www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
CHIMERA 7ABX16
(Chiméra)
Scenár: DAVID AMANN
Réžia: CLIFF BOLE

OBSAH:
Mulder dostane za úlohu objasniť prípad zmiznutia ženy, ktorú podľa slov jej dcéry niekto uniesol z ich domu. Prítomnosť havranov a rozbité zrkadlo na mieste únosu Muldera dovedú k podozreniu, že za tajomnou bytosťou, ktorá sa pohybuje po okolí sa skrýva viac tajomstiev, ako sa pôvodne zdalo.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Veľkonočná nedeľa. Okres Bethany, štát Vermont. Po perfektne vyzdobenej záhrade Marthy Crittendonovej behajú deti a hľadajú veľkonočné vajíčka. K Marthe podíde jej veľká priateľka Ellen Adderlyová. Je to pre nich radostná udalosť, ale nie sú rady, že záhradu navštívi i Jenny Uphouseová so svojím synom, ktorý chodí do triedy s Marthinou dcérou. Je "z inej časti mesta", ako sa o nej zvykne hovoriť a Ellen a Martha ju nemajú rady. Marthina dcéra sa tiež pustí do hľadania veľkonočných vajíčok a pri hľadaní ju vystraší havran a vzápätí i Jenny. Malá Michelle upustí košík s nazbieranými vajíčkami na zem a uteká preč. Neskôr večer doma Martha telefonicky volá svojmu manželovi, ktorý je mimo mesta a pýta sa ho, či by nemohol prísť domov o deň skôr, lebo malú Michelle v záhrade vystrašil havran a teraz má Martha problémy s tým, aby ju uložila do postele. Martha si všimne otvorené okno v obývačke a podíde k nemu, aby ho zatvorila. Keď sa obráti, aby sa porozhliadla po izbe, v izbe uvidí sedieť havrana, ktorý na ňu zakráka. Martha sa pozrie do zrkadla na stene, kde uvidí svoj obraz spolu s obrazom niečoho iného. Zrkadlo však náhle spontánne praskne a na kričiacu Marthu sa vyrúti postava s dlhými tmavými vlasmi.

Mulder a Scullyová sú práve na sledovačke vo Washingtone. Hľadajú neznámu záhadnú ženu, s ktorou bolo dohromady videných šesť ďalších žien a všetky ženy zmizli. Teleskopom sledujú vstup do neďalekého striptízového klubu. Obom táto sledovačka lezie na nervy a Mulder má väčšie šťastie ako Scullyová, lebo je zo sledovačky odvolaný, preto tam necháva Scullyovú osamote a mieri do Ústredia FBI. Tam mu Skinner oznámi, že pred dvoma týždňami zo svojho domu zmizla Martha Crittendonová. Mulder namieta, že so Scullyovu boli obaja pridelení na sledovačku, no Skinner je presvedčený, že sledovačku zvládne Scullyová i sama a zvedavému Mulder prezradí iba to, že v prípade únosu sa hovorí i o havranoch. Mulder prichádza k domu Marthy a Howarda a tu sa stretáva so šerifom Philom Adderlyom, ktorý je Elleniným manželom. O prípad sa zaujíma celé mesto. Nenašiel sa žiadny odkaz so žiadosťou o výkupné a dôkazov je málo. Bola to práve dcéra Michelle, ktorá pri podávaní svedectva spomenula havrana. Mulder vnútri domu nájde pár škrabancov a šerif mu povie o rozbitom zrkadle. Keď Howard v dome robil poriadok, našiel Marthine prášky proti počatiu, objednané cez Internet. Myslí si, že Martha sa tajne schádzala s iným mužom, lebo on pred pár rokmi podstúpil vasektómiu. Medzi jej vecami takisto našiel starý kľúč, ktorý nepozná. Myslí si, že s kýmkoľvek Martha je, zrejme utiekla preto, lebo nechce, aby ich našli. Zatiaľ Ellen po okolí roznáša letáky o nezvestnej Marthe, keď uvidí havrana a neďaleko neho Jenny. Ellen a Jenny sa chvíľu rozprávajú. Panuje medzi nimi napätie. Jenny si myslí, že Ellen sama seba považuje za lepšiu ako svoje kamarátky. So slovami "Ty a ja toho máme spoločného viac ako si myslíš," Jenny odchádza a po jej odchode Ellen v okne neďalekého auta uvidí obraz dlhovlasej ženy a v tom momente sa okno rotriešti na márne kúsky. Ellen sa obráti, ale postava je preč. Mulder sa rozpráva so šerifom a informuje ho, že viaceré kultúry pokladajú havrany za poslov smrti a zrkadlá za akési nástroje odrážajúce pôvab. Ak sa zrkadlo rozbije, niečo to musí znamenať, i keď Mulder si nie je istý, čo to znamená v tomto konkrétnom prípade. Domov prichádza Ellen s malou dcérkou a so slovami, že majú veľkú izbu pre hosťov Mulderovi ponúkne, aby u nich zostal i na noc ako hosť. Mulder hovorí, že to nie je potrebné, ale keďže nechce byť neslušný, nakoniec súhlasí. Počas bohatej večere volá Mulderovi na jeho mobil Scullyová, ktorá mu oznamuje, že po záhadnej žene niet ani stopy. Neďaleko vo svojom dome večerajú i Howard a jeho dcéra. Panuje tu úplne iná atmosféra ako v dome Adderlyovcov. Michelle je nešťastná, že s nimi nie je matka. Cez okno vonku uvidí havrana. Howardovi sa niečo nezdá a vychádza von pred dom. Tam nájde niekoľko havranov ďobajúcich do zeme. V skutočnosti ide o Marthino telo pochované pod zemou.

Na druhý deň na miesto činu prichádzajú Mulder a šerif Phil. Zhodnú sa na tom, že Howard svoju manželku nezabil. Prichádza Ellen sa povie im o tom, ako videla v okne auta odraz niečoho neznámeho. Sama nevie, čo videla. Mulder poukáže na spojenie medzi rozbitým zrkadlom v Marthinom dome a rozbitým oknom na aute. Zrejme nejde o náhodu. A spojenie s havranmi mu napovie, že tajomná bytosť môže personifikovať smrť. Zrejme ide o bytosť, ktorú niekto vyvolal preto, aby zabila Marthu. Potom treba zistiť kto ju vyvolal. Mulder sa Ellen pýta, či v okolí nežije niekto, kto by mal záujem na tom Marthe ublížiť. Martha si ihneď spomenie na Jenny. Preto Mulder so šerifom odchádzajú za Jenny do jej práce - Jenny pracuje ako čašníčka. Jenny pripúšťa, že Martha sa od miestnych značne líšila, sama sa považovala akoby za kráľovnú. Ani Mulder ani šerif si nemyslia, že Jenny zabila Marthu, ale Mulder si myslí, že Jenny klamala v tej veci, že počas celého večera, kedy Martha prišla o život, bola doma. Scullyová opäť volá Mulderovi a opäť si sťažuje. Zatiaľ zaregistrovala iba jednu podozrivú dodávku. Mulder ju žiada o pomoc s pitvou, Scullyová na okamih uvažuje i nad touto možnosťou ako sa zbaviť sledovačky, ale nakoniec sa radšej rozhodne preveriť podozrivú dodávku. Ellen doma upratuje a nájde kľúčik podobný tomu, ktorý našiel v Marthiných veciach Howard. Do jej domu vletí havran. Ellen vezme svoju dcérku a uteká preč z izbe. V dome sa rozbijú dve zrkadlá. Ellen i dcérka sa schovajú do šatníku a Ellen vidí, že za dverami sa niečo pohybuje. Dvere sa otvoria a stojí v nich jej manžel Phil. Ellen povie Mulderovi, že bytosť sa vrátila a naháňala ju. Phil o tom pochybuje, myslí si, že Ellen otrasená Marthinou smrťou nevie, o čom hovorí. V tú noc Phil vykĺzne z domu a mieri do miestneho motelu. Vstúpi do izby číslo 6, v ktorej sa stretne s Jenny - obaja sa spolu tajne schádzajú. Phil s ich tajným schádzaním chce skončiť, ale Jenny o tom nechce ani počuť. Obaja sa pobozkajú a je jasné, že Phil Jenny nedokáže odolať.

Keď sa Mulder ráno prebudí zisťuje, že Ellen mu uvarila raňajky i vyprala pokrčené tričko. Phil nie je doma - zrejme ho povolali k nejakému prípadu. Ellen sa Mulderovi prizná, že vždy, keď sa do jej života vlúdi zmätok, Ellen sa pustí do upratovania a na všetky problémy okamžite zabudne. Ellen cíti, že Mulder doma nemá nikoho, kto by sa oňho staral. Pýta sa ho, či má nejakú známosť. Mulder jej odpovedá, že v jeho prípade rozhodne nejde o to, čo si väčšina ľudí predstaví pod pojmom zmámosť. Phil prichádza domov. Mulder Philovi hovorí, že sa mu spalo dobre, zobudil sa len raz - a to vtedy, keď Phil opúšťal dom. Obaja sa na seba podozrievavo pozrú. Pitva ukáže, že Martha bola už štyri týždne tehotná napriek tomu, že brala prášky. Zatiaľ sa Jenny v moteli oblieka a cez telefón sa rozpráva so svojím synom. V okne sa ukáže havran. Zrkadlá na strope nad posteľou jedno po druhom začnú praskať a tajomná bytosť napadne Jenny. Jenny sa v poslednej chvíli podarí do ruky chytiť kus skla a dlhovlasú ženu ním pozerať na ramene, ale ani to nestačí a Jenny umiera. Neskôr na miesto činu prichádza polícia. Phil sa Mulderovi prizná, že sa tajne schádzal i s Marthou i s Jenny, ale keď včera od Jenny odchádzal, Jenny pokojne spala v posteli. Jenny a Martha vedeli jedna o druhej, ale Ellen to nevedela. Phil už pred časom chcel rozvod, ale Ellen práve v tom čase otehotnela a tak sa na rozvod zabudlo. Phil sa Muldera pýta, či práve on je príčinou toho, že po okolí vyčína neznáma bytosť. Mulder nevie. Doma Ellen uloží malú dcérku do postele a napustí si vaňu. V kúpeľni si na svojom ramene nájde reznú ranu, ktorú jej spôsobila Jenny.

Vidíme, že Ellen ranu vidí po prvý raz a nevie, odkiaľ sa na jej ramene táto rana vzala. V mysli uvidí obrazy toho, ako sa bila s Jenny. Do domu prichádza Mulder. Volá na Ellen, ale nikto sa mu neozýva. Mulderovi volá Scullyová a povie mu, že je voľná, lebo vyriešila prípad. Záhadnou prostitútkou bol v skutočnosti kazateľ, ktorý sa preobliekol za prostitútku a v prestrojení sa snažil presvedčiť skutočné prostitútky, aby nežili život aký žijú a aby vyhľadali pomoc. Podarilo sa mu to. Ten muž akoby bol vlkom v ovčej koži - alebo ovcou vo vlčej koži. Mulder sa nad týmito Scullyovej slovami zamyslí. Zaklope na zatvorené dvere do kúpeľne. Ellen naňho zvnútra nalieha, aby odišiel. Mulder Ellen povie, že Phil je vo väzbe kvôli obvineniu z vraždy. Tiež hovorí, že Ellen krátko po raňajkách niekam odišla a Mulder chce vedieť kam to bolo. "Ja to nemôžem byť," hovorí Ellen. Mulder vytiahne zbraň, ale práve v tom momente dvere vylomí monštrum a z kúpeľne sa vrhne na Muldera. Ťahá ho do kúpeľne a do vane, kde mu pridrží hlavu pod vodou, ale keď bytosť uvidí svoj odraz vo vode, pustí Muldera a nechá ho na pokoji. Keď sa Mulder dostane von z vane, na podlahe v kúpeľni nájde nahú Ellen.

Neskôr je Ellen umiestnená do sanatória. Doktor hovorí, že má rozštiepenú osobnosť. Mulder uvažuje nad tým, že ľudia s rozštiepenou osobnosťou často vykazujú vysoký krvný tlak alebo diabetes. Ellen je na tom možno ešte horšie. Mulder si myslí, že Ellen prišla Philovi na jeho opletačky s inými ženami. Zadržiavala v sebe mnoho zlosti, ktorá sa z nej neskôr musela nejako dostať von. Všetko čo urobila urobila len preto, aby chránila svoju rodinu. Vo svojej izbe Ellen podíde k oknu. Na parapetnej doske sedí havran. Ellen sa naňho mlčky pozerá.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017