www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE AMAZING MALEENI 7ABX08
(Úžasný Maleeni)
Scenár: VINCE GILLIGAN, JOHN SHIBAN, FRANK SPOTNITZ
Réžia: THOMAS J. WRIGHT

OBSAH:
Krátko potom, ako takmer neznámy kúzelník pri jednom zo svojich vystúpení otočil svojou hlavou o 360 stupňov je nájdené jeho bezhlavé telo spolu s oddelenou hlavou. Scullyová si spočiatku myslí, že ide o prípad obyčajnej vraždy, ale Mulder vie, že ide o omnoho viac. Ani on však netuší, že jeho počiatočná predstava sa ani zďaleka neblíži ku skutočnej pravde.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
V zábavnom parku v Santa Monike v Kalifornii kúzelník, ktorý si hovorí Úžasný Maleeni sedí vzadu vo svojej dodávke, odetý vo fraku. Prichádza zamestnanec parku a pýta sa Maleeniho, či je pripravený. "Toto bude moje životné vystúpenie," povie mu Maleeni predtým, ako predstúpi pred publikum. Všetky triky, ktoré robí sú však jednoduché a ošúchané a jeden mladík z prizerajúcej sa skupinky ľudí chce vidieť niečo viac. Predtým, ako Maleeni urobí ďalší trik povie všetkým naokolo, že o tento trik sa pokúsili zatiaľ iba traja kúzelníci - a vždy sa to skončilo tragédiou. Potom sa dá na samotný trik - otočí svojou hlavou o celých 360 stupňov! Prizerajúci sa sú ohromení, ale mladý muž, ktorý ho k tomu vyprovokoval, LaBonge nie je a nahnevane odchádza preč. Neskôr mieri do Maleeniho dodávky zamestnanec zábavného parku, aby Maleeni zaplatil za jeho vystúpenie. Nájde Maleeniho ako sedí vo svojej dodávke. Keď mu Maleeni neodpovedá, zamestnanec ho potľapká po ramene --- a Maleeniho hlava sa z ničoho nič skotúľa z jeho ramien a padá na zem.

Prichádzajú Mulder a Scullyová. Scullyovú prípad zjavne nezaujíma, tvrdí, že ide o vraždu, no Mulder si myslí, že Maleeniho smrť a jeho trik spolu nejako súvisia. Trik sa mu zrejme nepodaril tak ako očakával. Mulder taktiež namieta, že nikto v Maleeniho okolí nevidel žiadne podozrivé osoby, ktoré by sa mu vyhrážali zabitím a nikto z dodávky nepočul Maleeniho výkriky o život. Scullyová pripúšťa, že nevie vysvetliť ako sa mohlo stať, že Maleeni prišiel o hlavu, ale stále si myslí, že ide o obyčajnú vraždu. Ku šťastiu agentov sa istému turistovi podarilo zachytiť Maleeniho historický a posledný kúsok na videopásku. Mulder a Scullyová si pásku pozrú. V dave ľudí spozorujú muža, ktorý Maleeniho vyhecoval k tomu, aby urobil niečo výnimočné - a tým i privodil jeho smrť. Vidia, že muž zahodil do odpadkov pohárik, z ktorého pil sódu. Scullyová si myslí, že zmienený muž môže byť Maleeniho vrahom. Agenti pohárik nájdu a podľa odtlačkov muža vystopujú - je ním Billy LaBonge, muž, ktorý má záznam v trestnom registri za vreckové krádeže. LaBonge je tiež kúzelník, robí triky, pri ktorých využíva hlavne šikovnosť svojich rúk. LaBonge tvrdí, že Maleeni bol jednoducho zlý kúzelník a predvedie Mulderovi a Scullyovej trik s otočením svojej ruky o 360 stupňov. Tvrdí, že Maleeni bol jednotvárny, nebol originálny a nemal svoj vlastný štýl a navyše to bol vášnivý hráč, ktorý mal kvôli svojej záľube problémy s dlhmi. Keď sa Mulder a Scullyová dajú na odchod, LaBonge ich zastaví a odovzdá im ich odznaky, ktoré im vzal tak mrštne, že si to vôbec nevšimli.

Scullyová chce mať tento prípad, v ktorom nevidí žiadnu mágiu čo najrýchlejšie za sebou a preto vzápätí urobí pitvu na Maleeniho tele a zisťuje jeho skutočné meno - Herman Pinchbeck. Zisťuje, že jeho hlava bola veľmi pomaly a opatrne odpílená a potom prichytená naspäť k telu. Ukáže sa, že muž nebol zavraždený, ale príčinou jeho srmti bola srdcová príhoda. Mulder sa pousmeje Scullyovej teórii, že Maleeni dostal srdcový záchvat, umrel, potom mu niekto pomaly a opatrne odrezal hlavu, pripevnil ju naspäť k telu, Maleeniho usadil za volant a to všetko stihol za neuveriteľných 30 sekúnd. Scullyová ho však vyvedie z omylu, keď mu prezradí ďalšie prekvapenie - Maleeni bol mŕtvy už vyše mesiaca a jeho telo bolo po ten čas držané v mrazničke. Mulder namieta, že musel kúzliť od srdca, keď mesiac pobudol v mrazničke a potom sa na javisku rozhodol okoloprizerajúcim sa predviesť trik, ktorý v histórii kúzelníctva nemá obdoby.

LaBonge navštívi miestnu herňu, kde sa rozpráva s mužom pokrytým tetovaniami menom Cissy Alvarez, s ktorým bol istý čas vo väzení. LaBonge sa muža pýta, či chce späť desaťnásobok peňazí, ktoré mu dlžil Maleeni - má to však jeden háčik - LaBonge od neho žiada protislužbu. Alvarez najprv nesúhlasí, ale LaBongeovi z ničoho nič vzbĺkne ruka a vzápätí Alvarezovi ukáže čiernu knižku, ktorú si Alvarez schovával vo vrecku na prsiach.

Neskôr sa Mulder a Scullyová v miestnej banke rozprávajú s mužom, ktorý vyzerá presne ako Maleeni a ktorý má okolo krku vysoký ochranný golier. Muž hovorí, že je dvojičkou Hermana Pinchbecka a volá sa Albert. Dá Mulderovi vybrať ľubovoľnú kartu z kôpky kariet a potom z kôpky vyberie rovnakú kartu, akú vybral Mulder. Tvrdí, že pred rokmi on a jeho brat ako kúzelníci pracovali spolu, ale Albert to neskôr zdal, lebo vedel, že ich sen predvádzať ľuďom kúzelnícke kúsky, aké v živote nevideli sa nikdy nenaplní. Tiež tvrdí, že nedávno ho postretla nepríjemná autohavária. Mulder si však myslí, že to bol on, kto na pódiu urobil trik s točením hlavy - to všetko preto, lebo ho smrť jeho brata Hermana hlboko ranila a chcel, aby si ho vďaka tomuto kúzlu svet zapamätal ako skvelého kúzelníka. Albert im však ukáže niečo, čo Mulder netušil - kvôli automobilovej nehode Albert prišiel o nohy a je pripútaný na kolieskový vozíček. Mulder a Scullyová dostatočne nechápu Albertove motívy, keďže jeho čin pritiahol viac pozornosť polície ako pozornosť verejnosti alebo kúzelníkov. Znovu teda navštívia LaBongeho s vierou, že im pomôže pochopiť, čo svojím činom chcel Albert dokázať. LaBonge súhlasí a spolu s agentami prehľadajú Maleeniho dodávku. LaBonge si myslí, že trik so zámenou Maleeniho tela mohol byť veľmi jednoduchý. Páchateľ sa uistil, že sa nikto nepozerá a z tajného úložného priestoru pod podlahou auta vytiahol Maleeniho telo. LaBonge z podlahy auta odstráni viacero panelov, ale nič nenájde. Mulder vnútri dodávky nájde kúsok papieru. Je to podklad o Maleeniho dlhu z pokru.

Zatiaľ sa Albert v banke presunie za stážnikom pri trezore, ktorý odtiaľ práve vyberá peniaze, ktoré budú prevážať do inej banky a pýta sa ho otázky ohľadom jeho zbrane. Strážnik mu podá zbraň, aby si ju Albert mohol prehliadnuť zblízka. Vzápätí do Albertovej pracovne vstúpi Alvarez, muž, s ktorým LaBonge sedel v base a pohrozí Albertovi, že chce peniaze, ktoré mu dlží jeho dvojča. Zatiaľ pancierové auto opustilo banku a počas cesty neďaleko banky strážnici v pancierovom aute začujú podozrivé zvuky vychádzajúce zvnútra zadného úložného priestoru, preto zastavia, jeden z nich otvorí zadné dvere auta a vnútri nájde potetovaného muža. Nariadi mu, aby zodvihol ruky a držal ich nad hlavou. Muž sa však načiahne po svojej zbrani a preto naňho strážnik štyrikrát vystrelí zo svojej zbrane. Potetovaný muž padá na podlahu auta. Strážnik sa nahne nabok, aby zavolal na svojho kolegu za volantom a keď sa obráti naspäť, telo potetovaného muža je preč. My vidíme, že v neďalekej aleji sa schováva LaBonge a s úsmevom na tvári si odstraňuje falošné tetovania z rúk.

Mulder a Scullyová na základe podkladu o dlhu, ktorý našli v Maleeniho dodávke nájdu Alvareza. Alvarez popiera, že je zapletený do vraždy. Tvrdí, že Herman si s ním zahral iba priateľskú partičku pokru a prehral 20 000 dolárov. Mulder sa vonku Scullyovej prizná, že cíti, že v tomto prípade ich niekto vodí za nos. LaBonge sleduje, ako agenti odchádzajú preč. Zavolá na políciu, že videl muža so zbraňou, ktorý sa snažil niekoho zabiť, potom vstúpi do herne, kde sa naňho vyrúti Alvarez, lebo si myslí, že LaBonge sa ho snažil dostať do basy tak, že z jeho čiernej knižky vytrhol jednu stránku - tú, na ktorej bol spomenutý Maleeniho dlh - a umietnil ju do Maleeniho dodávky. LaBonge však na Alvareza vytiahne zbraň a dá sa na útek, ale vonku ho zatkne polícia.

Agenti sa vracajú za Albertom. Mulder prevráti jeho kolieskový vozík a agenti vidia, že Albert o žiadne nohy neprišiel. Albert im prezradí, že v skutočnosti sa volá Herman a to on je Úžasný Maleeni. Bál sa o svoj život, lebo má mnohé dlžoby. Išiel za svojím bratom bankárom a našiel ho mŕtveho. Okamžite v tom uvidel príležitosť ako sa zachrániť. Sfalšoval automobilovú haváriu a stratu nôh a urobil trik s otočením hlavy a potom nastražil telo svojho brata s oddelenou hlavou, aby si ho svet pamätal ako veľkého kúzelníka, lebo sa rozhodol dať svojej kúzelníckej kariére zbohom. Agenti ho zatknú, ale Mulder jeho historke neverí. Pre istotu sa opýta prezidenta banky, či v banke nedošlo k nejakej krádeži. Mulder má totiž podozrenie, že Albert by sa pomocou svojho počítača mohol pokúsiť vybrať peniaze z elektronického bankového fondu, ale nič také sa nestalo. Mulder by chcel zistiť o fonde a výberoch z neho viac podrobností, ale nepodarí sa mu to, lebo by k tomu potreboval nielen číslo svojho odznaku a odtlačok prstu, ale pravdepodobne i súdny príkaz. Navyše riaditeľ preverí, že s fondom sa v poslednom čase vôbec nehýbalo. Scullyovú však na rozdiel od Muldera zaujme na prvý pohľad nedôležitý nevydarený pokus o olúpenie pancierového vozidla. Riaditeľ banky tvrdí, že banka neprišla o žiadne peniaze a neúspešného lupiča nikto nechytil. Scullyová k svojmu prekvapeniu zisťuje, že za transport peňazí bol zodpovedný práve Herman.

Na policajnej stanici sa LaBonge a Herman ocitnú v celách hneď vedľa seba. Je jasné, že tí dvaja sú priatelia a výborne si rozumejú. Na druhý deň pracovníci banky zisťujú, že bankový trezor je prázdny. Na páske z bezpečnostnej kamery nič nie je, ale keď si strážnici prezerajú pásky i z predchádzajúcich dní, na jednej nájdu Alvareza a jeden strážnik ho spoznáva ako muža, ktorý sa neúspešne pokúsil vylúpiť pancierové vozidlo. Ukradnuté peniaze z banky sa nájdu v Alvarezovej herni a Alvarez je uväznený. Samotný Alvarez však tvrdí, že to všetko zinscenoval LaBonge. Mulder a Scullyová si uvedomujú, že LaBonge a Maleeni pracovali spolu a agenti vedia, že boli zatiahnutí do veľkého podvodu a postupne začínajú chápať súvislosti. Agenti vo väzení navštívia oboch Maleeniho i LaBongea. Mulder kúzelníkom spolu so Scullyovou odhalia ich premyslený plán. Bankár Albert umrel na srdcovú príhodu a kúzelník Maleeni-Herman zaujal jeho miesto. LaBonge a Maleeni sa pred agentami snažili správať sa tak, že nenávidia jeden druhého, ale spolu sa pomocou svojich kúziel rozhodli vylúpiť banku a vinu zvaliť na Alvareza, s ktorými LaBonge pred rokmi sedel v base. Maleeni si s ním zahral poker a schválne nechal Alvareza vyhrať. Keď neskôr LaBonge spolu s agentami prehľadávali Maleeniho dodávku, LaBonge do nej nastražil podklad o Maleeniho dlhu, ktorý neskôr našiel Mulder a ten agentov doviedol až k Alvarezovi. Medzitým obaja kúzelníci zinscenovali nevydarený pokus o olúpenie pancierového vozidla. LaBonge sa s falošnými tetovaniami identickými s Alvarezovými tetovaniami dostal do pancierového auta a tam ho následne našiel jeden zo strážnikov. Síce naňho vystrelil, ale nevedel o tom, že vo svojej zbrani mal slepé náboje, ktoré mu tam predtým dal Maleeni, ktorý sa v banke ako Albert zaujímal o strážnikovu zbraň. Potom kúzelníci nastražili peniaze do Alvarezovej herne a tak si zaistili, že si všetci budú myslieť, že za všetko nesie vinu Alvarez. Navyše LaBonge i Maleeni majú skvelé alibi - veď po celý čas boli zamknutí vo väzení. Mulder však neverí tomu, že dvaja takí skúsení majstri by si nedokázali nepozorovane otvoriť dvere svojich ciel a utiecť a ukradnúť peniaze, pomocou ktorých polícia usvedčila Alvareza. Potom ako by ich prepustili by im už len stačilo znovu ukradnúť peniaze, ktoré z ich lúpeže zaistila polícia a úspešná lúpež by bola na svete. Vzhľadom k tomu, že peniaze sa našli a všetko sa vysvetlilo agenti sa rozhodnú oboch kúzelníkov prepustiť. Kúzelníci odchádzajú a Scullyová je hrdá na to, že spolu s Mulderom prekabátili dvoch prefíkaných kúzelníkov a odhalili ich zámery. No Mulder tvrdí, že kúzleniu ešte nie je koniec. Pýta sa Scullyovej, prečo by Maleeni spolu s LaBongeom vymýšľali taký zložitý plán a k prípadu upriamili pozornosť i samotnej FBI, keď to všetko mohli vyriešiť potichu? Scullyová naraz pochopí, kam tým Mulder mieri. Agenti boli iba posledným kúskom skladačky. Celá záležitosť s Alvarezom bola len ďalším podvodom, ďalším kúzelníckym trikom. Kúzelníkom vôbec nešlo o peniaze ulúpené z banky v hotovosti, ale o peniaze z elektronického bankového fondu, ktorý disponuje obrovským množstvom peňazí. A ako sme sa dozvedeli už skôr, k tomu, aby niekto vybral peniaze z tohto fondu potrebuje číslo odznaku agenta FBI (toto číslo sa šikovný LaBonge dozvedel a zapamätal si ho vtedy, keď vzal agentom pri ich prvom stretnutí odznaky) a odtlačok jeho prstu (ten od Muldera Maleeni získal vtedy, keď ho požiadal, aby si vybral kartu z jeho kôpky kariet v banke). Ak by boli kúzelníci šikovní, tieto dve veci by im i bez súdneho príkazu stačili k tomu, aby získali prístup k obrovskej sume peňazí a nikto by o tom dlhú dobu ani len netušil. Mulder očarenej Scullyovej ukáže Maleeniho peňaženku, ktorú si v predstihu vyzdvihol od polície a v ktorej sa nachádza osudná karta s Mulderovým odtlačkom prstu. Bez tejto karty sa kúzelníci nikam nedostanú. Pre agentov sa práca tu skončila a odchádzajú domov. Jedinou nezodpovedanou otázkou zostáva to, ako sa Maleenimu podarilo otočiť hlavou o 360 stupňov. Scullyová Mulderovi ukáže, že i ona dokáže otočiť svojou rukou o 360 stupňov, presne ako to urobil LaBonge. Mulder v nemom úžase sleduje jej predstavenie a následne sa jej pýta, ako to urobila. Scullyovej odpoveď znie "Mágia".TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017