www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
BRAND X 7ABX19
(Značka X)
Scenár: STEVEN MAEDA & GREG WALKER
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Mulder a Scullyová pod dohľadom a za asistencie Skinnera vyšetrujú tabakovú spoločnosť zakrývajúcu desivé odhalenie, ku ktorému spoločnosť dospela pri svojich výskumoch zahŕňajúcich genetické inžinierstvo.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Vo Winstone-Saleme v Severnej Karolíne FBI stráži istého muža a ženu. Skinner má na starosti dohľad nad celou "akciou". Muž sa volá Jim Scobee a pracuje ako biochemik pre spoločnosť živiacu sa tabakovým priemyslom. Je pripravený pred súdom podať svedectvo proti svojim zamestnávateľom. Jim počas večera neustále silno kašle a my diváci vidíme, že z úst do skleneného poháru vykašle chrobáka. O štvrtej ráno sa prebudí jeho žena a uvedomuje si, že Jim nie je v posteli. Nájdu ho mŕtveho v kúpeľni, má krvavý krk i ústa a v týchto miestach má akoby vyžratú pokožku spolu s kožou.

Na druhý deň prichádzajú Mulder a Scullyová. Skinnerovi podkurujú jeho nadriadení. Ukáže agentom fotky tela. Skinner si myslí, že Scobeeho zabil niekto z práce, kto mal záujem na tom, aby Scobee nesvedčil proti svojim bývalým zamestnávateľom. Scullyová na základe fotiek tela odhaduje, že ak ide o vraždu, niekto zrejme použil kyselinu, ktorá následne spálila tkanivo. Mulder v sklenenom pohári nájde mŕtveho chrobáka. Scullyová sa podujme vykonať pitvu, zatiaľ čo Mulder a Skinner si odchádzajú pohovoriť s Jimovým šéfom, Dr. Peterom Vossom. Daniel Brimley, šéf podnikovej ochranky ich zavedie do konferenčnej miestnosti, kde už na nich čaká Voss i so svojimi právnikmi, ktorí mu poradili, aby agentom neodpovedal na nič, čo má spojenie s ich výskumom. Skinner pohrozí, že ak bude spoločnosť naďalej odmietať spolupracovať, požiada o vydanie federálneho povolenia k prehľadaniu budovy. Napriek radám podnikových právnikov Voss identifikuje chrobáka zo Scobeeho bytu ako druh chrobáka parazitujúci na tabaku. Neskôr sa Voss pred svojím domom stretáva s mužom menom Weaver. Weaver a Jim Scobee sa na niečom dohodli - a teraz, keď je Jim mŕtvy musí jeho miesto zastať Voss. Voss dá Weaverovi dva kartóny cigariet. Weaver sa rozhovorí o tom, že Jimovu smrť ľudia berú ako veľkú záhadu, ale Voss ho žiada, aby odišiel. Weaver odchádza s pozdravom "ešte sa uvidíme". Scullyová vykoná pitvu. Jimovi sa niečo cez kožu prežralo až k pľúcam, ale Scullyová nenachádza žiadne stopy po kyseline ani chemickej reakcii. Takisto v tele nie sú nájdené žiadne stopy po chrobákoch, ale Muldera prípad zaujme napriek tomu, že Scullyová si myslí, že Scobee sa jednoducho udusil k smrti. Skinner si stále myslí, že Scobeeho niekto zavraždil, ale Mulder i Scullyová majú iný názor. Medzičasom sa Weaver pustí do hádky so svojím susedom kvôli tomu, že Weaver doma v byte fajčí a zanedlho po hádke začne sused hlasno kašľať a pľuť krv. Skolabuje a po celej tvári mu vidíme liezť chrobákov a má obžranú pokožku okolo úst.

Mulder, Scullyová a Skinner prichádzajú vyšetriť smrť, ktorá zjavne súvisí s ich prípadom. Príčina smrti suseda sa zdá byť rovnaká ako u Scobeeho, avšak agenti zatiaľ nevedia, o akú príčinu to vlastne ide. Mulder si myslí, že suseda zabili chrobáky, ktorými je preplnený jeho byt. Scullyová navrhne pravdepodobné vedecké vysvetlenie - pokožku mohla obom mužom vyžrať nejaká baktéria, ktorú prenášajú chrobáci. Mulder sa neskôr rozpráva s Weaverom. Weaver si počas rozhovoru zapáli cigaretu. Hovorí, že mŕtvy muž naňho pred smrťou sústavne kričal a tvrdil, že Weaver príliš veľa fajčí, ale to je všetko, čo je Weaver Mulderovi ochotný prezradiť. Mulder teda navštívi Vossa, aby si s ním pohovoril o druhej obeti. Voss je prekvapený, ale odmieta mu prezradiť podrobnosti o firemnom výskume, i keď Mulder tuší a pripomína to Vossovi, že ak sa nerozhodne prehovoriť, umrú ďalší ľudia. Keď Mulder odchádza, Voss obdrží telefonický hovor od Brimleyho, ktorý sa pýta, čo Mulder chcel. Voss chce s pravdou von, ale Brimley ho od toho odhovorí. Zatiaľ univerzitný entomológ Scullyovej potvrdí, že chrobák, ktorého mu priniesla ukázať skutočne cudzopasí na tabaku, ale tento konkrétny chrobák vo svojej fyziológii vykazuje isté neobvyklé znaky. Scullyová uvažuje nad možnosťou genetickej manipulácie. Tabaková spoločnosť zrejme geneticky pozmenila tabak a táto mutácia mohla spôsobiť i mutáciu chrobákov. Voss si prichádza pohovoriť s Weaverom. Voss chce, aby Weaver opustil mesto a dá mu peniaze, ale Weaver má v meste rozrobenú prácu a preto pošle Vossa preč. Keď Voss odchádza, vidíme, že ho sledoval Brimley, ktorý teraz smeruje k Weaverovmu bytu. Scullyová v pľúcach Weaverovho mŕtveho suseda nájde vyvíjajúce sa hmyzie larvy. Scobeeho pľúca boli prázdne preto, lebo chrobáky už opustili jeho telo a utiekli cez okno v kúpeľni. Mulder začne nečakane kašľať a vykašliavať krv.

Podstúpi chirurgický zákrok, pomocou ktorého sa mu lekári snažia pomocou špeciálneho lekárskeho vybavenia vysať larvy z pľúc, ale Scullyová uvažuje, že v jeho pľúcach sú nielen larvy, ale i mnoho vajíčok, z ktorých sa larvy ešte len vyvinú, takže takýmto postupom môžu Mulderovi iba predĺžiť život, ale nie ho zachrániť. Možno geneticky pozmenené vajíčka prežili celú výrobu cigariet a dostali sa až do cigariet a z cigariet prostredníctvom cigaretového dymu do Mulderových pľúc. Ani Scullyová ani Skinner však nevedia, kde Mulder takýto cigaretový dym vdychol. Skinnerovi sa podarí získať povolenie na prehľadanie budovy tabakovej spoločnosti. Napriek rade právnika sa Voss prizná. Pomocou genetiky sa spoločnosť snažila vyrobiť menej škodlivé cigarety, ale vynoril sa nový nepriateľ v podobe geneticky zmutovaných chrobákov. Po niekoľkých mesiacoch umreli traja ľudia, na ktorých cigarety testovali. Scobee monitoroval práve túto skupinku ľudí a nakazil sa. Weaver je štvrtým členom skupiny. Skinner spolu s úderným tímom nájdu vo Weaverovom byte mŕtveho Brimleyho s chrobákmi vyliezajúcimi z jeho úst, ale po Weaverovi ani stopy. Weaver si zrejme vzal Brimleyho auto. Vidíme, ako si na inom mieste Weaver zapáli cigaretu tesne predtým, ako vstúpi do istého obchodného skladu. Neďaleko svoje auto zaparkuje šerif, aby preveril auto, ktoré ukradol Weaver, ale Weaver medzičasom zo skladu utečie. Scullyová sa rozpráva s Mulderom, ktorý leží na nemocničnom lôžku potom, ako mu z pľúc vysali väčšinu lariev. Scullyová verí, že keď nájdu Weavera, budú vedieť, ako vyliečiť Muldera. Počas rozhovoru sa Mulderovi ťažko dýcha, zhorší sa mu stav a zhrozená Scullyová vidí, ako cez ústa jeho telo opustí už dospelý chrobák. Doktor chce čo najskôr uskutočniť operáciu jeho pľúc. Scullyová sa bojí o Muldera, no myslí si, že Mulderove telo je príliš vysilené a radšej chce počkať. Doktor však tvrdí, že čakanie Muldera skôr či neskôr zabije a odchádza. Scullyová vie, že rozhodnutie leží na nej. Skinner prichádza do Vossovho domu chrániť jeho rodinu. Voss nie je doma. Skinner ho vystopuje až do jeho kancelárie, kde však Vossa až čaká Weaver. Voss hovorí, že Weaver vzal testované cigarety. Weaver si je istý, že Skinner mu nič neurobí, lebo ho potrebuje, aby zachránil Muldera. Zapáli si a Skinner ho po krátkom zaváhaní postrelí. V sprievode Skinnera záchranári postreleného Weavera prevezú do nemocnice. Scullyová chce na Weavera pritlačiť, aby im pomohol, ale ešte predtým sa pozrie na Weaverove nechty a nariadi, aby Mulderovi rýchlo do tela vpichli vysokú dávku nikotínu.

Neskôr sa agenti rozprávajú v Mulderovej kancelárii. Mulder je už takmer v poriadku. Keď sa Scullyová pozrela na Weaverove nechty, všimla si, že sú žltej nikotínovej farby. Weaver zrejme pred testom fajčil omnoho viac ako ostatní, ktorí sa zúčastnili testu a umreli. Nikotín je jedným z najstarších insekticídov. Vysoké stupne nikotínu v jeho tele zachránili Weavera pred smrťou, lebo nikotín úspešne zabíja chrobáky, ktoré žijú v tabaku. Dá sa povedať, že v Mulderovom prípade išlo o istý druh chemoterapie, ktorá zabila larvy v jeho pľúcach. Mulder tvrdí, že to nie je všetko, podíde ku stolu a Scullyovej ukáže ešte neotvorenú krabičku cigariet, ktorú si kúpil cestou do práce. Zdá sa, že tým, že Scullyová mu podala toľko nikotínu uňho vypestovala návyk. Scullyová mu rozhodne povie, aby s fajčením dal pokoj a Mulder hodí krabičku do odpadkov. Skinner si ich oboch zavolal k sebe do svojej kancelárie a preto Scullyová po chvíľkovom pohľade na Muldera opúšťa kanceláriu. V poslednom zábere vidíme, ako Mulder túžobne hľadí po krabičke cigariet v odpadkovom koši.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017