www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SEIN UND ZEIT 7ABX10
(Bytie a čas)
Scenár: CHRIS CARTER & FRANK SPOTNITZ
Réžia: MICHAEL WATKINS

OBSAH:
Po záhadnom únose malého dievčatka Mulder spojí tento únos s iným nevysvetleným prípadom spred 10 rokov, ale Scullyová sa obáva toho, že Mulder celý prípad berie príliš osobne kvôli únosu svojej sestry. Avšak udalosti, ktoré sa následne dajú do pohybu prinesú definitívne zmeny.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Malé dievčatko Amber Lynn LaPierreová sa pred spánkom pomodlí pri svojej posteli. Mama a otec stoja pri dverách, potom malú Amber Lynn uložia do postele, vypnú svetlo a opúšťajú izbu. Neskôr otec Bud pozerá televíziu, zatiaľ čo matka Billie zúfalo píše odkaz, ktorý obsahuje i tajomnú frázu "nikto nezastrelí Santa Clausa". Otec Bud začuje buchnutie dverí. Vstane od televízie a smeruje ku spáľni, kde uvidí svoju manželku pri posteli, ako niečo píše. Potom smeruje k izbe malej Amber Lynn. Keď sa na ňu pozrie, z jej tváre je zjavné, že je mŕtva. Bud vzdychne od hrôzy a keď sa pozrie opäť, Amber Lynn je v poriadku a pokojne spí vo svojej posteli. Pán LaPierre si vydýchne. Vychádza z izby, ale po jeho odchode sa za ním v momente zabuchnú dvere. Pán LaPierre skúsi kľučku, ale dvere sa nedajú otvoriť, tak následne dvere vylomí silou a zisťuje, že posteľ, v ktorej len pred chvíľkou ležala malá Amber Lynn je prázdna.

V Ústredí FBI okolo tretej hodiny ráno práve prebiehajú prípravy na vyšetrovanie únosu Amber Lynn. Prichádza Mulder a žiada Skinnera, aby bol prípad pridelený práve jemu. Skinner si nemyslí, že ide o Akty X, ale nakoniec povolí, aby Mulder odletel vyšetrovať prípad do obeda nasledujúceho dňa. Mulder prichádza do Sacramenta v Kalifornii a okamžite zamieri za LaPierreovcami. Ich právnik najprv zamietne, aby sa s nimi Mulder mohol porozprávať, ale Bud LaPierre nakoniec privolí a Mulder sa manželov pýta na tajomný odkaz, ktorý bol nájdený na mieste únosu. LaPierreovci mu klamú ohľadom toho, ako sa udalosť skutočne odohrala. Billie tvrdí, že v čase únosu už ležala v posteli a zaspávala. Obaja tvrdia, že netušia, kto by chcel ublížiť ich dcérke. Okolo desiatej večer do Mulderovej motelovej izby prichádza Scullyová. Mulder leží oblečený na posteli a premýšľa. Scullyová hovorí, že ju poslal Skinner, aby zistila, prečo sa Mulder neohlásil. Skinner od neho na obed očakával správu a poslal Scullyovú, aby ju vyzdvihla. Mulder však tvrdí, že žiadnu správu nemá. Rodičia za zmiznutie Amber Lynn nenesú žiadnu zodpovednosť, ale klamali ohľadom toho, kde našli tajomný odkaz, ale Mulder verí, že Amber Lynn je nažive. Zazvoní Mulderov mobilný telefón. Mulderovi volá jeho matka. V televízii videla správu o únose malej Amber Lynn a chce, aby jej syn zavolal, keď sa vráti naspäť na východné pobrežie.

Vo Washingtone má nasledujúce ráno Skinner práve stretnutie s agentami vyšetrujúcimi prípad, keď prichádzajú Mulder a Scullyová. Odkaz, ktorý bol nájdený na mieste bol s najväčšou pravdepodobnosťou napísaný rukou pani LaPierreovej a všetky dôkazy ukazujú práve na manželov, ale Mulder hovorí, že nič z toho nevysvetľuje, čo sa skutočne stalo s malou Amber Lynn. Opúšťa miestnosť a smeruje do kancelárie Aktov X. Scullyová vstúpi dovnútra práve vo chvíli, keď sa Mulder prehrabáva v starých spisoch. Myslí si, že Mulder si prípad berie osobne kvôli únosu svojej sestry, ale Mulder hovorí, že správa, ktorú mala napísať pani LaPierreová sa mu niečím zdala povedomá, preto ho prípad zaujal. V roku 1987 v Idahu bol pri podobnom únose nájdený odkaz s rovnakým slovným spojením "nikto nezastrelí Santa Clausa". Agenti teda odchádzajú do ženskej väznice v Idahu, kde sa rozprávajú s Kathy Lee Tencateovou, ktorá sa priznala k vražde svojho šesťročného syna Deana, ktorý jedného dňa zmizol a na mieste bol nájdený odkaz napísaný jej rukou. Telo Deana nikto nikdy nenašiel. Mulder sa jej pýta na význam slovného spojenia "nikto nezastrelí Santa Clausa". Kathy Lee odpovedá, že to znamená, že keď vám niekto sľúbi darček, nemali by ste sa báť toho, že tento darček nedostanete. Kathy Lee tvrdí, že polícii povedala, kde nájdu telo jej syna, ale polícia žiadne telo nenašla. Kathy Lee si to nevie vysvetliť, ale Mulder si myslí, že žena je nevinná. Svojho syna nezabila, ani ho nikam nepochovala, preto ani nemohla vedieť, kde sa nachádza jeho telo. Mulder ju žiada o pomoc, žiada ju, aby pomohla LaPierreovcom, ktorým sa stalo niečo podobné, ale Kathy Lee mlčí. No keď po odchode agentov uvidí víziu svojho syna, rozhodne sa agentov zavolať naspäť.

Pani Mulderová opäť volá svojmu synovi a na jeho telefónnom záznamníku mu nechá odkaz. Hovorí o tom, že mnohé veci zostali nevypovedané, ale dúfa, že Fox jedného dňa všetko pochopí. Doma spáli všetky rodinné fotografie. Mulder je zatiaľ v Kalifornii a ukazuje LaPierreovcom videozáznam, z ktorého sa im prihovorí pani Tencateová. Tvrdí, že chce, aby manželia vedeli, že ich dcérka je v poriadku. Tiež si nepamätá na to, že by vôbec niekedy písala osudný odkaz. Bolo to akoby to jej rukou napísal niekto iný. Vo svojom srdci cíti, že jej syn je v bezpečí a chránený a je na lepšom mieste. LaPierreovci sú prepustení z väzby. Vo Washingtone sa Mulder o prípade rozpráva so Skinnerom. Skinner tvrdí, že skupinka agentov sa prácne snaží zhromaždiť dôkazy svedčiace proti LaPierreovcov, kdežto Mulder im nahovorí, aby sa vyhovorili na tajomné nevysvetliteľné sily, ktoré im uniesli ich dcéru. Dovnútra vstúpi Scullyová. Skinner chce, aby počkala, kým si pohovorí s Mulderom, ale Scullyová tvrdí, že to nepočká. Opatrne Mulderovi povie, že jeho matka je po smrti.

Mulder a Scullyová prichádzajú do domu Mulderovej matky v Greenwichi v Connecticute. Na mieste je už polícia. Mulderova matka zatvorila okná a dvere do kuchyne a pustila si plyn. Taktiež si vzala prášky na spanie. Vyzerá to tak, že spáchala samovraždu. Mulder odchádza do spáľne, kde si sadne na posteľ. Scullyová ho nasleduje a opatrne vstúpi dovnútra. Mulder jej povie, že matka mu volala, keď bol v Kalifornii a niečo mu chcela povedať, ale on sa jej neozval tak ako mal. Jej smrť Mulderovi nedáva zmysel, neverí, že by také niečo urobila. Tiež si všimne, že zmizli všetky rodinné fotografie. Preto si Mulder myslí, že za jej smrť sú zodpovedné tie isté osoby, ktoré sú zodpovedné i za únos jeho sestry. Mulder ranený smrťou svojej matky žiada Scullyovú, aby urobila pitvu. Scullyová ho najprv prosí, aby o pitvu požiadal niekoho iného, lebo ide o matku jej priateľa, ale Mulder ju presvedčí, aby pitvu vykonala ona sama. "Ak to neurobíš, možno sa už nikdy nedozviem pravdu," tvrdí zúfalý Mulder. Mulder sa vracia do väzenia za pani Tencateovou a povie jej o smrti svojej matky i o svojej unesenej sestre. Potrebuje vedieť všetko, čo Kathy Lee vie. Kathy Lee hovorí, že jeho matka ich videla tiež --- duše, ktoré hľadajú nové domovy. I ona ich niekedy vidí. "Vaša sestra je medzi nimi," tvrdí Kathy Lee. Mulder sa pýta, či je jeho sestra mŕtva. Kathy Lee odpovedá, že "návštevníci" si ju k sebe vzali preto, aby chránili jej dušu, ale nevie kam si ju vzali, rovnako ako nevie kde je jej syn a malá Amber Lynn. Zatiaľ na inom mieste sa deti rozhliadajú po detskom parku Santa Clausa. Majiteľ parku im hovorí, že Santa Claus je práve na ceste sem. Potom odchádza dovnútra do budovy a otvorí zamknutú miestnosť, ktorá je plná videopások a obrazoviek. Muž si na seba oblečie kostým Santa Clausa. Mulder si môže konečne zo záznamníku vypočuť odkaz, ktorý mu na ňom zanechala jeho matka. Do jeho bytu prichádza unavená a smutná Scullyová a Mulder jej pustí pásku. Hovorí, že jeho matka vedela o prípade únosu Amber Lynn a tiež o tom, že ten prípad má pre Muldera veľký význam. Rodičia mali vízie, v ktorých videli svoje unesené deti. Jeho matka preto musela napísať podobný odkaz, keď uniesli Samanthu. Po celý čas hľadal na zlom mieste. Chcela ho varovať a preto ju zabili, ale Scullyová mu prezradí výsledky pitvy, ktoré hovoria o tom, že Teena Mulderová trpela nevyliečiteľnou chorobou. Vedela o tejto nemoci a nechcela s ňou ďalej žiť. Mulder však zúfalo trvá na tom, že jeho matka mu niečo chcela povedať. Scullyová vie, že Mulder teraz musí prežívať niečo strašné, ale snaží sa ho upokojiť. Hovorí, že si myslí, že jeho matka mu chcela povedať, aby konečne prestal hľadať Samanthu a zbavil sa bolesti, ktorá ho už roky trápi. Zúfalý Mulder sa obráti ku Scullyovej a so slzami v očiach ju objíme okolo pásu. Scullyová ho pevne chytí do náručia. Vo svojom dome pani LaPierreová uvidí víziu svojej dcéry stojacej pri posteli. Malá Amber Lynn je obkolesená žiarivým svetlom.

Ráno do Mulderovho bytu prichádza Skinner a dvere mu namiesto Muldera otvorí Scullyová, ktorá u Muldera zostala na noc. Tvrdí, že pre Muldera to bola veľmi ťažká noc. Skinner ich informuje o tom, že pani LaPierreová sa chce rozprávať s Mulderom. Všetci traja teda letia do Kalifornie za pani LaPierreovou, ktorá Mulderovi opíše, ako videla svoju Amber Lynn v pyžame a Amber Lynn sa jej niečo snažila povedať --- zdalo sa jej, že to bolo číslo 74. Mulder náhle zmení svoj postoj. Povie Scullyovej a Skinnerovi, že Amber Lynn je mŕtva a prípadu sa vzdáva, lebo si musí na nejaký čas oddýchnuť. Keď sú na ceste domov, Scullyová uvidí tabuľu ohlasujúcu cestu číslo 74. Uvedomí si spojenie prípadu s detským parkom Santa Clausa. Prichádzajú k parku a vstúpia dovnútra. Mulder so Scullyovou nájdu tajnú miestnosť s páskami, z ktorých niektoré pochádzajú už zo šesťdesiatych rokov. Jednu pásku vsunú do videa a uvidia na nej Amber Lynn v detskom parku dva dni pred únosom. Prichádza Santa Claus a Muldera a Scullyovú v miestnosti zamkne. Uteká preč, ale prenasleduje ho Skinner. Mulder a Scullyová vylomia dvere a bežia za nimi. Skinner vypáli do vzduchu a Santa Claus zastaví. Agenti ho zatknú a vzápätí neďaleko nájdu niekoľko detských plytkých hrobov. Rozhliadnu sa okolo a vidia, že sú ich tam asi dve desiatky.

Pokračovanie nabudúce ...TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017