www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
RUSH 7ABX06
(Nával)
Scenár: DAVID AMANN
Réžia: ROBERT LIEBERMAN

OBSAH:
Mulder a Scullyová vyšetrujú vraždu policajného dôstojníka, do ktorej je zapletená skupinka miestnych teenagerov, ktorí v neďalekom lese učinili závratný objav.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Blíži sa polnoc v Pittsfielde vo Virgínii. Stredoškolák Tony Reed prichádza autom do lesa a obchádza tabule, ktoré vstup do lesa zakazujú. V lese sa Tony stretne so svojimi priateľmi Maxom Hardenom a Chastity Rainesovou. Max a Chastity sa z ničoho nič vynorili z tmy a nadhodili poznámku týkajúcu sa nejakého tajomstva a teraz sa bavia, či do toho majú zasvätiť i Tonyho. Tony im obom musí prisahať, že nikomu neprezradí to, čo tu uvidí. Do lesa prichádza dôstojník Foster. Max a Chastity z ničoho nič zmiznú. Dôstojník sa priblíži k Tonymu a pýta sa ho, prečo vstúpil do lesa, do ktorého je vstup zakázaný. Dôstojník sa vracia naspäť do svojho auta, aby si overil Tonyho totožnosť, keď vtom zrazu Tony počuje, ako jeho baterka spadne na zem. Tony podíde k dôstojníkovmu autu a zodvihne baterku, ktorá je pokrytá krvou. Pozrie do auta a zisťuje, že dôstojníka niekto zavraždil. V hlave má veľkú krvavú dieru.

Na druhé ráno sa Scullyová s Mulderom stretnú v miestnej nemocnici. Mulder ukáže Scullyovej telo dôstojníka, ktorý má veľkú dieru v hlave a jeho okuliare vychádzajú z diery v temene jeho hlavy. Vražednou zbraňou bola baterka, ktorou niekto veľkou silou prerazil jeho lebku. Tony bol medzitým umiestnený do väzby pre podozrenie z vraždy policajta. Scullyová neverí Tonyho teórii, že dôstojníka zabil neviditeľný útočník, naopak ona útok pripisuje stresu, hovorí, že ľudia v strese dokážu disponovať nadľudskou silou. Agenti sa stretnú s šerifom Hardenom, Maxovým otcom, ktorý si myslí, že prípad je jasný a uzavretý a niet pochýb o tom, že Tony je páchateľom, ktorého hľadajú. Keď sa neskôr agenti na policajnej stanici rozprávajú s Tonym, rýchlo pochopia, že ten im toho veľa nepovie, lebo tvrdí, že všetko, čo vie už polícii povedal a nemá sa s nimi o čom rozprávať. Scullyová mu dobre radí, že je načase, aby začal spolupracovať, lebo sa to s ním neskončí dobre, no ani ona ani Mulder z neho nedostanú takmer žiadne podrobnosti. I keď ani Mulder ani Scullyová neveria, že vraždu spáchal Tony, ich teórie sa líšia - Mulder si myslí, že za zločin je zodpovedná neznáma "sila" a Scullyová presvedčí Muldera, aby pre ňu urobil aspoň to, že sa obaja porozprávajú s Tonyho priateľmi. Trápi ju, že Tony má iba 16 rokov a ak nezačne hovoriť pravdu, život sa preňho skončil.

Chastity sedí spolu so spolužiakmi v triede a všetci píšu test. Chastity sa pozrie na hodiny, o chvíľu bude poludnie. Vidí, ako sa minútová ručička hodiniek najprv pohne dozadu predtým, ako sa pohne dopredu. Max sa v škole ukáže minútu pred koncom vyučovacej hodiny. Nikto si nedokáže vysvetliť ako, ale Max sa tú jednu minútu urobí test, na ktorom jeho spolužiaci pracovali celú hodinu. Všetky odpovede sú správne. Usmeje sa na Chastity a odchádza z triedy. Učiteľ pán Babbitt nemá slov. Zazvoní, Chastity vychádza z triedy, kde už na ňu čakajú Mulder a Scullyová. Povedia jej, že Tony riskuje, že pôjde do väzenia do konca svojho života, ak bude naďalej odmietať spolupracovať. Chastity tvrdí, že Tony vraždu nespáchal, ale meno páchateľa sa od nej agenti nedozvedia. Scullyová obdrží telefonický hovor, z ktorého sa dozvie, že vražedná zbraň - dôstojníkova baterka - zmizla z policajnej stanice. Mulder si prezrie bezpečnostnú pásku, na ktorej sa objaví neurčitý tieň. Keďže zmizla vražedná zbraň, šerif musí Tonyho prepustiť z väzby. Tony prichádza domov a kvôli svojim priateľom sa poháda so svojou matkou. Jeho matka cíti, že na Tonyho majú zlý vplyv práve jeho priatelia. Pred Tonyho domov prichádza v ukradnutom aute Max. Tony s ním nasadne do auta a pýta sa ho na policajného dôstojníka a Max tvrdí, že dôstojník si o to, čo sa mu stalo koledoval. Max auto ženie veľkou rýchlosťou a Tony sa ho snaží zastaviť. Obaja sa chytia volantu. Auto vo veľkej rýchlosti narazí do stromu, ale Maxovi sa podarí dostať tesne pred nárazom Tonyho z auta von.

Agenti bezpečnostnú pásku z policajnej stanice zveria do rúk starému známemu odborníkovi na paranormálne javy Chuckovi Burksovi a po analýze zisťujú, že osoba, ktorá sa snáď na stotinku sekundy mihla pred kamerou mala na sebe rovnaké oblečenie, aké nosí Chastity. V škole sa všetci na Tonyho pozerajú ako na kriminálnika. Tony sa stretne s Chastity a pýta sa jej na Maxa. Chastity je presvedčená, že už je prineskoro vycúvať. Max za test dostane nedostatočnú a učiteľ ho obviní z toho, že Max podvádzal. Max naštvane odchádza z triedy a neskôr sa objaví v jedálni, kde zabije svojho učiteľa bez toho, aby ho niekto spozoroval robiť to. Najprv ho potkne, potom ho začne biť, napokon ho stolom doslova prirazí ku stene a nakoniec mu stoličkou rozrazí lebku. Na mieste činu Mulder tvrdí, že učiteľa zabil Max, lebo mal na to kvôli zlej známke z testu dôvod. Maxove správane sa v poslednom čase veľmi zhoršilo, ale pritom jeho známky sa stále zlepšujú. Mulder si myslí, že vzhľadom k tomu, že Max je teenager a ešte sa vyvíja, mohla sa uňho vytvoriť psychokinetická alebo paranormálna schopnosť disponovať neviditeľnou mocnou silou. Max neskôr skolabuje. Prevezú ho do nemocnice. Tony sleduje Chastity do lesa k jaskyni, kde objaví Maxovo tajomstvo - vďaka záhadnému zdroju vírivej energie, ktorý sa nachádza v jaskyni dokážu Max a Chastity behať tak rýchlo, že ich ľudské oko nedokáže zachytiť a teda ani vidieť.

Mulder a Scullyová sa v nemocnici stretnú s Maxom a jeho otcom. Scullyová z testov zisťuje, že Maxov organizmus je vysilený a v Maxovi sú zárodky nespočetného množstvo nemocí, ktorými trpia starí vysilení ľudia. Mulder Maxovi do očí povie, že si myslí, že Max iba potrebuje ďalšiu "dávku" toho, čo mu dáva silu robiť to, čo robí. Scullyová Mulderovi povie, že problémami, ktorými trpí Max môžu trpieť len pretekári na závodných vozidlách po havárii alebo napríklad i hráči rugby po pätnástich rokoch hry, ale nie Max. Tiež Mulderovi prezradí, že Max pomaly umiera. Zatiaľ sestrička v nemocnici uvidí na monitore v Maxovej izbe Chastity, ale keď prichádza do izby, je tam iba Max. Sestrička odchádza a Chastity pomocou svojich schopností dostane Maxa z nemocnice von tak rýchlo, že si to nikto nevšimne. Max sa vráti k ich jaskyni, aby znovunadobudol svoju silu, napriek tomu, že Chastity sa ho snaží presvedčiť, aby s tým prestal. Po Maxovom odchode sa Chastity stretáva s Tonym a zisťuje, že i on sa stal závislým na tajomnej energii. Tony chce upovedomiť políciu, že Max je schopný zabiť znovu a Chastity mu oznamuje, že Max sa už dávno dostal z nemocnice von. Šerif Harden prehľadá izbu svojho syna a nájde nielen kopy topánok z prepálenou podrážkou, ale i baterku, ktorou bol zabitý policajný dôstojník. Objaví sa Max a chystá sa zabiť svojho otca. Prichádza však Tony, ktorý odhalil Maxovo tajomstvo a preto má rovnaké schopnosti ako Max. Tonymu sa podarí Maxa zastaviť. Poraneného šerifa prevezú na pohotovosť. Na mieste útoku bola nájdená osudná baterka a zmizla šerifova zbraň. Mulder si myslí, že šerif neumrel preto, lebo útočníka muselo niečo vyrušiť. A premôcť ho mohol len niekto, kto presne vedel, čo je Max zač - Tony. Obaja vedia, že musia nájsť zdroj, z ktorého Max čerpá svoju silu. Mulder i Scullyová si obaja myslia, že zdroj musí byť niekde v lese, zrejme neďaleko miesta, kde bol zabitý policajný dôstojník.

Chastity sa spolu s Tonym rýchlo ponáhľajú k jaskyni, aby znovunadobudli svoju silu, lebo sa boja toho, že Max by sa mohol prestať ovládať a zabiť ich. Keď však prichádzajú k jaskyni, Max je už tam. Predbehol ich. Strhne sa bitka, počas ktorej Chastity strelí Maxa do chrbta. V spomalenom zábere vidíme, ako guľka preletí Maxovou hruďou. Chastity povedala Tonymu, že už sa nikdy nemôže vrátiť do normálneho života a postaví sa za Maxa hneď potom, ako guľka preletela jeho hruďou a Chastity si "počká", kým guľka priletí až k nej a usmrtí i ju. K jaskyni prichádzajú Mulder a Scullyová, ale je neskoro. Nájdu už len Tonyho, ktorý v náručí drží mŕtvu Chastity.

Tony sa pomaly zotavuje v nemocnici. Geológovia a výskumníci v jaskyni nenašli nič zvláštneho. Mulder si myslí, že oni ako dospelí sú už jednoducho príliš starí a teenageri boli neznámou energiou ovplyvnení len preto, lebo sú ešte vo vývoji. Tvrdí, že čakal, že geológovia zistia, že okolie jaskyne predstavuje takzvaný vortex, miesto, kde dochádza ku gravitačným anomáliám, alebo aspoň objavia dôkazy toho, že jaskyňa je posvätným miestom, no nič také sa nestalo a geológovia jaskyňu pre istotu kvôli bezpečnosti celú zabetónovali. Tony má po tele iba pár škrabancov a Scullyová verí, že sa opäť vráti do "normálneho" života. V poslednej scéne vidíme, ako sa Tony fascinovane pozerá na hodiny. Sú skoro tri hodiny, ale Tony vidí, ako sa minútová ručička z 2:59 najprv pohne dopredu na 3:00, potom sa však posunie naspäť na 2:59 a následne po druhýkrát ukáže 3:00 hodín.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017