www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ALL THINGS 7ABX17
(všetky veci)
Scenár: GILLIAN ANDERSON
Réžia: GILLIAN ANDERSON

OBSAH:
Osud po rokoch Scullyovú znovu spojí s mužom, s ktorým v minulosti plánovala spoločnú budúcnosť. Scullyová zisťuje ako veľmi ju práca na Aktoch X s Mulderom zmenila a že už nie je tou osobou, ktorou bola pred rokmi, keď končila medicínu a pridala sa k FBI.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Kúpeľňa. Scullyová sa oblieka. Práve si na seba dala zelené tričko a teraz si zapína čiernu sukňu. Z vodovodu kvapká voda v rytme s rytmickou hudbou. Ponad scénu počujeme jej hlas. Scullyová v príhovore hovorí o tom, že čas ubieha po chvíľkach --- skladá sa z momentov, ktoré pri pohľade späť definujú našu životnú cestu takisto ako vedú k jej koncu. Len zriedkakedy upierame svoj zrak inam, lebo každý chce poznať dôvody, prečo sa stalo čo sa stalo, chceme vedieť, či naša životná cesta je skutočne len a len našou životnou cestou, alebo takou, ktorá tu už bola a na ktorú sme vkročili so zatvorenými očami. Ale čo ak by sme sa mohli zastaviť, pozastaviť sa a uchovať si pre seba každý z takýchto momentov predtým, ako sa vytratí? Mohli by sme potom vidieť všetky tie nekonečné rozvetvené cestičky tej cesty, ktorá sformovala náš život a vybrať si jednu z nich, inú než tú, po ktorej sme doteraz kráčali? Scullyová sa na seba pozrie v zrkadle, trochu si upraví vlasy a opúšťa kúpeľňu. Vonku si oblečie svoje sako, na chvíľu sa zamyslene zahľadí na postavu ležiacu a spiacu v posteli a potom potichu opúšťa byt. Kamera sa pomaly začne posúvať smerom hore po posteli. Najprv vidíme nahú nohu, potom odhalené stehno, potom hruď, ruky a následne tvár pokojne spiaceho muža. Je to Mulder.

O 63 hodín skôr. Mulder pracuje v kancelárii. Prichádza Scullyová. Rozprávajú sa o pitve súvisiacej s prípadom, pri vyšetrovaní ktorého sa Mulderov názor ukázal ako mylný. Mulder zmení tému a ukáže jej počítačom vygenerovanú snímku kruhu v obilí, ktorá podľa neho dokazuje, že kruhy v obilí sú fraktály. Počas jeho monológu Scullyová zje svoj obed a zjavne ignoruje jeho slová. Nevidí zmysel. Mulder jej ukáže dve letenky do Anglicka, plánuje ísť po čerstvej stope, ale Scullyovej sa nechce ísť. Mulder teda jej letenku zruší a do Anglicka pocestuje sám.

Scullyová sa vracia do nemocnice, aby dokončila papierovanie ohľadom pitvy. Vypýta si zložku, ktorú jej podá blonďatá sestrička. Na röntgenovej snímke, ktorú niekto omylom umiestnil do zložky Scullyová uvidí meno D. Waterston - meno, ktoré pozná. Dr. Daniela Waterstona prijali do nemocnice včera. Prichádza do jeho izby, kde po prvý raz uvidí ženu, o ktorej sa neskôr dozvieme, že je Waterstonova dcéra Maggie. Waterston spí. Jeho kardiológ jej povie, že pred dňom ho trápili silné bolesti v hrudníku. Je vo vážnom alebo liečiteľnom stave. Dozvedáme sa, že Scullyová bola pred rokmi jednou z Waterstonových študentiek. Doma Scullyová obdrží telefonát od Maggie. Daniel chce Scullyovú vidieť, ale Maggie z toho nie je dvakrát šťastná. Scullyová vzápätí obdrží telefonát od Muldera, ktorý ju požiada o to, aby jej neďaleko nemocnice od istej výskumníčky vyzdvihla nejakú dokumentáciu. Scullyová prichádza do nemocnice. Omylom vstúpi do nesprávnej izby, kde uvidí červenovlasú ženu, ktorá je v skutočnosti výskumníčkou, ktorú má zanedlho Scullyová navštíviť. Obe ženy sa však ešte nepoznajú, preto Scullyová odchádza a vstupuje do správnej izby. Maggie opúšťa miestnosť v momente, keď do nej vstúpi Scullyová. Keď Daniel chytí Scullyovú za ruku, Scullyová zneistie. Pýta sa ho, či jej chce znovu vyčítať, že jej rozhodnutie pridať sa k FBI nebolo správne a tiež mu povie, že on nikdy nepochopil dôvod, prečo sa rozhodla odísť. Scullyová povie, že ľutuje, že prišla, ale Daniel jej hovorí, že fakt, že sa rozhodla prísť musí niečo znamenať. Cestou z nemocnice domov Scullyová šoféruje svoje auto a cez telefón sa rozpráva s Mulderom, ktorý čoskoro letí do Anglicka. Do jej auta by vrazilo nákladné auto, ale do cesty jej skočí blonďatá sestrička z nemocnice a tak prinúti Scullyovú zastaviť auto a tým pádom sa vyhnúť zrážke s rýchlo uháňajúcim nákladným autom.

Scullyová prichádza na adresu, na ktorú ju poslal Mulder a spoznáva tam červenovlasú ženu, ktorú už predtým videla v nemocnici. Colleen vie, že Mulder Scullyovú za ňou poslal ohľadom jej výskumu taoizmu. Ženy sa spolu chvíľku rozprávajú a Scullyová sa prizná, že teraz je trochu otrasená, lebo pred malou chvíľou sa zázračne vyhla možnej automobilovej nehode. Colleen hovorí, že za všetkým je vyššia moc, i za takými nehodami, aká sa skoro stala Scullyovej a ktorá nám takýmto spôsobom chce naznačiť, aby sme spomalili a pozornejšie vnímali čo sa okolo nás deje. Waterston zavolá Scullyovú, aby sa prišla poradiť s jeho kardiológom. Jej názor ohľadom liečby je podobný ako Waterstonov názor. Keď sú sami, Scullyová sa pýta Waterstona, ako sa Maggie dozvedela o ich blízkom vzťahu. Po Scullyovej odchode sa veci doma začali rúcať. Daniel ťažko znášal rozchod, rozviedol sa so svojou manželkou a odišiel do Washingtonu. Scullyová je otrasená zistením, že Daniel odišiel do Washingtonu, aby k nej bol bližšie, ale pritom ju za celých 10 rokov nikdy nekontaktoval. Čo Scullyová teraz v živote chce? Možno to, čo predtým odvrhla. Scullyová ho vezme za ruku a do očí sa jej nahrnú slzy. Keď si položí hlavu na jeho hruď, Daniel náhle utrpí srdcový záchvat.

Scullyová mu poskytne prvú pomoc a potom usmerňuje personál, ktorý sa snaží znovunaštartovať jeho srdce. Podarí sa im to. Neskôr sa Scullyová vracia za Colleen. Jej domov je plný mystických symbolov. Scullyová sa jej chce opýtať na to, čo presne myslela tým, že občas by sme mali spomaliť. Scullyová mala tušenie, že Danielov stav je horší, ako si všetci okolo mysleli. Colleen jej povie o aure, energetickom poli, ktoré má okolo svojho tela každý z nás. Scullyová možno závažnosť jeho stavu vycítila z jeho aury. Colleen hovorí, že ak nás prepadne zahanbenie a vina a začneme mať strach, vytvorí sa nerovnováha a táto vplýva na to, ako my vplývame na tento svet. Scullyová sa jej prizná, ako sa jej veľakrát v živote veci zdali celkom jasné. Colleen to pozná. Je vyštudovaná fyzička a boli časy, keď pracovala hodiny a hodiny v teréne. Zdalo sa jej, že všetko je v poriadku, myslela si, že je šťastná, ale pritom po celý čas akoby vnútorne umierala. Následne zistila, že má rakovinu. Scullyová má pre ňu pochopenie, ale Colleen tvrdí, že práve rakovina jej ukázala správnu cestu. Ukázala jej, že to, na čom Colleen predtým pracovala pre ňu malo len nepatrný význam a zistila, že až teraz, keď sa rozhodla vstúpiť na inú cestu vie, že je šťastná ako nikdy predtým a snáď po prvýkrát vo svojom živote. Scullyová presne vie, o čom Colleen hovorí. Obe ženy si veľmi dobre rozumejú. Colleen si myslí, že Scullyová je svetu otvorenejšia viac ako si myslí. Teraz záleží na tom, ako s týmto poznaním naloží, lebo všetko má svoju príčinu. Scullyová sa vracia do nemocnice. Daniel je v kóme. Maggie jej pripisuje zodpovednosť za jeho stav. Scullyová odišla, ale Danielova rodina musela žiť s tým, čo Scullyová hodila za chrbát. V spomalenom zábere Scullyová kráča cez ulicu a premýšľa. Uvidí ženu, ktorá ju predtým zachránila pred nehodou a nasleduje ju do orientálneho príbytku. Je to budhistická svätyňa. Scullyová si kľakne pred sochu Budhu a zatvorí svoje oči. Vo svojej mysli uvidí obrazy ľudí, ktorých vo svojom živote stretla, postupne sa čoraz častejšie objavuje Mulder a všetko, čo spolu s ním Scullyová prežila. Potom uvidí Danielovo priesvitné telo. Keď otvorí oči, obrazy sú preč.

Scullyová pred Maggie požiada liečiteľa, aby pomohol Danielovi, ale kardiológovi sa tento nápad nepozdáva. Maggie ho žiada, aby im ich alternatívnu liečbu povolil. Liečiteľ povie, že Daniel je pripravený na odchod, ale na tomto svete ho ešte niečo drží. Súvisí to so Scullyovou? Doma v noci má Scullyová sen a vidí samu seba na nemocničnej posteli v čase, keď trpela rakovinou. Maggie ju zavolá naspäť do nemocnice. Daniel sa prebral. Popiera, že mu pomohol rituál, ale sľubuje, že sa uzdraví a hneď si začne plánovať budúcnosť. Scullyová mu povie, že je čas vziať na seba zodpovednosť za bolesť, ktorú spôsobil svojej rodine. 10 rokov utekal pred pravdou. Možno je dôvod, prečo je stále nažive ten, aby sa zmieril s Maggie. Scullyová už nie je tou osobou, ktorou bola predtým. Necháva Daniela v izbe spolu s Maggie a odchádza.

Vonku uvidí postavu podobnú žene, ktorú videla a nasledovala už skôr, ale nakoniec vysvitne, že sa pomýlila a je to Mulder. Mal byť v Anglicku, ale už je späť --- žiadne kruhy v obilí nenašiel. Ona mu hovorí, že i to, že niekedy sa zjavne nič nestane má svoj dôvod. Spolu odchádzajú do Mulderovho bytu, kde sa Mulderovi nechce veriť tomu, že on si na dva dni odíde a jej život sa zmení. Hovorí, že s ňou hovoril Boh, ale ona hovorí, že to bola len vízia. Premýšľala o tom, že s Danielom strávi svoj budúci život, ale teraz je rada, že tak neurobila, lebo si uvedomuje, o čo všetko by prišla, keby Daniela neopustila. Zároveň však nevie, čo všetko sa mohlo stať, keby s Danielom zostala. Čo ak je v živote každého z nás dôležitá len jedna jediná voľba a všetky ostatné sú zlé a počas života vidíme náznaky, ktorým musíme venovať pozornosť, ak nechceme skĺznuť z cesty? Mulder hovorí, že ich všetky predchádzajúce rozhodnutia viedli k tomu, že teraz sa spolu rozprávajú v jeho byte a ak by sa jeden z nich čo i len v malom detaile rozhodol inak, všetko by i inak dopadlo a teraz by sa tu nerozprávali. Šťastná a unavená Scullyová zaspí na jeho ramene. Mulder ju opatrne zakryje dekou. Kamera nám ukáže, že v byte sedí soška smejúceho sa Budhu a my ani Scullyová nemáme pochybnosti o tom, že si vybrala správne.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017