www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
EN AMI 7ABX15
(Ako priateľ)
Scenár: WILLIAM B. DAVIS
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Muž s cigaretou sa ponúkne, že Scullyovej umožní prístup k zázračnej technológii, ktorá dokáže vyliečiť rakovinu. Dôverčivá Scullyová sa s ním vydáva na cestu za pravdou nevedno kam a hlavne bez Muldera, ktorý medzitým zisťuje skutočnosti, ktoré v ňom vzbudzujú čoraz väčšie obavy, že Scullyová možno urobila osudnú chybu svojho života.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Prší. V Goochlande vo Virgínii autom ku svojmu domu prichádza rodina McPeckovcov. Vzadu na zadnom sedadle auta sedí jedenásťročný syn Jason, vedľa neho jeho matka Irene a auto šoféruje otec Cameron. Ich auto prechádza okolo zhluku ľudí, ktorí vykrikujú a mávajú plagátmi s rôznymi heslami. Chlapec má rakovinu, ale jeho nábožensky založení rodičia v rámci viery odmietajú vyhľadať odbornú lekársku pomoc, čím upútali pozornosť médií i okolitej verejnosti. Neskôr večer rodičia uložia Jasona do postele. Otec sa mu prihovorí a tvrdí, že vie, že Jason sa bojí a možno si myslí, že všetci tí ľudia vonku majú pravdu a Jason by sa mal podrobiť liečbe v nemocnici, kde by ho vyliečili z jeho rakoviny. Otec Cameron však tvrdí, že nemoc Jasonovi spôsobil Boh a určite mal preto svoj dôvod. V nemocnici by možno vyliečili jeho telo, ale nie jeho ducha. Až vtedy, keď nadíde vhodný čas a Jason bude telesne i duševne pripravený, Boh príde a odoberie mu nemoc, ktorou ho zaťažil. Búrka vonku sa čoraz viac stupňuje. Vonku zahrmí a Jason sa prebudí. Vstane z postele a vonku sa objaví jasné svetlo. Jason podíde bližšie k oknu, v očakávaní mierne rozpaží ruky a vidí, ako sa zo svetla vynorí niekoľko neznámych mužov.

Keď ráno Scullyová opúšťa svoj byt, na zemi pred dverami nájde noviny - sú to noviny pre goochlandský okres, v ktorých je článok o tom, že sa stal zázrak. Jasonova rakovina pominula. Rodičia tvrdia, že ich syna vyliečili anjeli. Scullyová prichádza do práce a zisťuje, že Mulder obdržal anonymný e-mail z výskumnej pobočky Ministerstva obrany, ktorý hovorí takmer o tom istom. Niekto neznámy chce, aby sa agenti pustili do vyšetrovania. Kým Mulder sleduje stopu vedúcu do Ministerstva obrany, Scullyová navštívi rodinu McPeckovcov. Predstaví sa a tvrdí, že sa prišla opýtať sa, či je Jason v poriadku a čo sa mu to vlastne stalo. Rodičia zavolajú Jasona, ktorý k nim pribehne a zaujatej Scullyovej povie, že ho vyliečili anjeli, ktorí v skutočnosti vyzerali ako ľudia. Povedali mu, aby sa nebál a silno ho pichli do krku. Scullyovej tvárou prejde náznak rozpamätania sa. Jason sa obráti a Scullyová vidí, že Jason má na krku ranku, pod ktorou sa zrejme nachádza čip, podobný čipu, aký vyliečil i jej rakovinu. Keď sa Scullyová vracia do svojho auta, v jej aute už na ňu čaká Muž s cigaretou. Muž s cigaretou tvrdí, že zachránil i ju i Jasona a taktiež jej pred dverami nechal noviny a Mulderovi poslal e-mail. Hovorí, že sám teraz umiera a chce sa s niekým podeliť o svoje tajomstvá. Chce Scullyovej do rúk odovzdať liek na rakovinu. Zároveň však trvá na tom, aby o tejto jeho ponuke nikomu nehovorila - ani Mulderovi. Je unavený Mulderovými prihlúplymi teóriami o zvrhnutí tohto systému. Scullyová si ho vypočula, naštartuje auto a odchádza. Ešte predtým si však všimla, že Muž s cigaretou na sedadle vedľa nej nechal papierik s nejakým odkazom. Na papieriku je telefónne číslo. Scullyová vystopuje číslo a získa adresu. Na adrese sa nachádza veľká neoznačená budova. Scullyová vstúpi dovnútra, ale až tam si všimne ochranku, preto sa obráti a chce tajomnú budovu rýchlo opustiť, ale vrátnik zamkne dvere. Strážnik si od Scullyovej vyžiada doklad totožnosti a Scullyová mu podá svoj odznak FBI. Strážnik sa pozrie do zoznamu na vrátnici a následne pošle Scullyovú priamo na tretie poschodie, kde Scullyová nájde kanceláriu, na dverách ktorej je menovka "C.G.B. Spender". Tam už na ňu čaká Muž s cigaretou. Prizná sa Scullyovej, že keď sa pozrie na svoj život vcelku ako taký, väčšina jeho celoživotnej práce je v troskách. Bojí sa toho, že po ňom na tomto svete nezostane žiadny odkaz. Umiera na mozgový zápal v dôsledku operácie, ktorú nedávno podstúpil a zostáva mu už iba niekoľko mesiacov. Chce do jej rúk odovzdať technológiu, ktorá predstavuje jedinečný zázračný liek na rakovinu, ale ak Scullyová bude súhlasiť, budú musieť niekoľko dní cestovať, aby sa dostali na miesto. Scullyová váha, ale nakoniec sa rozhodne, že pôjde. Nechá Mulderovi odkaz, v ktorom ho informuje, že na pár dní sa vzdiali z mesta kvôli problémom v rodine. Doma si Scullyová do svojej podprsenky schová tajný mikrofón a spolu s Mužom s cigaretou sa vydávajú na cestu.

Počas cesty v aute Scullyová a Muž s cigaretou nadviažu rozhovor. Muž s cigaretou hovorí, že k Mulderovi a Scullyovej ho vždy niečo ťahalo. Jej život bol v jeho rukách, keď vyliečil jej rakovinu. Muž s cigaretou si myslí, že Scullyovú priťahujú mocní muži, ale ona si od nich vždy drží istý odstup a práve preto by síce za Muldera položila život, ale nikdy si nepripustí, že by ho mohla milovať. "Takže nie ste len chladnokrvný zabijak, vy ste dokonca i psychológ," odpovedá Scullyová. Muž s cigaretou požiada Scullyová, aby odbočila na vedľajšiu cestu. My vidíme, že ich niekto sleduje. Prichádzajú ku krásnemu vidieckemu domu, v ktorom žije Marjorie Buttersová. Podľa slov Muža s cigaretou má 118 rokov, i keď na to vôbec nevyzerá. Práve sa stará o záhradu a s Mužom s cigaretou sa zvítajú objatím. Scullyová si všimne, že Marjorie má taktiež vzadu na krku malú ranku - čo potvrdzuje to, v čo ju uistil Muž s cigaretou. Správca obytnej budovy, v ktorej býva Scullyová povie Mulderovi, že Scullyová odišla s nejakým "šoférom" a Mulder si uvedomuje, že to bol Muž s cigaretou. Skinner a Mulder obaja chcú Scullyovú nájsť, ale nedarí sa im to. Vzala si auto z garáží FBI a jej matka o žiadnych problémoch v rodine nevie. Scullyová volá Skinnerovi a ubezpečí ho, že všetko je v poriadku, ale vyhne sa osobnému rozhovoru s Mulderom. To v Mulderovi vzbudí podozrenie, že Scullyová má problémy. Scullyová a Muž s cigaretou sa zastavia na pumpe, aby natankovali benzín. Scullyová ide na toalety, vyberie mikrofón a Muldera na páske prosí, aby mal pochopenie k tomu čo urobila. Potom pásku tajne poštou pošle Mulderovi. Po ich odchode však muž, ktorý ju a Muža s cigaretou po celý čas sleduje vyberie obálku s páskou z poštovej schránky.

Cesta Scullyovej a Muža s cigaretou sa končí neskoro v noci pri dome neďaleko jazera. Scullyová medzitým zaspala. Prebudí sa až ráno a zisťuje, že je v pyžame, ale mikrofón má stále na sebe. Myslí si, že Muž s cigaretou ju niečím omámil, on však hovorí, že ju iba preniesol z auta do domu, aby sa v kľude vyspala. Sú v Milforde v Pennsylvánii. Scullyová si je neistá a je pripravená odísť, ale Muž s cigaretou ju opäť presvedčí, aby zostala. Osamelí strelci v prestrojení prichádzajú do Mulderovho bytu. Dostali sa k Scullyovej laptopu a v jej e-mailovej schránke našli odkazy, ktoré prišli od niekoho, kto si hovorí "Kobra". Mulder spolu s Osamelými strelcami neohlásene vtrhnú do Skinnerovej kancelárie. Nesú so sebou Scullyovej laptop. Počas posledných šiestich mesiacov "Kobra" posielal Scullyovej e-mailové správy priamo z Ministerstva obrany, ale Scullyová o e-mailoch nevedela. Niekto sa tajne vydával za Scullyovú, aby si získal dôveru Kobry. Mulder je presvedčený, že za tým je Muž s cigaretou a Scullyovej život je v nebezpečenstve. Zatiaľ Muž s cigaretou povie Scullyovej, že sa s niekým majú stretnúť v reštaurácii pri večeri a preto Muž s cigaretou Scullyovej zadováži večerné šaty. V reštaurácii zasvätí Scullyovú do toho, že Kobra pre genetiku znamená to isté čo nukleárni vedci pre vojnu. Hovorí, že ak všetko dopadne dobre, Kobra im poskytne liek nielen na rakovinu, ale i na každú pozemskú nemoc, ktorá sa na Zemi vyskytla a vyskytne a trápi ľudstvo. Liek je mimozemského pôvodu. Scullyová s nádejou v hlase hovorí, že teoreticky existuje šanca, že liek by zachránil i Muža s cigaretou, ale zdá sa, že Muž s cigaretou o liek nestojí. Muž s cigaretou si odchádza von zafajčiť. Ku Scullyovej podíde čašník a odovzdá jej odkaz od muža, ktorý ich po celý čas sledoval z vedľajšieho stolu. Odkaz hovorí o tom, že na stretnú na Calico Cove ráno na úsvite. Vonku sa Muž s cigaretou stretne s mužom, ktorý jeho a Scullyovú sledoval počas cesty autom (v skutočnosti je to Čiernovlasý muž z filmu) a namieta, že kontakt sa neukázal a preto musia vyčkať.

Ráno Muž s cigaretou Scullyovej zabezpečí malý motorový čln a Scullyová sa vydá na jazero k miestu stretnutia. Ku Scullyovej člnu sa priblíži ďalší čln. Kobra (muž z reštaurácie) hovorí, že Scullyová je presne taká, aká sa mu opísala. Kobra jej podá CD-ROM-ku. Scullyová však popiera, že sa poznajú a že sa spolu niekedy predtým rozprávali. Zaznie výstrel a guľka usmrtí Kobru. Ostreľovač (Čiernovlasý muž) následne namieri na Scullyovú, ale Muž s cigaretou ho zabije predtým, ako ostreľovač stihne zastreliť i Scullyovú. Scullyová sa vracia do domu pri jazere, kde sa stretne s Mužom s cigaretou. Stále mu verí a preto mu dá CD-ROM-ku. Muž s cigaretou akoby siahol do svojho saka a so slovami "to je vaše" Scullyovej podá CD-ROM-ku naspäť.

Neskôr Scullyovej Osamelí strelci v Mulderovom byte pomôžu analyzovať údajte na disku. K jej prekvapeniu však zisťujú, že CD-ROM-ka je prázdna. Zmätená Scullyová sa pozrie na Muldera, ktorý stojí vo dverách s vyčítavým výrazom na tvári. Mulder a Scullyová sa vrátia do budovy, v ktorej Scullyová našla kanceláriu a v nej sa stretla s Mužom s cigaretou. Budova i kancelária sú prázdne. Mulder Scullyovej hovorí, že si myslí, že Muž s cigaretou ju iba využil. Marjorie Buttersová podľa neho nebola tou osobou, za akú ju Scullyová pokladala a i keď malý Jason má zrejme čip stále v krku, jeho rodičia im nedovolia, aby ho podrobili testom. Scullyová verila Mužovi s cigaretou, ale Mulder si myslí, že on ju využil len k tomu, aby sám pre seba získal informácie z disku - a zachránil sám seba, nie celé ľudstvo. No Scullyová sa priznáva, že na moment uvidela v očiach Muža s cigaretou niečo, čo jej napovedalo, že mu nejde len o moc - ale hľadá niečo, po čom už dlho túžil, ale nikdy to nemal.

Zatiaľ si Muž s cigaretou zapáli cigaretu a hodí pravú CD-ROM-ku do jazera - čím zaživa pochová nielen sám seba, ale i možnosť nájdenia lieku na všetky pozemské nemoci.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017