www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
X-COPS 7ABX12
(Policajti X)
Scenár: VINCE GILLIGAN
Réžia: MICHAEL WATKINS

OBSAH:
Mulder a Scullyová spolu s miestnymi policajtami v uliciach Los Angeles prenasledujú tajomný prízrak.
1
2
3
4
5
6
7
Zástupca šerifa Keith Wetzel z Los Angeles nocou autom prechádza cez mesto, ale vo svojom aute nie je sám - je tam spolu s ním i kameraman a zvukár, ktorí spolu s policajtami absolvujú rôzne policajné výjazdy a natáčajú materiál, ktorý sa neskôr po zostrihaní vysiela v televízii ako televízny seriál. Wetzel si spomína, aké čudné veci sa v uliciach dejú počas splnu. Zástupca vysielačkou obdrží správu o útoku neznámeho prízraku v násilím zmietanej štvrti. Dôstojník prichádza na miesto a vystúpi z auta. Z auta vystúpia i kameraman a zvukár a nasledujú Wetzela k domu. Na vstupných dverách do domu ženy, ktorá ohlásila útok dôstojník nájde škrabance po pazúroch. Žena je hysterická. Zástupca sa zájde pozrieť za dom, potom vystrašený pribehne naspäť ku kameramanovi a kričí naňho, že potrebujú pomoc. Všetci rýchlo utekajú do auta, ale ešte predtým, ako stihnú zavolať pomoc niečo napadne ich auto a prevráti ho dolu strechou.

Prichádzajú posily a nájdu prevrátené policajné auto. Wetzel je dezorientovaný a seržantke Paule Duthieovej povie, že ich musel napadnúť nejaký pouličný gang. Dôstojníci dostanú správu o podozrivých osobách so zbraňami, ktoré sa pohybujú po okolí a tak skupinka policajtov narazí na dvojicu prekvapených agentov FBI: Muldera a Scullyovú. Obaja agenti sú prekvapení prítomnosťou neželaných kamier. Policajti ich zatknú, čoskoro si však uvedomia, že ide o agentov FBI. Agenti hovoria, že pracujú na rovnakom prípade. Mulder hovorí, že otázkou nie je kto to bol, ale čo to bolo. Za posledných 60 dní bolo hlásených 6 podobných pozorovaní neznámeho prízraku. Všetky počas nocí, cez ktoré bol spln. Podľa opisov svedkov išlo o niečo veľké, stálo to na zadných nohách a bolo to pokryté srsťou. Mulder zisťuje, že zástupca šerifa má na zápästí ranky neznámeho pôvodu. Pred 29 dňami bol poranený iný muž a predtým, ako umrel podal podrobný opis tvora, ktorý ho napadol. Tvrdil, že to vyzeralo ako vlk. Scullyová sa s nevôľou pozerá na tím kameramanov, ktorí snímajú každý ich krok. Snaží sa s Mulderom o prípade porozprávať medzi štyrmi očami, ale pred kamerou sa neschovajú. Mulder jej hovorí, že by bolo úžasné vyriešiť prípad ako vystrihnutý z Aktov X priamo pred zrakmi miliónov divákov. Scullyová len dodá, že nechce, aby ona a jej partner na obrazovke vyzerali ako hlupáci, ktorí v uliciach veľkomesta naháňajú neexistujúce príšery. Scullyová vezme Wetzela do nemocnice a Mulder sa zatiaľ chce porozprávať so hysterickou ženou z úvodu epizódy. Tá je stále vystrašená a hovorí o prízraku s dlhými pazúrmi. Mulderov predchádzajúci svedok podal opis útočníka policajnému kresličovi, ktorý nakreslil vlka, ale podľa opisu vystrašenej ženy ide skôr o príšeru na spôsob Freddieho Kruegera. Vracia sa Scullyová. Zranenia, ktoré mal zástupca šerifa na zápästí boli hmyzie štípance. Scullyová taktiež hovorila so Skinnerom, ktorý jej prikázal, aby spolupracovali s tímom miestnych policajtov, lebo FBI nemá čo skrývať. Je ohlásený ďalší incident a na mieste policajti spolu s agentami a zvedavou kamerou nájdu mŕtveho policajného kresliča, s ktorým sa len pred chvíľou rozprávali o pazúrnatej príšere. Na jeho zakrvavenej hrudi sú badateľné stopy po pazúroch.

Scullyová na zemi neďaleko nájde ružový umelý necht. Agenti sa rozprávajú s mužmi zo susedstva, ktorí útok ohlásili. Útočníka síce nevideli, ale počuli výkriky. Spoznávajú ružový umelý necht. Patrí Chantare Gomezovej, miestnej prostitútke. Mulder do kamery hovorí, že kvôli rôznorodým opisom je ťažké povedať, čo vlastne hľadajú, ale je si istý, že ide o niečo nadprirodzené. Tím nájde Chantaru. Chantara sa dá na útek, ale agenti ju dostihnú. Kamera je hneď za nimi. Chantara má strach. Hovorí, že počula krik a chcela pomôcť, ale utiekla potom, ako začula približujúce sa sirény. Hovorí, že útočníkom bol "Chuko", jej priateľ, ktorý ju už týždeň naháňa. Povedal, že jej zakrúti krkom, ak mu Chantara nebude dávať viac peňazí. Policajti ho poznajú - ide o drogového dílera. So zatykačom vpadnú do drogovej skrýše, ale Mulder odmieta veriť tomu, že za útoky je zodpovedný on, lebo bez ohľadu na to, akú má reputáciu ťažko by sa mu podarilo prevrátiť policajné auto. Policajti prehľadajú drogovú skrýšu. Nájdu Chukovo telo. Zomrel na predávkovanie už pred pár dňami, čo vylučuje jeho účasť na útokoch. Sú počuť výstrely. Policajti vybehnú von, kde nájdu Wetzela, ktorý hovorí, že čokoľvek to bolo, vrátilo sa to. Chantara, ktorá sedela v jednom z policajných áut je mŕtva.

Wetzel nechápe, o čo ide, ale Mulderovi sa z neho podarí dostať opis útočníka. Wetzel hovorí, že to vyzeralo ako "osí muž" z hrôzostrašného príbehu, ktorý mu rozprával brat, keď bol ešte malý chlapec. To by sedelo pokiaľ by išlo o hmyzie uštipnutia, ale Wetzel si nie je istý tým, čo vlastne videl. Mulder sa zamýšľa nad tým, že ak sú všetky útoky činom toho istého prízraku, ten prízrak vyzerá ako najhoršia nočná mora. Skupina teraz musí zistiť, kto bude ďalšou obeťou. Podľa Scullyovej sú v nebezpečenstve dvaja homosexuáli, ktorí boli svedkami útoku na policajného kresliča. Agenti ich nájdu doma ako sa hádajú o smerovaní ich priateľstva. Mulder a Scullyová s nimi po nejaký čas zostanú, aby na nich dohliadli a zároveň ich strážili, ale onedlho ich vystriedajú iní dôstojníci. Do konca splnu zostáva okolo 5 hodín. Scullyová odchádza prehliadnuť telo Chantary, zatiaľ čo Mulder zostane s Wetzelom, jediným človekom, ktorý prízrak videl dvakrát. Zástupca je prekvapený, že Mulder mu verí. Ako policajt pracuje iba 18 mesiacov a bojí sa, aby ho kolegovia nebrali ako blázna. Mulder súhlasí s tým, že to má ťažké.

Zatiaľ v márnici druhý tím s kamerami filmuje Scullyovej pitvu. Žena, ktorá má v márnici službu kladie mnoho otázok a obáva sa infikácie. Scullyová hovorí, že nenašla stopy po žiadnej nemoci, i keď nevylučuje možnosť, že ide o vírus Hanta. Žena spanikári, z nosu jej začne vytekať krv, skolabuje a umiera. Keď prichádza Mulder Scullyová mu hovorí, že o vírus Hanta určite nejde, lebo ten nezabíja tak rýchlo. Akoby ženu zabila sila sugescie. "Bála sa a zabil ju jej strach," hovorí Mulder a pritom poznamená, že o niečo podobné išlo i pri ostatných útokoch. Scullyovej sa nič nestalo, lebo sa nebála. Túto vec priťahuje strach. Preto sa pohybuje po štvrti, ktorá sa hemží kriminálnikmi. Zatiaľ sa jeden tím s kamerami premiestnil spolu s Wetzelom naspäť do drogového brlohu. Prehľadali všetko okolo okrem tohto miesta. Vôjdu dovnútra, ale Wetzel i tím s kamerami začujú tajomné zvuky a spanikária. Príjem z kamery sa stratí. Mulder, Scullyová a policajti prichádza do drogového úkrytu. Vstupné dvere sa nedajú otvoriť, preto agenti obídu budovu a vstúpia zadnými dverami, zatiaľ čo policajti sa snažia prebúrať sa cez vstupné dvere. Nájdu kameramanov, ktorí sem prišli s Wetzelom a teraz sa ukrývajú v šatníku. Idú hore schodmi, odkiaľ prichádzajú Wetzelove výkriky. Mulder sa cez zatvorené dvere snaží Wetzela presvedčiť, že sa nemá čoho báť. Keď sa následne Mulderovi podarí vylomiť dvere, agenti vnútri nájdu Wetzela, ktorý poranený, ale nažive leží na podlahe. Dovnútra vstúpia i policajti, ktorí sa prebojovali cez vstupné dvere. Pýtajú sa, čo sa stalo. "Vyšlo slnko," odpovedá Mulder. Čokoľvek to bolo, zmizlo to až do najbližšieho splnu. Scullyová poznamená, že správa k tomuto prípadu jej dá riadne zabrať.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017