www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
X FILES, THE
(Akty X - Film)
Námet: CHRIS CARTER & FRANK SPOTNITZ
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Zvláštny agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová odhaľujú sprisahanie mlčania, ktorého cieľom bolo zatajiť existenciu mimozemského vírusu, ktorý by mohol vyhubiť celú ľudskú populáciu.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
X Files, The - Poster -
Severný Texas, 35 000 rokov pred naším letopočtom. Dvaja prehistorickí muži bežia cez snežnú búrku a sledujú stopy v snehu, ktoré mieria do jaskyne. Obaja muži vstúpia dovnútra jaskyne a tam si pomocou narábania s kameňmi zapália pochodne. Rozdelia sa a pokračujú v hľadaní. Jeden z nich v útrobách jaskyne objaví ľadovú stenu, v ktorej je zamrznuté telo iného prehistorického človeka. Z ničoho nič zozadu na muža skočí neznámy tvor s dlhými pazúrmi na rukách a muža usmrtí. Mužovi na pomoc prichádza jeho druh a zozadu tvora bodne do chrbta. Tvor muža odsotí a rýchlo zmizne v tme jaskyne. Druhý muž vstane a pozrie sa na roztrhané a zakrvavené telo svojho mŕtveho druha. Muž s pochodňou v ruke pokračuje v hľadaní a neďaleko nájde tvora ležiaceho na zemi. Tvor skočí na muža, no muž ho niekoľkokrát ostrým kyjom bodne do hrude a tvor padá na zem a umiera. Muž sa bližšie pozrie na jeho telo. Postavou síce pripomína človeka, ale povrch jeho tela pripomína skôr plaza. Jeho telo je hladké, bez ochlpenia, šedej farby, ruky sa zakončujú nebezpečne dlhými pazúrmi a veľké oči na holej hlave majú čiernu farbu. Z rán na jeho tele začne vytekať čierna krv, ktorá je známa ako „čierny olej“ (z televízneho seriálu Akty X). Olej sám od seba zmení smer svojho toku a začne sa približovať k nič netušiacemu mužovi. Vstúpi do jeho tela, dostane sa až do jeho očí a my počujeme mužov krik plný bolesti.

Následne vidíme, ako do jaskyne spadne mladý chlapec. Preniesli sme sa do súčasnosti. Chlapec sa rozhliadne po jaskyni a svojim trom kamarátom hore nad sebou ukáže ľudskú lebku, ktorú v jaskyni našiel. Všimne si, že pod jeho topánkami sa objavil čierny olej a predtým, ako chlapec stihne zareagovať, olej vstúpi do jeho tela a paralyzuje ho. Chlapci hore vidia, čo sa stalo, a čoskoro na pomoc prichádzajú požiarnici. Vedúci požiarnikov do jaskyne pošle štyroch svojich mužov, ale čoskoro s nimi stratí spojenie. Vzápätí sa na scéne objavujú kamióny s cisternami a prilieta aj helikoptéra. Z helikoptéry vystúpia muži v ochranných odevoch a z jaskyne zanedlho vynesú malého chlapca, v ktorého očiach vidíme čierny olej.

O týždeň neskôr v Dallase v Texase agenti FBI prehľadávajú federálnu budovu, v ktorej bola nahlásená bomba. Operáciu vedie zvláštny veliaci agent Darius Michaud. Všetci privolaní agenti okolo upriamili svoju pozornosť práve na túto budovu - okrem dvoch, ktorých zaujíma budova oproti. Sú to zvláštni agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová, ktorí teraz po uzatvorení oddelenia Akty X pracujú na oddelení vyšetrovania domáceho terorizmu. Vysvitne, že Mulder si myslí, že bomba sa nenachádza vo federálnej budove oproti tak, ako to nahlásil anonym, ale vo výškovej budove hneď vedľa nej. Mulder svoje tušenie podporí tým, že federálnu budovu už celú prehľadali a žiadnu bombu v nej nenašli. Scullyová namieta, že pravým cieľom terorizmu je šíriť teror, a ak sa nebudú riadiť protokolom a budú postupovať rovnako nekonvenčne tak ako doteraz, je možné, že mnohí ľudia prídu o svoje životy. Bombu sa im však nájsť nedarí a Mulder odchádza do miestnosti s automatmi po nejaké občerstvenie. A práve tam bombu objaví - v jednom z automatov.

Mulderovi a Scullyovej sa včas podarí privolať Michauda a ten tvrdí, že bombu dokáže včas zneškodniť, no pre istotu musia celú budovu evakuovať. Mulder má tušenie, že niečo nie je v poriadku, ale Michaud všetkým agentom okolo nariadi, aby budovu okamžite evakuovali a odišli. Stane sa tak a Mulder a Scullyová budovu opúšťajú včas pár sekúnd pred výbuchom. Michaud v budove zostal sám, ale len sedí pred bombou a so zničeným výrazom na tvári čaká na výbuch. Nasleduje mohutná explózia, ktorá zničí základy budovy a z budovy sa stanú len betónového trosky uprostred záľahy špiny a prachu.

Neskôr vo Washingtone, DC v Ústredí FBI Mulder a Scullyová vypovedajú pred komisiou, ktorej úlohou je zistiť príčiny výbuchu a čo najskôr označiť vinníkov. Mulder prichádza neskoro a predtým, ako ho vykážu z miestnosti, sa stihne dozvedieť, že v troskách budovy boli nájdené telá Michauda, troch dallaských požiarnikov a malého chlapca. Vonku na chodbu za Mulderom prichádza jeho priamy nadriadený, námestník riaditeľa FBI Walter Skinner. Tvrdí, že škoda na budove je 45 miliónov dolárov a nateraz sa zdá, že výbuchu sa dalo zabrániť. Vinu chcú zvaliť na Muldera a Scullyovú. Mulder tvrdí, že Scullyová za nič nemôže a chce vinu zobrať na seba. Skinner mu hovorí, že Scullyová teraz vnútri hovorí to isté o ňom. Scullyová opúšťa vypočúvaciu miestnosť a Skinner odchádza dovnútra. Mulder Scullyovej hovorí, že ju nemusí chrániť. Scullyová namieta, že ich chcú rozdeliť. Pozajtra má stretnutie, na ktorom sa rozhodne, na aké nové oddelenie ju pridelia. Tvrdí, že po Aktoch X by už viac nedokázala pracovať v kancelárii v nejakej krajskej pobočke FBI a preto sa rozhodla, že ak ju preložia, dá výpoveď. Mulder je šokovaný, doslova mu to vyrazí dych. Takto si vývoj najbližších udalostí vonkoncom nepredstavoval.

Po vypočúvaní Mulder mieri do Caseyho baru. Tam sa po pár vypitých pohárikoch spoznáva s Dr. Alvinom Kurtzweilom, ktorý tvrdí, že poznal jeho otca. Kurtzweil neveriacemu Mulderovi prezradí, že Michaudovi nikto nešlo o to, aby bombu zneškodnil. V budove, ktorá vybuchla, sa nachádzali kancelárie krízového štábu a práve tam sa našli telá požiarnikov a malého chlapca. Podľa Kurtzweila boli požiarnici a chlapec mŕtvi dávno predtým, ako bomba vybuchla. Mulder si Kurtzweilove slová nechá prejsť hlavou a mieri do Scullyovej bytu. Požiada ju o pomoc. Scullyová spočiatku váha, ale nakoniec súhlasí a s Mulderom mieria do okresu Montgomery v Marylande, kde sa v márnici námornej nemocnice nachádzajú telá mŕtvych obetí výbuchu. Mulder a Scullyová sa malým úskokom a so šťastím dostávajú do stráženej márnice a Scullyová si prezrie telo jedného z požiarnikov. Koža je celkom priesvitná, tkanivo je celkom edematické, je ako želatína. Na tele nebola vykonaná žiadna pitva a príčina smrti uvedená na štítku vedľa tela je podľa Scullyovej rozhodne nepravdivá. Sama však Mulderovi nevie povedať, čo muža zabilo. Obaja si uvedomujú, že v prípade výbuchu budovy šlo len o krycí manéver a niekto zašiel až tak ďaleko, že sa chladnokrvne rozhodol obetovať životy desiatok ľudí v budove len preto, aby sa tajne zbavil tiel požiarnikov a malého chlapca. Mulder Scullyovú požiada, aby rýchlo urobila pitvu. Scullyová vie, že čoskoro niekto príde na to, že agenti sú v márnici nezvanými hosťami, ale Mulder má pravdu, keď tvrdí, že ich oboch obviňujú z úmrtia tých ľudí a preto by mali vedieť, ako umreli. Scullyová teda zostáva v márnici a Mulder mieri do Kurztweilovho bytu, aby sa ho opýtal, ako vedel o podvode s výbuchom.

V Kurtzweilovom byte nájde policajtov, ktorí tvrdia, že Kurtzweila hľadajú preto, lebo nelegálne šíril pornografické materiály. Mulder opúšťa jeho byt a v bočnej uličke sa stretne s Kurtzweilom. Ten tvrdí, že niekto vie o tom, že sa rozpráva s Mulderom a preto sa ho teraz snažia zdiskreditovať. Mulderovi povie, že nedávno bol povolaný krízový štáb, aby zažehnal šírenie vírusu Hanta. Kurtzweil tvrdí, že v skutočnosti nešlo o vírus Hanta, ale o niečo oveľa nebezpečnejšie. Keď s Mulderovým otcom pred rokmi pracovali pre ministerstvo, bola im ponúknutá účasť na istom projekte. Dozvedeli sa o existencii neznámeho vírusu, ktorý by mohol poslúžiť ako biologická zbraň ‒ tichá zbraň pre tichú vojnu. Predstavitelia projektu sa naň 50 rokov neúspešne snažili nájsť liek. Tento smrtiaci vírus má mimozemský pôvod a má byť použitý v čase mimozemskej kolonizácie, kedy má dôjsť k totálnemu ovládnutiu planéty mimozemskou rasou. Kurtzweil Mulderovi poradí, aby sa vrátil do Dallasu a hľadal ďalšie stopy predtým, ako ich predstavitelia projektu stihnú odstrániť.

Mulder volá Scullyovej a tá mu oznamuje, že v tele požiarnika objavila dôkazy masívnej infekcie. Mulder ju požiada, aby s ním odletela do Dallasu. Scullyová namieta, že nemôže, lebo bude mať to vypočúvanie, ale Mulder jej sľúbi, že do vypočúvania sa stihnú vrátiť späť. Fragmenty kostí, ktoré boli nájdené v kanceláriách krízového štábu, boli vírusom napadnuté tiež. Scullyová tvrdí, že vírus obsahuje proteíny, aké v živote nevidela, a to, ako rýchlo napadol okolité tkanivo, značí, že môže ísť o nebezpečenstvo hromadnej epidémie.

Zatiaľ členovia vládneho tímu pokryli celé okolie jaskyne, z ktorej sa do okolia začal šíriť čierny olej a šírenie sa im podarilo zastaviť. Prichádza tajomný Muž s cigaretou a Dr. Bronschweig mu ukáže telo štvrtého požiarnika, ktorého si tam nechali na pozorovanie. Telesné tkanivo živého muža je celkom priesvitné a vnútri jeho tela sa vyvíja neznámy organizmus. Muž s cigaretou chce vyskúšať vakcínu proti vírusu, ktorú sa predstaviteľom projektu podarilo nedávno získať. Organizmus však ešte pred podaním vakcíny opustí požiarnikovo telo. Organizmus sa rýchlo vyvinie na bytosť, ktorá sa nápadne podobá na tvora z úvodu filmu, a ostrými pazúrmi napadne Broschweiga a členovia tímu následne celú jaskyňu s ešte živým Bronschweigom vnútri hermeticky uzavrú a zasypú pieskom. Predstavitelia projektu, ktorí si hovoria Syndikát, sa následne zídu v Londýne, aby prekonzultovali ďalší postup. Šéf celého Syndikátu Conrad Strughold tvrdí, že teraz, keď vírus zmutoval, je jasné, že mimozemskí kolonisti ich oklamali a nielen ich životy, ale aj životy ostatných ľudí sa s blížiacou kolonizáciou ocitli vo veľkom nebezpečenstve. Všetci sa zhodnú na tom, že potrebujú čas na vývoj a zdokonalenie vakcíny. Muž s cigaretou im prezradí, že sa vyskytli komplikácie v podobe Muldera a Scullyovej, ktorý odhalili ich podvod s výbuchom. Strughold tvrdí, že musia eliminovať hrozbu, ktorú pre nich Mulder predstavuje. Zabiť si ho nemôžu dovoliť, to by na seba upriamili neželanú pozornosť, ale podľa Strugholda Mulderovi musia vziať niečo, bez čoho nedokáže žiť.

Nasleduje záber na Scullyovú. Tá sa spolu s Mulderom zatiaľ dostala na miesto, kde bola predtým jaskyňa a kde boli údajne nájdené fragmenty kostí. Teraz je tam však novozriadené detské ihrisko. Mulder a Scullyová vedia, že sú na správnej stope. Od miestnych chlapcov sa dozvedajú smer, ktorým odišli kamióny s cisternami. Agenti sa dostávajú až k železničnej trati a zdá sa, že sa ocitli na mŕtvom bode svojho výletu a Scullyovej začína dochádzať trpezlivosť. Objaví sa však vlak a ten preváža cisterny. Mulder a Scullyová autom uháňajú za vlakom. Dostanú sa až k rozľahlej pustatine, na ktorej niekto v strede púšte pestuje kukuricu. V strede obrovského kukuričného poľa sa nachádzajú obrovské biele kopuly. Agenti vstúpia dovnútra jednej z nich. Domnievajú sa, že ide iba o vrchnú časť nejakej väčšej stavby pod zemou. Začujú jemné bzučanie. Čoskoro sa otvoria vetráky a zospodu vyletia desaťtisíce včiel. Mulderovi a Scullyovej sa úspešne podarí dostať sa z kopuly von, ale vonku sa objavia helikoptéry, ktoré lietajú nad kukuričným poľom, aby z neho vyhnali nezvaných návštevníkov. Mulder a Scullyová utekajú preč do bezpečia.

Nasledujúci deň sa Scullyová zúčastní stretnutia, na ktorom sa rozhoduje o jej budúcnosti. Mulder sa zatiaľ stretne s Kurztweilom, aby sa s ním poradil o tom, čo videl. Mulder si myslí, že včely predstavujú niečo ako prepravný systém. Z kukurice sa geneticky upravený vírus dostane do včiel a z včiel potom na ľudí. Zatiaľ vidíme, že jedna zo včiel z kopuly sa Scullyovej dostala pod golier a schováva sa tam. Scullyová neskôr Muldera nájde uňho doma. Oznamuje mu, že sa stalo to, čoho sa obávala ‒ preložili ju do pobočky FBI v Utahu a preto sa rozhodla dať výpoveď. Mulder ju prosí, aby to teraz nevzdávala, že sú blízko k tomu, čo už roky hľadajú. Scullyová tvrdí, že Muldera vždy iba zdržiavala a teraz ju už nepotrebuje. Mulder sa jej úprimne prizná, že to vôbec nie je pravda a chce, aby vedela, ako si ju váži. Tvrdí, že jej vďačí za všetko a ona mu nevďačí za nič. Nevie, či by dokázal pokračovať sám bez nej. V Scullyovej očiach sa objavia slzy. Obaja sa objímu a pozrú sa jeden druhému do očí. Ich pery sa pomaly priblížia a už-už sa takmer stretnú, keď vtom Scullyová pocíti bodavú bolesť v krku. Bodla ju včela, ktorá sa jej schovala pod golierom. Zúfalý Mulder rýchlo zavolá sanitku a Scullyovú naložia dovnútra. Mulder si však príliš neskoro uvedomuje, že ide o falošnú sanitku a muž za volantom naňho vystrelí, pričom guľka sa mu oškrie o hlavu.

Keď sa Mulder neskôr preberie v nemocnici, veľmi rýchlo pochopí, že nejde o žiadny zlý sen, ale o skutočnosť. Jeho kamaráti Osamelí strelci a Skinner mu pomôžu dostať sa z nemocnice von a Mulder mieri za Kurztweilom, ktorý ho môže doviesť ku Scullyovej. Kurztweila však medzitým zadržal Fešák, ďalší člen Syndikátu. Spočiatku váhajúci Mulder s Fešákom nasadne do auta a Fešák Mulderovi dá nielen vakcínu pre Scullyovú, ale aj súradnice, na ktorých Scullyovú nájde. Tvrdí, že nikto nepredpokladal takýto vývoj udalostí a Mulder má veľmi málo času, aby Scullyovú zachránil. Potom Fešák zastrelí svojho šoféra Mulderovi nariadi, aby opustil auto a konal. Fešák následne nastúpi naspäť do auta a to exploduje.

Mulder mieri na Antarktídu, na ktorú medzičasom Muž s cigaretou previezol Scullyovú. Na uvedených súradniciach nájde neznámu základňu. Cestou k nej sa prepadne pod ľadový povrch a dostáva sa až dovnútra obrovskej konštrukcie. Tam nájde množstvo kryopodických nádrží, v ktorých sa nachádzajú ľudia, ktorí boli infikovaní čiernym olejom a teraz sa v ich telách vyvíjajú mimozemské bytosti. Po chvíľke hľadania objaví aj Scullyovú. Rozbije nádrž a Scullyovej do pleca vpichne vakcínu. Tá našťastie účinkuje. Scullyová sa preberie, ale vakcína sa dostane do celého systému a začnú sa topiť aj kryopodické nádrže okolo a mimozemskí tvorovia sa začnú prebúdzať k životu. Mulder nahú Scullyovú vytiahne von z nádrže, oblečie ju do šiat, ktorých má na sebe niekoľko vrstiev a pomôže jej postaviť sa na nohy. Dostávajú sa až k otvoru, cez ktorý sa Mulder prepadol dolu. Tvorovia okolo začnú rozbíjať nádrže a agentom sa podarí v poslednej chvíli vyštverať sa hore a cez chodbičku sa im podarí vyštverať sa až na povrch. Tam si však Mulder uvedomuje, že konštrukcia pod nimi sa začína dvíhať a preto musia so Scullyovou vziať opäť nohy na plecia. Podarí sa im to a Mulder vidí, ako sa spod zeme vznesie gigantické UFO. Volá na Scullyovú, ale tá je na konci so silami a omdlie ešte predtým, ako by mohla vesmírnu loď uvidieť. Jediné, čo po mimozemskej lodi zostane, je obrovský kráter v zemi.

Mulder a Scullyová sa po návrate do Washingtonu, DC snažia robiť, čo môžu, aby zachránili dôkazy, ale jediným dôkazom, ktorý im zostane, je mŕtva včela, ktorá bodla Scullyovú a nakazila ju vírusom. Kukuričné polia sú spálené a dôkazy o víruse záhadne miznú. Mulder si neskôr v novinách prečíta článok o tom, že v Texase sa podarilo zabrániť šíreniu vírusu Hanta. Mulder má dojem, že svojím úsilím len strácajú čas, keď opäť v rukách nemajú potrebný dôkaz. Scullyová však Mulderovi sľubuje, že aj naďalej zostane s ním. Na vírus existuje liek a Mulder ho držal vo svojich rukách. S budúcnosťou treba bojovať. "Ak to vzdáme, vyhrajú," znejú Scullyovej záverečné slová.

Zatiaľ sa vo Foum Tataouine v Tunisku Muž s cigaretou stretne so Strugholdom. Oznamuje mu, že Akty X boli znovuotvorené. Strughold si je však istý tým, že jeden človek (Mulder) nedokáže bojovať s budúcnosťou. Vidíme, že obaja s Mužom s cigaretou stoja na pokraji ďalšieho obrovského kukuričného poľa v strede rozľahlej púštnej krajiny ...
TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017