www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
REQUIEM 7ABX22
(Rekviem)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Osudné stretnutie s UFO-m môže pre Muldera a Scullyovú znamenať nečakaný koniec ich priateľstva.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
V okrese Bellefleur v štáte Oregon po ceste uháňa policajné auto. Za volantom sedí detektív Miles (ktorého poznáme z úvodnej epizódy Aktov X z prvej série). Vysielačkou nabáda svojho zástupcu, aby počkal na posily, ale náhle mu bez jeho pričinenia vypne motor auta a auto sa nedá ovládať. Šerifove auto narazí do ďalšieho policajného auta, ktoré nehybne stálo v strede vozovky. Vidíme, že v neďalekom lese niečo horí. Milesove hodinky sa zbláznia. Zástupca šerifa, ktorý sedel v druhom aute je v bezvedomí a na zemi vedľa auta vidíme fľak po zelenej tekutine. Keď sa Miles vyslobodí zo svojho auta, vonku už naňho mlčky čaká muž, ktorý vyzerá presne ako zástupca šerifa sediaci v aute.

V kancelárii Aktov X sa objaví audítor. Mulder a Scullyová majú pri vyšetrovaní Aktov X vysoké výdavky na cestovanie i ubytovanie a audítor sa oprávnene pýta, k čomu agentom tieto peniaze poslúžili. Mulder nedávno zistil, že jeho sestra je mŕtva. A práve sestra mu pritom bola motiváciou pri jeho vyšetrovaní paranormálnych javov. Akty X musí pred audítorom brániť i Scullyová. Na otázku, či verí v mimozemšťanov Scullyová odpovedá, že videla veci, o ktorých nemôže pochybovať. Audítor oboch agentov žiada, aby k vyšetrovaniu jednotlivých prípadov pristupovali s väčšou zodpovednosťou. Ak Mulder míňa toľko peňazí, aby našiel mimozemšťanov, mal by sa zamerať hlavne na to, KDE ich hľadať. Zatiaľ sa vo väzení na Strednom východe Marita Covarrubiasová postará o to, aby z väzenia prepustili Alexa Kryceka. Alexovi prezradí, že ju za ním poslal Muž s cigaretou, ktorý umiera. Detektíva Milesa v lese nájdu dvaja teenageri. Počuli, že nad lesom sa zrazilo armádne lietadlo s UFO-m. Miles mladíkom povie, že armáda našla svoje lietadlo, ale žiadne UFO sa nenašlo a kvôli bezpečnosti pošle chlapcov preč. Konverzáciu Muldera a Scullyovej v práci preruší telefonát od Billyho Milesa. Obaja agenti si ihneď spomenú, že Billyho pred siedmimi rokmi uniesli a pre Muldera a Scullyovú vyšetrovanie jeho únosu znamenalo prvý prípad, na ktorom pracovali spolu. Billy agentom povie, že sa to deje znovu, ale tentoraz obeťou nie je on. I keď audítor by im zjavne "výlet" nepovolil, Mulder a Scullyová so slovami "poďme si trochu zamíňať" odchádzajú po stopách prípadu do Oregonu. Alex a Marita navštívia Muža s cigaretou. Muž s cigaretou sedí na kolieskovom vozíčku, stará sa oňho sestrička a fajčiť môže len cez otvor pre tracheotómiu v jeho krku. Krycek ho obviní z toho, že to on stál za jeho uväznením. Muž s cigaretou hovorí, že sa im naskytla výnimočná príležitosť ako si pomôcť. V Oregone sa stala letecká havária - armádne lietadlo sa vo vzduchu zrazilo s UFO-m. Naskytla sa šanca obnoviť projekt. Zatiaľ sa zvedaví teenageri vrátia do lesa, kde dúfajú, že nájdu UFO. Jeden z nich sa nečakane začne nekontrolovateľne triasť a zmizne. Jeho kamarát v ruke drží baterku a upustí ju potom, ako tá začne sama od seba horieť. Utečie preč.

Do Oregonu prichádzajú Mulder a Scullyová. Billy je už tri roky zástupcom šerifa. Už sa povzniesol ponad všetky tie únosy, ktoré sa stali v minulosti, ale stále mu nikto neverí. Povie agentom o havárii a o možnosti, že v lese sa stále nachádza UFO. Jeho otec mu toho veľa nepovedal, isté je len to, že jeden zástupca šerifa je nezvestný. Prichádza detektív Miles a tvrdí, že sa spojil s armádou a tá trvá na tom, že o žiadnej zrážke s UFO-m nevie. Všetci spolu odchádzajú na miesto, kde detektívovi zhasol motor a Mulder tam na ceste nájde nasprejovanú značku "X" - túto značku tu nasprejoval pred siedmimi rokmi, keď sa mu tu so Scullyovou stalo niečo podobné. Scullyová na zemi nájde nábojnice, ktoré zrejme pochádzajú zo zbrane nezvestného zástupcu šerifa, ale nikde žiadna stopa po tom, na čo by mohol strieľať. Agenti odchádzajú za manželkou nezvestného zástupcu a detektív Miles umiestni dôkazový sáčok s nábojnicami do kufru svojho auta. My diváci vidíme, že v kufri sa nachádza i telo nezvestného zástupcu šerifa. Mulder a Scullyová sú riadne prekvapení, keď zisťujú, že manželkou nezvestného zástupcu šerifa je Theresa, obeť únosov, ktorá pred rokmi požiadala agentov o pomoc. Jej manžel patrí tiež k uneseným, ale obaja to držia v tajnosti, lebo nikto z mesta by im neuveril. Manžel jej hovoril, že prežil niečo strašné. Mnohokrát ho uniesli a robili na ňom testy. Zatiaľ čo Theresa vstane a ide pohľadať lekárske záznamy, Mulder si všimne, aká prirodzenosť vyžaruje zo Scullyovej potom, keď v rukách drží Theresino malé dieťatko. Večer Mulder vo svojej izbe študuje záznamy. Prichádza Scullyová, cíti sa neistá, pociťuje nevoľnosť a nevie prečo. Mulder ju uloží do svojej postele a obopne ju ramenom, aby ju zohrial. Snaží sa ju presvedčiť, že aby sa vrátila naspäť domov. Keď videl, ako v náručí držala Theresino malé dieťa, pripomenulo mu to všetko to, čo jej vzali, o čo prišla - prišla o svoje zdravie a šancu byť matkou. FBI má možno pravdu. Osobné straty sú neprípustné. V živote môže robiť mnoho iných vecí - má čo dobiehať. Niekedy sa to všetko musí skončiť. Zatiaľ do Oregonu prichádza i Alex Krycek. Telefonicky Mužovi s cigaretou oznámi, že UFO zatiaľ napriek veľkému úsiliu nikto nenašiel. Odpoveď znie, že UFO v lese ešte stále musí byť. Muž s cigaretou mu poradí, že ak nájde zástupcu šerifa, nájde i mimozemskú loď. Theresu v noci prebudí lomoz. Domov sa vrátil jej manžel Ray, keď jej však neodpovedá, Teresa si uvedomuje, že to nie je on. Dá sa na útek hore schodmi a "Ray" sa ponáhľa za ňou. Teresa muža bodne ostrým nožom a mužovi z tela vytečie zelená tekutina, ktorej výpary sú pre človeka toxické a Theresa preto upadá do bezvedomia. Počujeme krik jej dieťatka.

Keď sa Mulder a Scullyová vracajú k Therese, Billy im oznámi, že Theresa je preč. Vnútri nájdu stopy vo toxickej kyseline. Scullyovej sa na moment v dome opäť urobí mdlo. Marita, ktorá zostala s Mužom s cigaretou sa ho pýta, prečo do prípadu zatiahol Kryceka a pritom mu dal iba minimum záchytných informácií. Muž s cigaretou odpovedá, že verí, že Krycek mimozemskú loď nájde, ale ak by mu povedal presne ako, Kryceka by to lákalo predať túto informáciu druhej strane. Muž s cigaretou tiež spomenie, že zatiaľ čo sa rozprávajú, loď sa sama obnovuje. To, čomu hovoríme Boh je mimozemská inteligencia. Marita vyjadrí svoje podozrenie, že mimozemšťania prichádzajú a Muž s cigaretou ju poopraví: Oni neprichádzajú, oni sa vracajú. Mulder sa pri Theresinom dome stretne s teenagerom, ktorý sa Billymu prizná, že mu vzali jeho priateľa Garyho. Teenager vezme Muldera a Scullyovú na miesto, odkiaľ zmizol jeho priateľ, ale ešte predtým vyjadrí svoje podozrenie, že detektív Miles vie o všetkom, čo sa v lese deje, lebo teenageri ho nedávno videli neďaleko miesta zmiznutia a preto Billy rýchlo odchádza preč. Keď sa Scullyová v lese rozhliada po okolí, náhle ju neznáma sila zodvihne zo zeme a celé jej telo sa začne triasť. Zdesený Mulder, ktorý si uvedomí, že Scullyová zmizla ju nájde ležať na zemi. Scullyová je malátna. Nerozumie, čo sa to s ňou deje. Mulder to taktiež nevie, ale je si istý, že nejde len o neplánované a izolované únosy, ale že tí, ktorí sú unesení sa už nikdy nevrátia späť. Billy svojho otca nájde v jeho dome a vytiahne naňho zbraň. Detektív Miles ho napriek tomu utíši a Billy zloží zbraň, my však vidíme, že Billyho otec je v skutočnosti mimozemský lovec-pilot. Mulder a Scullyová nájdu dvere do domu otvorené a dom je prázdny.

O dva dni neskôr v budove FBI Skinner prichádza za Mulderom do jeho kancelárie. Mulder Skinnerovi povie o svojich problémoch s vedením a ľutuje, ak s jeho problémami bude niekto obťažovať i Skinnera. Skinner však so sebou privedie Alexa Kryceka a Maritu. Tí Mulderovi vysvetlia, že Muž s cigaretou umiera a jeho posledným želaním je obnoviť konšpiráciu, lebo inak hrozí kolonizácia planéty. V lese sa skutočne UFO nachádza, je však skryté v energetickom poli. Pre Muldera je to dôkaz, ktorý zúfalo potrebuje, lebo vedenie mu už nič neprepáči. Prichádza i Scullyová. Skupinka zavolá Osamelých strelcov, aby im prišli pomôcť. Strelci vedia, že energetické pole chráni loď natoľko, že ju nedokázal zachytiť ani armádny satelit, ale Strelci ho zachytili preto, lebo presne vedeli, čo hľadajú. Loď však v lese nezostane naveky, lebo sama znovu čerpá novú energiu, ktorú potrebuje na odlet. Na Scullyovú je to priveľa a opúšťa miestnosť. Mulder sa k nej pripojí v hale. Hovorí, že do Oregonu ju už viac nepustí. Berú si unesených - a Scullyová bola unesená. Mulder nechce riskovať, že ju stratí. Objímu sa a Scullyová mu sľúbi, že do Oregonu nepôjde sám. Do Oregonu teda s Mulderom odchádza Skinner. Scullyová spolu s Osamelými strelcami bližšie preskúmajú lekárske záznamy unesených a zisťujú, že všetci unesení javili známky abnormálnej mozgovej aktivity, akú nedávno javil i Mulder (začiatok siedmej série). Je to teda Mulder, kto je v nebezpečenstve. Vysilená Scullyová skolabuje. Mulderovi a Skinnerovi sa podarilo zadovážiť si prístroje produkujúce laserové lúče, aby pomocou nich našli energetické pole. Mulder podíde k poľu a strčí dovnútra ruku. Ruka sa mu začne neovládateľne triasť. Po chvíľke si Skinner uvedomuje, že Mulder je preč. Mulder sa zatiaľ dostal dovnútra energetického poľa, kde sa nachádzajú i všetci ďalší unesení. Mulder sa k nim pripojí v žiarivom kruhu, nad ktorým sa vznáša mimozemská loď. Prichádza mimozemský lovec a tiež vstúpi do kruhu. Sú pripravení na vzostup do lode. Loď uvidí i Skinner, no tá čoskoro odlieta a Skinner zostáva v lese sám. Krycek pred Mužom s cigaretou a Maritou prehlási, že zlyhal. Muž s cigaretou húta, že Krycek možno nikdy nechcel uspieť. "Nadišiel môj čas," hovorí Muž s cigaretou. Alex súhlasí, že je čas "poslať diabla naspäť do pekla". Posledné slová Muža s cigaretou sú: "To, čo urobíš Mulderovi alebo mne, to isté akoby si robil celému ľudstvu." Krycek sa rozhodne a postrčí kolieskový vozík dolu schodmi a vzápätí vidíme Muža s cigaretou ležať dolu pod schodmi. Pravdepodobne je mŕtvy. Za Scullyovou do nemocnice prichádza Skinner. Scullyová sa už cíti v poriadku, ale ešte treba dokončiť pár testov. Už počula o tom, že Mulder zmizol. Skinnera sa budú pýtať, čo videl a on nesmie nič zaprieť. Skinner prisahá, že nič nezaprie. "Nájdeme ho," hovorí Scullyová dojatému Skinnerovi a ten prisvedčí. "Musíme," dodá Scullyová so slzami v očiach. Je ešte niečo, čo mu chce povedať, Skinner si to však musí nechať len pre seba. Nevie, ako to vysvetliť, ale je tehotná.

Pokračovanie nabudúce ...TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017