nevedeli pomôcť. Keďže o tom, že umieral nepovedal ani Scullyovej je pravdepodobné, že po nedobrovoľnej operácii, ktorej ho podrobili a po nedávnych udalostiach súvisiacich so samovraždou jeho matky či zistením, že jeho sestra Samantha je už roky po smrti Mulder svoju smrť mohol ľahko pokladať za nevyhnutnosť. Kvôli pátraniu po sestre za chrbát zahodil svoju kariéru a kvôli svojmu hľadaniu prišiel o všetkých členov svojej rodiny. Z profesionálneho hľadiska ho k práci nič neťahalo a čo robil robil len z čisto osobného záujmu či pre Scullyovú a práve v tom postupne začal nachádzať svoje šťastie a preto sa rozhodol po lieku či uzdravení pátrať i iným smerom ako u lekárov. Pri tomto svojom pátraní sa dokonca ocitol zoči-voči povestnému lesnému mužovi s nezvyčajným darom "pohltiť" ľudské choroby, no Mulder si uvedomil, že lesný muž týmto svojím darom trpel a rozhodol sa zbaviť ho jeho útrap predtým, ako ho muž mohol vyliečiť. Mulder sa tak vyliečenia nedočkal. Zašlo to až tak ďaleko, že Mulder bol plne odhodlaný vzdať sa Aktov X a práve vtedy ho uniesli Kolonisti. Z jeho slov Scullyovej tesne pred únosom - pritom vôbec netušil, že ho unesú - bolo zrejme, že bol odhodlaný z očí do očí jej povedať, že umiera a možno neexistuje šanca, že sa z toho vôbec niekedy dostane. Chcel od nej, aby zabudla na Akty X a neriskovala tak ako riskoval on, keďže sa mu to nakoniec tak kruto vypomstilo. ("Requiem", "Within", "The Gift")

Pomôcť by mu mohli jedine Kolonisti. Odpovede na otázky ohľadom kolonizácie by mohli poskytnúť aj príslušníci prastarého indiánskeho kmeňa Anasazi, keďže títo ľudia pravdepodobne nadviazali priamy kontakt s Kolonistami, no Kolonisti celú túto rasu pôvodných obyvateľov Mexika uniesli, aby si zaistili, že ich tajomstvá zostanú tajomstvami. Títo ľudia nielenže predpovedali šiesty zánik, ale mali i vrodenú genetickú imunitu voči čiernemu oleju, čím pre Kolonistov a ich plánovanú kolonizáciu predstavovali značnú hrozbu. Kmeň Anasazi síce zmizol z povrchu zemského, našťastie dodnes prežili príslušníci pôvodných obyvateľov amerického kontinentu, ktorí majú vplyvom evolučnej slučky DNA, ktorá dokáže zabíjať čierny olej bez pomoci jantárovej vakcíny. ("Anasazi", "The Sixth Extinction II: Amor Fati", "Vienen")
TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998- | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2005