www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
CLOSURE 7ABX11
(Zavŕšenie)
Scenár: CHRIS CARTER & FRANK SPOTNITZ
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Mulder a Scullyová pokračujú v pátraní po malom unesenom dievčatku a Mulder sa konečne dozvedá pravdu o tom, čo sa pred mnohými rokmi stalo s jeho unesenou sestrou Samanthou.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)

Mulder vo svojom úvodnom príhovore opisuje, že v plytkých hroboch boli nájdené telá mnohých detí. Vidíme, ako duchovia malých detí opustia hroby a sformujú kruh, pričom Mulder hovorí, že verí v nikdy nekončiacu púť našich duší, ktorej sa nikto nemôže postaviť do cesty, verí, že to, čo sa narodilo stále žije i keď to pochováme pod studenú zem --- a tieto duše čakajú na božie rozhrešenie a znovuzrodenie a sú pripravené na púť do večného nebeského jasu, v ktorom všetci hľadáme a nájdeme odpočinok.

Na policajnej stanici v Sacramente Mulder a Scullyová zisťujú, že Scruloff (iným menom Truelove) mal 19 rokov, keď spáchal prvú vraždu ako Santa Claus. Prizná sa k 24 rozličným vraždám, ale nie k vražde Amber Lynn LaPierreovej. Navyše jej telo nebolo nájdené medzi telami v plytkých hroboch. Mulder dúfal, že v jednom z plytkých hrobov nájdu Samanthu, ale nestalo sa tak. I keď je ťažké mu o tom hovoriť, zúfalo chcel, ju tu našli, aby mal celú túto záležitosť za sebou. Za agentami prichádza muž menom Harold Piller. Tvrdí, že je policajný senzibil a vie o prípade únosu malej Amber Lynn. Chce agentom pomôcť s vyšetrovaním. Pracoval už na viacerých podobných prípadoch, kde využil svoje schopnosti a zistil veci, o ktorých iní nevedeli. Agentom opíše prípady, v ktorých zasiahli "návštevníci", takí, akých opísala Kathy Lee Tencateová. Scullyová nechce, aby sa Piller do prípadu miešal, lebo Mulder je teraz veľmi zraniteľný kvôli smrti svojej matky. Spomenie Mulderovi, že len pred chvíľou jej povedal, že chce mať celú túto záležitosť za sebou. Mulder o tom vie a je to pravda, ale zároveň stále existuje šanca, že Amber Lynn je nažive a s Pillerovou pomocou by ju mohli nájsť. Scullyová odchádza naspäť do Washingtonu, lebo cíti, že prípad v Kalifornii sa pre ňu skončil. Mulder zoberie Harolda na miesto, kde boli objavené plytké hroby. Zisťujeme, že Haroldov vlastný syn pred istým časom zmizol za záhadných okolností a po čase ho Harold začal vídať vo víziách. Verí, že "návštevníci" sú dobrí duchovia, ktorí chránia deti pred krutým osudom, ktorý ich mal postihnúť (napríklad malú Amber Lynn sa chystal uniesť únosca). Hovorí, že menia hmotu na energiu, večný vesmírny jas. Harold však cíti, že všetky obete Santa Clausa umreli v mukách. I keď Amber Lynn medzi nimi nebola, Harold cíti spojenie medzi Amber Lynn a Mulderom. Priloží ruku k Mulderovmu srdcu a povie Mulderovi o tom, že Mulder pred dávnym časom stratil niekoho blízkeho, sestru a tvrdí, že našli spojenie - spojenie medzi Amber Lynn a Samanthou, i keď toto spojenie zostáva nejasné. Harold však s istotou a radosťou v hlase tvrdí, že obe Amber Lynn i Samanthu už čoskoro nájdu.

Zatiaľ Scullyová vo Washingtone požiada o pomoc experta z FBI a spolu si pozrú videopásku Mulderovej regresnej hypnózy z roku 1989, v ktorej Mulder opisuje únos Samanthy. Expert Mulderov príbeh spochybňuje, podľa jeho uváženia ide iba o Mulderove fantázie, ktoré plynú z toho, že sa cíti vinný za zmiznutie svojej sestry. Tieto klamné predstavy sú živené vierou, že jeho sestra je ešte stále nažive. Scullyová zisťuje, že v roku 1973 prebiehalo intenzívne pátranie po Samanthe a v pátraní mal istú účasť i vládny úrad. Expert FBI radí Scullyovej, aby prípad nechala tak, lebo Mulderova rana je príliš bolestivá na to, aby sa znovu otvárala. Scullyová však cíti, že niečo Mulderovi dlží. "Mulder si zaslúži vysvetlenie," tvrdí.

V tú noc Harold prichádza za Mulderom do jeho motelovej izby. Harold povie Mulderovi, že v izbe sa s nimi nachádza i niekto iný --- a objaví sa obraz ducha pani Mulderovej. Harold hovorí, že niekto im prišiel niečo povedať. Povie Mulderovi, aby do ruky vzal kúsok papiera a pero. Mulder sa od Harolda dozvedá, že ich prišla navštíviť jeho matka. Chce Mulderovi povedať niečo o jeho sestre. Obraz pani Mulderovej však náhle zmizne a Harold tvrdí, že matka je preč. Mulder mu spočiatku neverí, ale Harold tvrdí, že im zanechala odkaz. Na kúsku papieru, ktorý Mulder držal v ruke nájdu napísané slová "Základňa April". Mulder sa pýta, kto to napísal. Harold tvrdí, že to napísal Mulder. Mulder si však na nič nepamätá, presne ako si na nič nepamätala ani Kathy Lee Tencateová ani Billie LaPierreová.

Zatiaľ Scullyová navštívi dom pani Mulderovej a hľadá stopy. V smetnom koši nájde spálené fotografie, ktoré pred svojou smrťou spálila Mulderova matka. V koši tiež nájde časť nejakého dokumentu. Volá Mulderovi a povie mu, že zdrap dokumentu sa podobá na dokument, ktorý k zmiznutiu Samanthy zaviedol Úrad štátnej pokladnice. Ide o kópiu dokumentu, ktorá je podpísaná iniciálami CGBS (ako CGB Spender --- Muž s cigaretou), pričom týmto podpisom bolo vyšetrovanie únosu zastavené. Mulder spoznáva iniciály, ale Scullyovej hovorí, že po tejto stope sa im neoplatí ísť, lebo od Muža s cigaretou sa nič nedozvedia. Scullyovú to značne prekvapí. Mulder a Harold prichádzajú k leteckej základni April, kde má Harold silný pocit, že sú na správnom mieste. K bráne však prichádza ochranka a Mulder Harolda napriek jeho nesúhlasu natlačí naspäť do auta a odchádzajú preč. Zatiaľ Scullyová prichádza do svojho bytu, kde už na ňu čaká Muž s cigaretou. Vyzerá chorý a spomenie, že podstúpil istú operáciu (epizóda "The Sixth Extinction II: Amor Fati"). Chce od Scullyovej, aby prestala hľadať. Priznáva, že príkaz na zastavenie vyšetrovania prípadu podpísal preto, lebo veril, že Samantha je mŕtva a že ju nikto nikdy nenájde. Mulderovi to nepovedal, lebo predtým bolo veľa vecí, ktoré musel chrániť, teraz je však skutočnosť iná. So slovami, že svojím konaním dal Mulderovi nádej odchádza preč. Mulder a Harold sa v noci vrátia k základni, preskočia plot a vstúpia dovnútra. Keď prichádzajú k areálu, na ktorom sú rodinné domy, Harold cíti, že Samantha tu niekedy bola. Mulder nájde meno Samanthy spolu s odtlačkom dlane v cemente na chodníku blízko jedného domu --- a hneď vedľa je ďalší odtlačok dlane s menom Jeffrey.

Scullyová prichádza naspäť do Kalifornie a povie Mulderovi, čo jej povedal Muž s cigaretou. Mulder naraz Scullyovej tvrdí, že mala pravdu, keď tvrdila, že do prípadu je veľkou mierou zapletený i Muž s cigaretou a túto stopu by mali preveriť. Našiel totižto dom, v ktorom Samantha žila, keď mu ju tesne po únose vrátili a on ju tu vychovával spolu so svojím synom Jeffreyom Spenderom. Scullyová si myslí, že Harold po celý čas vodí Muldera za nos, lebo zistila, že polícia ho vyšetruje ako hlavného podozrivého v prípade zmiznutia jeho syna. Harold mal v minulosti duševné problémy, ale sám tvrdí, že to je už dávno minulosť. Hovorí, že sa neodlišuje od Muldera, lebo tiež mu ide o to, aby našiel svojho syna. Scullyová to zváži a uzná, že Harold by im mohol pomôcť. Mulder, Scullyová a Piller sa znovu vrátia na základňu a vstúpia do domu, v ktorom zrejme žila Samantha. Teraz je dom opustený. Harold ich žiada, aby sa chytili za ruky a on sa potom počas seansy pokúsi zhromaždiť duchov mŕtvych obyvateľov domu a my vidíme obrazy viacerých duchov, ktorí sa začnú objavovať okolo. Jeden malý chlapec chytí Muldera za ruku a vedie ho preč. Scullyová a Harold si uvedomia, že Mulder je preč a preto ho začnú hľadať. Nájdu ho v druhej miestnosti, v ktorej Mulder našiel denníček, ktorý patril Samanthe. Neskôr v reštaurácii Mulder Scullyovej číta z denníčku. Je datovaný rokom 1979, kedy by mala Samantha 14 rokov. Samantha v denníčku opisuje testy, opisuje, ako leží na stole a hovorí "im" presne to, čo chcú počuť, lebo pred nimi sa nič nedá zatajiť. Opisuje, že jej vzali spomienky. Matne si spomína na brata a dúfa, že príde deň, kedy si jej brat prečíta tieto jej slová. V poslednom odseku sa zmieňuje o úteku. I Scullyová je z týchto slov ubolaná tak ako Mulder. Chytí Muldera za ruku a spolu opúšťajú reštauráciu. Vonku sa Mulder pozrie na hviezdy a hovorí, že večný vesmírny hviezdny jas je možno tvorený dušami mŕtvych, ktoré si hľadajú nové domovy. Nič nie je staršie ako vesmír sám. Neskôr, keď Mulder spí, sa v jeho motelovej izbe objaví jeho matka a prihovorí sa svojmu synovi, ale my nepočujeme, čo mu chce povedať.

Na druhý deň na poludnie Scullyová zaklope na dvere Mulderovej izby. Prezradí mu, že objavila policajnú správu z roku 1979 s opisom, ktorý sedí na Samanthu a preto Mulder a Scullyová navštívia nemocnicu, kde si prečítajú záznamy o istom bezmennom dievčatku, ktoré sem prijali. Javila známky paranoje a mala na tele rôzne rany, zrejme po testoch. Mulder je presvedčený, že Muž s cigaretou o tom vedel. Keď teraz tvrdí, že vtedy veril, že Samantha bola mŕtva znamená to, že klame. A Mulder si myslí, že klame preto, lebo jeho sestra je ešte stále nažive. Mulder, Scullyová a Harold odchádzajú navštíviť sestru z pohotovosti, ktorá prijala Samanthu. Vonku pred jej domom Mulder hovorí, že cíti, že toto je koniec cesty a že práve tu sa konečne dozvie pravdu. Čaká vonku, zatiaľ čo Scullyová a Harold sa rozprávajú so sestrou Arbutus Rayovou. Sestra si pamätá na Samanthu. Hovorí, že videla víziu mŕtvej Samanthy, ale nikto jej neveril. Počas vízie žmurkla a keď znovu otvorila oči, vízia bola preč a Samantha ležala v bezpečí na lôžku. Niečo podobné prežil i Bud LaPierre. Neskôr si po Samanthu prišli istí muži. Jeden tvrdil, že je jej otec a z opisu sestry vieme, že hovorí o Mužovi s cigaretou. Keď však muži prišli k izbe, v ktorej ležala Samantha, Samantha už bola preč. Scullyová ide za Mulderom pred dom, Mulder tam však nie je. Malý chlapec z domu, v ktorom bývala Samantha --- ktorý je v skutočnosti Haroldov syn --- vedie Muldera k poľu, na ktorom sa hrajú duchovia ostatných malých detí. Zdá sa, akoby boli všetci stvorení z večného nebeského jasu. Je tam i Amber Lynn LaPierreová a tiež je tam Samantha, vo veku asi štrnástich rokov. Samantha beží k Mulderovi a objímu sa. Mulder sa vracia k Scullyovej a Haroldovi. Hovorí, že všetky deti sú mŕtve a toto je koniec. Hovorí, že sú na lepšom mieste. Harold odmieta veriť tomu, že i jeho syn je mŕtvy, Mulder si je však istý. Scullyová sa Muldera pýta, či je v poriadku. "Som v poriadku," odpovedá jej Mulder a zodvihne zbrak smerom k nebu. "Som voľný," znejú jeho posledné slová.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017