www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ORISON 7ABX07
(Orison)
Scenár: CHIP JOHANNESSEN
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Tajomný reverend Orison pomôže viacerým trestancom utiecť z väzenia a jedným z trestancov je i Donnie Pfaster. Čo bolo pôvodne plánované ako akt obrodenia sa reverendovi vymkne spod kontroly a Donnie dostáva druhú šancu získať tú, po ktorej po celý čas túžil --- Scullyovú.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
V malej kaplnke vo väzení v Marione v Illinois má reverend Orison kázeň pred väzňami. Medzi väzňami sa nachádza i Donnie Pfaster, fetišista, ktorý pred piatimi rokmi uniesol Scullyovú (epizóda "Irresistible"). Reverend sa rozhovorí o odpustení, nabáda väzňov, aby uverili v božie zázraky, "musíte jediné --- musíte uveriť," tvrdí. Pripoja sa k nemu i ostatní väzni a nohami dupnú o podlahu vždy vtedy, keď reverend vysloví slovo amen. Jediný, ktorý tak nečiní je Donnie, ktorý sedí na svojej stoličke s kamenným výrazom na tvári. Keď neskôr ostatní väzni pracujú pri svojich pracovných stoloch, Pfaster prinesie svoju prácu za dozorcom, ktorý hovorí, že Donnie je chorý. Pýta sa Donnieho, či skutočne verí tomu, že Boh dokáže milovať i takého úbožiaka akým podľa dozorcu Donnie je. Náhle sa zozadu ozve výkrik - jednému z väzňov stroj odrezal všetky prsty. Dozorcovia sa ponáhľajú pomôcť mu --- a pre Donnieho akoby sa zrazu zastavil čas. Všetci okolo majú plné ruky práce a nikto si nevšimne, ako Donnie pomalým krokom opustí väzenie. Je 6:06 hodín ráno.

Nadránom Scullyovú zo spánku prebudí vánok vetra v jej spáľni. Scullyová zatvorí okno a Bibliu na nočnom stolíku a na elektronických číslicových hodinách si všimne čas "6:66" hodín. Prekvapená zatrasie hodinami, čas na chvíľu zmizne a keď znovu naskočí, hodiny ukazujú 6:06 hodín.

Mulder a Scullyová dostanú Pfasterov prípad preto, lebo to boli práve oni, ktorí ho v minulosti dostali za mreže a navyše si nikto Donnieho útek nevie vysvetliť. Agenti sa stretnú s maršalom Daddom a ten si myslí, že Donnieho útek má určite niečo spoločné s nadprirodzenom, ale Scullyová túto možnosť rýchlo zamieta a povie mu, že Donnie je iba krutý vyšinutý vrah a opúšťa miestnosť. Mulder sa snaží odhovoriť Scullyovú od prípadu kvôli tomu, čo jej Pfaster v minulosti urobil. Tvrdí, že Donnie z väzenia neušiel, on z neho jednoducho odišiel. Scullyová však namieta, že nemá na výber a s prípadom chce Mulderovi pomôcť. V kaplnke, v ktorej mal reverend Orison kázeň Scullyová z vetráku začuje vychádzať pieseň, na ktorú si matne spomína z detstva, ale nevie pri akej príležitosti ju počula. Mulder sa neskôr rozpráva s väzňom, ktorý sa porezal, ale jeho prsty sú v poriadku. Väzeň však tvrdí, že nielen videl, ako mu odrezalo prsty, ale dokonca i cítil bolesť. Verí, že Boha obkolesujú mnohé tajomstvá. Mulder si rýchlo uvedomuje, že väzni vo väzení sú nábožensky založení. Neskôr povie Scullyovej, že Donnie utiekol vďaka skupinovej hypnóze, ale pochybuje o tom, že hypnózu by mal na svedomí sám Donnie. Celé osadenstvo väzenia musel zhypnotizovať niekto iný. Pred Donniem podobným spôsobom z väzenia utiekli i dvaja ďalší väzni, o ktorých už nikto nikdy nepočul ani ich nevidel. Bolo mnoho svedkov, ale nikto si presne nepamätá na to, čo sa stalo a trvalo hodnú chvíľu, kým si dozorci uvedomili, že im chýbajú dvaja väzni. Jediným spojením medzi troma nezvestnými mužmi je reverend Orison, s ktorým boli všetci traja v kontakte. Scullyová z vetráku opäť začuje vychádzať neznámu pieseň.

Zatiaľ Donnie sedí v kaviarni a sleduje neznáme dievča. Dievča si k nemu prisadne bližšie. Donnie sa pozrie na jej nechty a ponúkne sa, že jej urobí manikúru. Povie jej, že sa prednedávnom dostal z väzenia. Dievča mu neverí, ale k dvojici prichádza reverend Orison a potvrdí, že to, čo Donnie hovorí je pravda. Orison povie Donniemu, že si ho vybral sám Boh a dovolil mu utiecť. Náhle sa do kaviarne nahrnú policajti. Pfaster si myslí, že Orison ho podviedol. Orison to však neurobil. Dá Pfasterovi kľúče od svojho auta. Opäť akoby sa zastavil čas. Policajti v spomalenom zábere vidia, ako čašníčka v kaviarni vykríkne a vyleje kávu na zákazníka, ktorý ju pred chvíľou napadol a túto chvíľku využijú Donnie a Orison na to, aby utiekli. Donnie odchádza v Orisonovom aute, pričom vedľa seba do auta natlačí dievča - prostitútku z kaviarne a pri úteku autom zrazí Orisona.

Keď na miesto prichádzajú Mulder a Scullyová, nikto im presne nevie povedať, čo sa tam stalo. Všetci videli Donnieho, ale ten naraz z ničoho nič zmizol. Scullyová z rádia v kaviarni opäť začuje povedomú pieseň. Agenti prichádzajú do nemocnice za Orisonom a Scullyová do jeho izby prichádza ešte pred Mulderom. Reverend sa rozhovorí o jej viere. Scullyová tvrdí, že tento prípad s ňou nemá nič spoločné, reverend však tvrdí pravý opak. "Počujete, ako vás volá, ale nie ste si istá, čo robiť," hovorí reverend Scullyovej, ktorá sa po jeho slovách na okamih dotkne svojej retiazky s krížikom na krku, ale následne sa spamätá a tvrdí, že reverend jej spojeniu s týmto prípadom prikladá príliš veľký význam. No reverend tvrdí, že i keď má Scullyová obavy, i tak iba čaká na znamenie. Pritom Scullyovú volá "Zvedkyňa". Scullyová je šokovaná. Prichádza Mulder a ukáže fotografiu mŕtvej prostitútky. Orison tvrdí, že žena nemala umrieť. Mulder si myslí, že Orison dostal väzňov von z väzenia len preto, aby ich zabil. Vie, že Orison už v minulosti bol odsúdený na vraždu prvého stupňa. Neskôr Mulder a Scullyová vychádzajú z reverendovej izby. Mulder hovorí, že je jasné, že reverend je luhár. Scullyová Muldera prosí, aby reverendovi nekrivdil. Mulder sa jej pýta, čo jej reverend narozprával, keď mu tak verí. Scullyová sa Mulderovi zdôverí, že reverend ju volal "Zvedkyňa". Rovnako ju volal i jej učiteľ z nedeľnej školy, do ktorej chodila, keď mala trinásť rokov. Tohto učiteľa krátko na to zavraždili na trávniku pred jeho domom a pre Scullyovú to vtedy bolo po prvý raz, keď si uvedomila, že na svete existuje i zlo. Práve vtedy, keď jej matka prišla povedať o jeho smrti Scullyová v rádiu počúvala pieseň, ktorú teraz po rokoch znovu počula vo väzení i neskôr v kaviarni, ktorú navštívil Donnie. Tiež sa mu celkom vážne zdôverí s príhodou s hodinami v súvislosti s tým, že Donnie utiekol ráno o 6:06 a v rovnaký čas ju doma zo spánku zobudil vánok. Mulder sa Scullyovej pýta, čo jej tým chce Boh povedať. Scullyová nevie.

Donnie práve sedí v Orisonovom aute, keď z rádia začuje varovanie týkajúce sa jeho osoby a auta, v ktorom jazdí. Donnie vystúpi z auta a strhne z neho vrchnú plachtovú strechu a vzápätí nájde kľúče od Orisonovho domu.

Mulder Scullyovej ukáže zoscanované snímky mozgu reverenda Orisona. Je na nich vidieť cerebrálny edém, opuchliny na mozgu. Je zrejmé, že Orison si zámerne urobil dieru do lebky, aby si zvýšil prekrvovanie mozgu. Mulder hovorí, že mnohí svätci to v minulosti robili kvôli tomu, aby získali prístup k nepoznaným duševným schopnostiam. Orison sa o tejto možnosti dozvedel keď sedel vo väzení za vraždu a túto svoju schopnosť zrejme teraz použil k tomu, aby obalamutil dozorcov vo väzení a umožnil väzňom utiecť. Použil praktiku známu ako "koniec sveta", kedy do myslí cudzích ľudí cez hypnózu vsugeroval zúfalú verziu reality a tak umožnil Donniemu utiecť z väzenia. Scullyová sa Muldera pýta prečo. Mulder si myslí, že podľa Orisona má toto pre Donnieho byť posledný súd, ktorý ho odsúdi za to, čo spáchal. Orison však možno narazil na prekážku, ktorú nedokázal prekonať. Možno si myslel, že otvára dvere do nášho vnútra a pritom nevedome otvoril bránu do Pekla. Neskôr sa Orisonovi podarí podobným spôsobom obalamutiť maršala, ktorý ho stráži v jeho izbe a utiecť z nemocnice.

Donnie prichádza do Orisonovho bytu a tu sa zíde s prostitútkou. Donnie jej urobí kúpeľ, ale zisťuje, že žena má červenú parochňu namiesto toho, aby bola "prírodná" červenovláska. Kričí na ňu, že ho podviedla. Žena sa urazí, srkne mu do tváre horúci glej z jednej sviečky v kúpeľni, udrie ho a utečie. Mulder a Scullyová prichádzajú do nemocnice. Maršala nájdu v stave tranzu. Na nič si nespomína. Scullyová na stole vedľa postele nájde kúsok papiera. Sú na ňom napísané slová "Prestaň hľadať". Je to názov piesne, ktorú spoznala Scullyová vo väzení. Ani ona ani Mulder však nevedia, ako sa o nej mohol dozvedieť reverend Orison. "Možno je to odkaz pre teba," tvrdí Scullyovej Mulder.

Keď sa Donnie prebudí, už nad ním stojí Orison a mieri naňho maršalovou zbraňou. Donnie sa pýta, čo Orison robí a Orison odpovedá, že Donnieho vezme domov. Vonku si Donnie kľakne vedľa Orisona, ktorý mu kope hrob. Tvrdí, že Orison ho nedokáže zabiť. Orison Donnieho uvidí ako Diabla, presne ako ho videla i Scullyová a Donnie zabije Orisona.

Pre Muldera a Scullyovú sa prípad skončil, lebo Orison je mŕtvy a Donnie sám osebe je len obyčajným utečencom a nemá nič spoločné s Aktami X. Agenti vedia, že Orison dal väzňom slobodu len preto, aby na nich vykonal svoju osobnú spravodlivosť. V prípade Donnieho však nepochodil. No Scullyová nerozumie tomu, prečo im o mieste, kde nájdu Orisonove telo zatelefonoval samotný Donnie Pfaster. Akoby ich vyzýval, aby išli po stope. "Prestaň hľadať, Scullyová," snaží sa Mulder presvedčiť Scullyovú.

Pfaster sa následne schová v Scullyovej byte. Ešte predtým schoval Scullyovej Bibliu do zásuvky. Scullyová prichádza domov, hodí na seba pyžamu a všimne si, že hodinky opäť ukazujú 6:66 hodín. Vie, že niečo nie je v poriadku, ale predtým, ako môže niečo podniknúť ju napadne Donnie. Strhne sa medzi nimi roztržka, počas ktorej najprv začne Donnie dusiť Scullyovú, ale Scullyová mu prstami pichne do očí a siahne po svojej zbrani, avšak Donnie zbraň zrazí preč a Scullyovú šmarí o zrkadlo. Donnie následne Scullyovú spúta. "Si jediná, ktorá utiekla," hovorí, "si jediná, na ktorú som myslel." "Vráť sa naspäť do pekla!" kričí Scullyová, no Donnie jej odchádza pripraviť kúpeľ.

Maršal Daddo nechá Mulderovi na jeho telefónnom záznamníku odkaz, že prostitútka, ktorá sa stretla s Donniem ho identifikovala, no Mulder si odkaz nevypočuje. Prichádza domov, umyje si zuby a chystá sa do postele. Nastaví si budíček a z rádia začuje známu pieseň. Rozhodne sa zavolať Scullyovej, ale nikto to u nej nezdvíha.

Zatiaľ Donnie v Scullyovej byte na stereu pustí rovnakú pieseň. Ako Donnie napúšťa vaňu, Scullyovú nechá zatvorenú spútanú v šatníku. Scullyovej sa podarí dostať sa von zo šatníku a začne sa po podlahe plaziť k miestu, kde sa odrazila jej zbraň. Podarí sa jej prehodiť si spútané ruky zozadu dopredu, ale keď sa snaží dostať sa ku svojej zbrani na zemi, Donnie ju uvidí. V spomalenom zábere do bytu prichádza i Mulder a namieri na Donnieho zbraňou. Za Donniem sa objaví Scullyová. Tmou sa rozľahne výstrel. Guľka preletí Donnieho telom a letí do priestoru za Mulderom. Donny padá mŕtvy na zem. Mulder hľadí na Scullyovú, ktorá v ruke drží zbraň, z ktorej pred chvíľou vypálila. Scullyová si až teraz uvedomuje, čo urobila. Neskôr v byte policajti zaisťujú stopy. Mulder práve dohovoril s jedným z policajtov a vidí, ako Scullyová odchádza do svojej spáľne a zatvorí dvere. Mulder opatrne vstúpi dovnútra. Scullyová práve zo zásuvky vyťahuje svoju Bibliu. Mulder ju uisťuje, že vo svojej správe uvedie, že Scullyová nemala na výber a ak by Donnieho nezabila, zabil by on ju. Scullyová mu povie, že si je istá, že Donnie bol skazený človek, ale je jedna vec, ktorá jej nie je jasná - kto alebo čo ju primälo stlačiť kohútik? "Myslíš si, že to bol Boh?" pýta sa Mulder. "A čo ak nebol?" znie Scullyovej neistá otázka, ktorá má pre Muldera byť odpoveďou.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017