www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
JE SOUHAITE 7ABX21
(Želám si)
Scenár: VINCE GILLIGAN
Réžia: VINCE GILLIGAN

OBSAH:
Mulder a Scullyová spoznávajú ženu, ktorá tvrdí, že Mulderovi splní tri akékoľvek želania.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
V úschovni v Missouri prichádza do medziúschovných priestorov Jay. Nájde Ansona, ktorý si tam číta časopis o jachtách. Jay napomenie Ansona za to, že nevyčistil garážovú úschovňu číslo 407. Anson otvorí garáž a zaujme ho množstvo nábytku. Vnútri zrolovaného arabského koberca sa niečo pohne. Anson rozroluje koberec a vnútri nájde neznámu ženu. Jay prichádza ku garáži a stále napomína Ansona. Naraz Jayovi zmiznú ústa z tváre. Na mieste, kde mal predtým ústa má teraz iba neporušenú kožu.

Keď Scullyová vstúpi do kancelárie Aktov X, Mulder sa už vnútri rozpráva s Jayom. Ústa mu "otvorili" chirurgickým zákrokom, ale na pohľad nevyzerajú najlepšie. Jay je presvedčený, že toto nešťastie mu privodil Anson Stokes. Anson odmietol spolupracovať s políciou, preto sa ho agenti rozhodnú navštíviť. Prichádzajú za ním do parku, ktorý slúži na parkovanie prívesov. Anson tu však spolu s prívesom má "odstavenú" i mohutnú jachtu. Býva tu spolu so svojím bratom Lesliem. Anson sa spočiatku vyľaká, že agenti prišli preveriť to, ako sa dostal k takej drahej jachte a preto sa schová a Leslie agentom povie, že on s bratom sa o jachtu iba starajú, ale nepatrí im. Mulder si povšimne ženu z kobercu. Leslie tvrdí, že Jay v tajnosti skrýval chemikálie, ktoré mu spôsobili "to s tými ústami". Mulder a Scullyová si prezrú garážovú úschovňu číslo 407. Vnútri nezapáchajú žiadne chemikálie a na kalendári v garáži je rok 1978. Nábytok vnútri je drahý a kvalitný. Možno Anson niečo vzal a predal to, aby si kúpil jachtu. Nájdu fotku ženy, ktorú Mulder videl v parku. Zatiaľ sa Anson rozpráva so ženou, ktorá mu dala jachtu preto, lebo o ňu zažiadal. Anson je nešťastný, že jachta nepláva na vode - takto nikdy neposlúži svojmu účelu. Hovorí, že je mu jasné, že sa mu splnili dve želania, ale ešte stále mu zostáva tretie. Stále však nie je rozhodnutý čo to bude. Leslie mu poradí, aby si zažiadal peniaze. Leslie nemôže chodiť a pohybuje sa na vozíčku - ale ani jedného z nich nenapadne, aby si zaželali, aby Leslie mohol chodiť. Anson sa nakoniec rozhodne - chce sa stať neviditeľným kedykoľvek sa mu zachce. Žena povie, že to je neoriginálne želanie, ale tvrdí, že ho splní. Anson si to otestuje a zmizne. Vychádza von. Vonku sa šťastne prebehne okolo domu, ale pri prechádzaní cez cestu ho vzhľadom k tomu, že je neviditeľný zrazí a zabije nákladné auto.

Scullyová v pitevni netrpezlivo očakáva neviditeľné telo. Keď ho privezú, je šokovaná. Pomocou púdru Scullyová telo zviditeľní. Prichádza Mulder. Podľa dentálnych záznamov ide o Ansona Strokesa. Pri pohľade na Scullyovú a podľa jej slov je jasné, že neviditeľné telo je jedna z najúžasnejších vecí, aké kedy videla. Mulder súhlasí a tvrdí, že neviditeľnosť nemá absolútne nič spoločného s vedou. Predchádzajúci vlastník vecí uschovaných v garáži 407 umrel za záhadných okolností. Mulder si myslí, že neznáma žena predstavuje dôležité spojenie, ale nepodarilo sa mu o nej zistiť žiadne podrobnosti. Scullyová zostane v pitevni postrážiť si "svoje" telo, zatiaľ čo Mulder odchádza do parku. Tam mu Leslie povie, že žena je preč. Mulder uvažuje, že žena je džin, duch uctievaný na Strednom východe, ktorý žije vnútri nejakého predmetu a splní želania každému, kto predmet nájde. Leslie súhlasí a odovzdá Mulderovi ornamentálnu skrinku. Pritom mu však nepovie nič o koberci, ktorý chce získať len pre seba. Mulder prichádza naspäť za Scullyovou do pitevne. Ukáže jej skrinku, ale vnútri nie je žiadny džin, ale marihuana. Mulderovi sa taktiež podarilo v databáze FBI pomocou fotografie nájsť bližšie informácie o tajomnej žene. Žena sa nachádza na fotografiách s Benitom Mussolinim i Richardom Nixonom, mužmi, ktorí získali moc, po ktorej celý život snívali, ale nakoniec ju stratili. Zatiaľ sa Leslie rozpráva so ženou-džinom. Povie, že už vie, čo si bude želať a pritom sa pozerá na fotografiu svojho brata Ansona.

Chce, aby sa Anson vrátil späť - a želanie je splnené. Scullyová zatiaľ vedie do pitevne skupinku vedeckých kapacít, ale keď vstúpia dovnútra, telo je preč a Scullyová má dôvod cítiť sa veľmi nepríjemne. Lesliemu sa želanie splnilo, má Ansona späť, ale dostane iba Ansonove rozkladajúce sa telo. Leslie chce, aby Anson mohol hovoriť a Anson začne kričať. Agenti zatiaľ hľadajú Ansonovo telo v pitevni. Scullyová začína pochybovať o tom, čo videla. Mulder uvažuje, že telo zmizlo preto, lebo sa niekomu splnilo jeho želanie. Anson konečne prestane kričať. Necíti si ruky a je mu zima. Leslie sa nevie rozhodnúť, čo si má zaželať ako tretie a posledné želanie. Anson zatiaľ odchádza zakúriť. Mulder a Scullyová prichádzajú práve vo chvíli, keď obytný príves vybuchne na následky úniku a výbuchu plynu. Na zem neďaleko agentov dopadne tajomný koberec. Mulder žene-džinovi hovorí "Jenn" na základe slova "džin", lebo pre slovo džin nepoznáme ženský rod. Požiarnici v parku nájdu dve telá - jedno patrí teraz viditeľnému Ansonovi a druhé jeho bratovi Lesliemu. Mulder si myslí, že Jenn je buď zlovoľná žena, alebo ju postihlo nejaké prekliatie. Jenn mu však odpovedá, že jediná vec, ktorou sú ľudia prekliati je hlúposť. Za 500 rokov sa ľudia takmer nezmenili. Svetu vládne nenásytnosť. Jenn tvrdí, že bola obyčajnou smrteľníčkou - narodila sa v 15. storočí vo Francúzsku. Džin jej ponúkol tri želania. Jej prvé dve želania boli nepremyslené. Po tretíkrát si želala moc a dlhý život a tak sa i ona stala džinom v ženskom podaní. Čo si želala, to sa aj stalo, ale je jasné, že teraz svoje želanie ľutuje. Preto je po celý čas vždy a všade smutná. Scullyová nemôže nájsť nič, na základe čoho by agenti Jenn mali dôvod držať vo väzbe, takže ju musia prepustiť, ale Jenn zostáva, lebo Mulder rozroloval koberec a preto mu je Jenn povinná splniť tri želania.

Mulder pozve Jenn k sebe domov. Pýta sa jej, čo by si želala ona a Jenn mu povie, že by si želala, aby nikdy nepočula slovo "želanie" a mohla žiť život obyčajnej smrteľníčky, relaxovať nad kávou a podobne. Mulder uvažuje, že aby predišiel problémom, jeho želanie by malo byť absolútne altruistické - priaznivé pre všetkých. Mulder si želá mier na Zemi. Jenn hovorí, že želanie je splnené. Mulder sa pozrie von oknom a uvedomuje si, že všetci ľudia zmizli a on zostal jediným človekom na Zemi. Prichádza do Ústredia FBI, vkročí do Skinnerovej kancelárie a tam nájde Jenn. Jenn mu vysvetľuje, že sa mu splnilo, čo chcel - nebol špecifický ohľadom toho, ako zmieriť celý svet. Jenn ho obviní z toho, že je veľký egoista, keď od nej chce, aby zmenila srdcia šiestich miliárd ľudí podľa jeho vzoru. Mulder si želá, aby jeho prvé želanie bolo zrušené a Skinner i ostatný personál sa objavia v budove a Mulder musí vysvetlovať, čo tam robí. Mulder sa ponáhľa do svojej kancelárie a na počítači začne podrobne rozpisovať detaily svojho tretieho želania. Vstúpi Scullyová. Na zmiznutie sa vôbec nepamätá. Tvrdí, že ona i Mulder sa stali obeťami akejsi hypnózy. Poznamená, že ak by Jenn skutočne bola tou, za akú sa vydáva, potom moc plniť želania je extrémne nebezpečná. Mulder si myslí, že trik je v tom, že každé želanie musí byť premyslené do každého detailu - musí byť maximálne špecifické ako sa len dá. Chce, aby jeho posledné želanie bolo dokonalé, z ktorého budú mať prospech všetci ľudia, aby bol svet bezpečnejší, šťastnejší a lepší. Scullyová uznáva, že to znie krásne a zároveň tvrdí, že zmyslom života je nájsť mier a radosť, tak ako tvrdil Mulder, ale nikto by sa nemal snažiť narušovať tento proces nejakým veľkolepým želaním. Scullyová odchádza a Mulder vymaže obrazovku. Už vie, čo si bude želať. Mulder potom pozve Scullyovú do svojho bytu. Sadnú si k televízoru a Mulder na videu pustí film. Scullyová sa ho pýta, pri akej príležitosti ju k seba pozval. Mulder jej odpovedá, že ho to jednoducho napadlo a tak to urobil. Po chvíľke mlčania jej Mulder povie, že sa mu nepodarilo svet urobiť šťastnejším. "Ale mňa áno," odpovedá mu Scullyová a obaja sa na seba usmejú. V poslednom zábere vidíme, ako Jenn spokojne nad kávičkou sedí v istej kaviarni. Usmieva sa. Konečne je šťastná.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017