www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE SIXTH EXTINCTION II: AMOR FATI 7ABX04
(Šiesty zánik II: Láska k osudu)
Scenár: DAVID DUCHOVNY & CHRIS CARTER
Réžia: MICHAEL WATKINS

OBSAH:
MULDERA, KTORÉHO PREMOHLI JEHO VLASTNÉ SNY, PODROBIA RISKANTNEJ OPERÁCII, VÝSLEDOK KTOREJ BY MOHOL ZÁSADNE OVPLYVNIŤ BUDÚCNOSŤ CELÉHO ĽUDSTVA. SCULLYOVÁ, KTORÁ SA MU ZO VŠETKÝCH SÍL SNAŽÍ POMÔCŤ, SA DOZVEDÁ FASCINUJÚCU PRAVDU O MULDEROVOM POSLANÍ ÚZKO SÚVISIACOM SO ŠIESTYM ZÁNIKOM.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)

Mulderovi sa sníva sen, v ktorom sedí na pláži a vidí dvoch rodičov, ktorí učia svojho malého syna chodiť. Naspäť v nemocnici k Mulderovi do izby prichádza jeho matka. Je nešťastná, keď sa od Dr. Harrimana dozvedá, že nevedia, ako mu pomôcť. Mulder by ju rád oslovil, ale jeho stav mu to neumožňuje. Jeho matka odchádza a do izby vkročí Muž s cigaretou. Mlčí, avšak my diváci počujeme jeho i Mulderove myšlienky. Muž s cigaretou vytiahne injekciu a jej obsah vstrekne Mulderovi do hlavy. Mulderov stav sa okamžite zlepší a už môže hovoriť. Muž s cigaretou mu povie, že mu chce ukázať cestu, ktorú obišiel. Mulder opäť vo svojej mysli uvidí malého chlapca na pláži, ktorý sa učí chodiť a kráča ku svojmu otcovi. Muž s cigaretou Mulderovi prezradí, že je jeho skutočný otec.

Mulder sa následne preberie až v aute, ktoré šoféruje Muž s cigaretou. Muž s cigaretou mu vysvetľuje, že sa ocitol vo veľkom nebezpečenstve. Mulder mu stále neverí, ale Muž s cigaretou ho nabáda k tomu, že nech vydrží a sám sa presvedčí, aká je pravda. Zastavia pred Mulderovým novým domovom, v ktorom sa Mulder stretáva s Mužom z Pentagónu (ktorého zastrelili v epizóde "The Erlenmeyer Flask"). Mulder je šťastný, že po šiestich rokoch opäť vidí muža, za ktorého údajnú smrť si vždy kládol vinu. Muž z Pentagónu Muldera uistí, že obaja sú len postavičkami vo väčšej hre a Mulder by si mal s Aktami X konečne dať pokoj.

Strih na pláž. Mulder na pláži hľadí na malého chlapca, ktorý z piesku vyhotovil veľkú mimozemskú vesmírnu loď. Zodvihne sa však prílivová vlna a voda celé dielo zničí. Mulder podíde ku chlapcovi a povzbudí ho, že sa nesmie vzdať a musí začať odznova. Následne sa Mulder prebudí vo svojom novom domove. Odpočíval v spáľni. Stále má na rukách putá, ktoré mu nasadil Muž s cigaretou. Do spáľne prichádza Diana Fowleyová, odetá iba v negližé. Diana mu putá odomkne a pobozká ho. Mulder sa ráno Diane prizná, že nechápe, čo sa to vlastne deje a čo sa stalo s hľadaním pravdy. Pýta sa na Muža s cigaretou. Diana ho uistí, že Muž s cigaretou býva neďaleko a čoskoro ho pôjdu navštíviť. Muž s cigaretou vzápätí Mulderovi prezradí veľké tajomstvo. Spolu s nimi na ulici býva i Mulderova sestra Samantha spolu so svojimi deťmi. Mulder sa s ňou zvíta a nenachádza slov. Obaja sú šťastní. Pri ďalšom zábere však zisťujeme, že to všetko je len Mulderov sen. Mulder v skutočnosti leží v miestnosti budovy Ministerstva obrany pripútaný k mechanizmu v tvare kríža. Povedľa stoja Diana a Muž s cigaretou, ktorý sa Diane prizná, že je hrdý, že Mulder je už teraz sčasti mimozemšťan a je imúnny voči mimozemskému vírusu - čiernemu oleju - ktorý zohrá dôležitú úlohu pri kolonizácii planéty. Mulder je kľúčom k budúcnosti. Diana sa Muža s cigaretou pýta, či azda Mulder teraz sníva. Muž s cigaretou odvetí, že sny sú to jediné, čo Mulder teraz má.

Zatiaľ unavená Scullyová zaspala v kancelárii Aktov X. Prichádza Kritschgau, prebudí ju a vysvetlí jej, že na Muldera mal odtlačok povrchu artefaktu ako zdroj energie vplyv dôsledkom toho, že pred dvoma rokmi bol vystavený účinku čierneho oleja (epizódy "Tunguska"/"Terma"), ktorý sa v ňom teraz reaktivoval. Preruší ich telefonický hovor od Skinnera, ktorý Scullyovej oznámi, že Mulder bez stopy zmizol z nemocnice. Scullyová nalieha, že musia urobiť maximum, aby Muldera našli, Skinner však trvá na tom, že čím menej toho vie, tým lepšie. Robí to kvôli hrozbe zo strany Alexa Kryceka. Scullyová večer prichádza domov a vyruší ju neznáma postava. Je to Albert Hosteen, ktorého Scullyová naposledy videla v Novom Mexiku, kde umieral na rakovinu. Albert zdôrazňuje, že Scullyová musí Muldera nájsť nielen pre jeho dobro, ale pre dobro celého ľudstva. Scullyová sa nevzdáva. Pomocou záznamu z bezpečnostnej kamery v nemocnici zisťuje, že Mulderova matka sa v nemocnici rozprávala s Mužom s cigaretou. Scullyová sa s ňou snaží telefonicky spojiť, avšak bez úspechu. Do kancelárie jej prinesú poštovú zásielku. Je to kniha, na prebale ktorej sú vyznačené presne tie isté symboly, aké videla na mimozemskej lodi, a vnútri sa v kapitole o indiánskom kmeni Anasazi spomína apokalypsa a mýtus o mužovi, ktorý ľudstvo zachráni pred nastávajúcim šiestym zánikom. Scullyová sa nazdáva, že knihu jej poslal Skinner. Telefonicky mu povie, že spomínaná kniha vysvetľuje všetko to, čo videla v Afrike. Teraz vie, že Muldera z nemocnice uniesli preto, lebo jeho stav považujú za dar. Skinner však nečakane zloží slúchadlo. Scullyová sa ponáhľa do jeho pracovne a pustí sa prenasledovať muža, ktorý bol v Skinnerovej pracovni, pohrozil mu a teraz sa dal na útek. Muž má dlhé vlasy a bradu - rovnaké maskovanie, aké prednedávnom používal Alex Krycek. Muž spustí požiarny alarm a stratí sa v dave. Scullyová odchádza za Kritschgauom a obviní ho z toho, že vyniesol informácie. Na monitore jeho laptopu si všimne obrázky, ktoré pochádzajú z jej laptopu. Kritschgau sa prizná, že si tie dáta skopíroval preto, lebo ich chcel podrobiť analýze - všetko v Mulderovom záujme. Scullyová mu však neverí a súbory z jeho laptopu vymaže. V budove Ústredia FBI sa Scullyová stretne s Dianou Fowleyovou a ponieti ju k zamysleniu sa nad tým, čo by urobil Mulder, keby sa ona ocitla v rovnakom nebezpečenstve, v akom sa teraz ocitol on. Diana Scullyovú uisťuje, že o tom nikdy neprestala premýšľať. Po návrate domov sa Scullyová opäť stretáva s Albertom Hosteenom. Prizná sa mu, že nevie, ako a kde Muldera hľadať. Albert jej ukáže na hruď tam, kde sa nachádza srdce, a pýta sa jej, či ho hľadala aj tam. Scullyová prijíma Albertovu prosbu, aby sa spolu za Muldera pomodlili.

Mulder sa v sne ožení. Šťastnou nevestou je Diana Fowleyová. Otvoria sa dvere, Mulder sa obráti a vidí, že cez dvere prichádza opäť Diana, tentoraz staršia a tehotná. Čas plynie ako voda. Do izby prichádzajú ich deti. Všetci majú radosť. Mulder sa zahľadí do zrkadla a vidí, ako mu šedivejú vlasy. Keď sa otočí, vidí, že Diana leží mŕtva v rakve. Nešťastný podíde k rakve a skloní sa nad svojou mŕtvou manželkou. Zozadu mu na plece niekto položí ruku, aby mu vyjadril sústrasť. Je to Muž s cigaretou. Naspäť v miestnosti budovy Ministerstva obrany vidíme, že Mulder je stále v kóme a nereaguje na podnety z vonkajšieho sveta. Diana Muža s cigaretou žiada, aby dal Mulderovi ďalšiu šancu. Ibaže Muž s cigaretou ju ubezpečuje, že Mulder sa stal tým, čo hľadal. Sen pokračuje. Mulder je teraz asi osemdesiatročný starec. K jeho posteli prichádza Muž s cigaretou, ktorý vôbec nezostarol. Uisťuje Muldera, že je čas odmlčať sa. Naspäť na pláži Mulder sleduje chlapca, ktorý z piesku zhotovil ďalšiu mimozemskú loď. Chlapec však nečakane skočí do svojej prekrásnej stavby a začne ju rozkopávať a ničiť. Prekvapený Mulder sa ho pýta, prečo ničí svoju loď. "Je to vaša loď. To vy ju ničíte! Mali ste mi pomôcť!" odvetí chlapec. Naspäť v budove Ministerstva obrany sa Muž s cigaretou pripravuje na prenos genetického materiálu z Muldera do jeho mozgu. Diana namieta, že to Muldera môže zabiť. Muž s cigaretou tvrdí, že ak sa tak stane, Mulder umrie ako hrdina. Naspäť vo svojom svete starý Mulder leží na svojej smrteľnej posteli. Prichádza Muž s cigaretou. Mulder sa ho pýta na ostatných. Tí sú však už mŕtvi - Samantha, Muž z Pentagónu, Diana --- i Scullyová. "Je čas ísť. Zatvor oči, Fox," presviedča Muldera Muž s cigaretou. Mulder zatvorí oči. Muž s cigaretou podíde k oknu a odhrnie záves. Vonku je apokalypsa. Oheň, smrť a zúfalstvo sú všade okolo. Je koniec --- rovnako, ako je aktuálne koniec i s Michaelom Kritschgauom, nad ktorého mŕtvym telom stojí Alex Krycek.

Scullyová sa prebudí na podlahe svojho bytu. Zisťuje, že pod dvere jej niekto zasunul kartu, ktorá jej umožní prístup k Mulderovi. Scullyová sa okamžite chopí jedinečnej šance. Muldera v sne ako starca pri smrteľnej posteli navštívi Scullyová. Hnevá sa naňho. Mulderovi vyčíta, že oslepol a nechal sa oklamať. Umiera šťastný, pričom však nešťastie vládne všade okolo. Uisťuje ho, že svojím konaním iba pomohol rozšíriť zúfalstvo na zemi. Stal sa netvorom. Scullyová nalieha, aby otvoril oči a začal bojovať. Po príchode do budovy Ministerstva obrany Scullyová pomocou označenia na karte nájde miestnosť, v ktorej leží Mulder. Je stále v bezvedomí. Keď ho prosí, aby sa vrátil, Scullyová neudrží svoj žiaľ a rozplače sa. Mulder sa v sne rozhodol. Vo chvíli sa prebudí a otvorí oči. Scullyová mu pomôže postaviť sa na nohy.

O týždeň neskôr Scullyová prichádza domov k Mulderovi. Mulder jej oznámi, že Albert Hosteen umrel - že počas niekoľkých posledných dní ležal v kóme. Scullyová tomu neverí, lebo sa s ním predsa rozprávala vo svojom byte. Mulder potichu pritaká. Scullyová sa mu v žiali prizná, že teraz už naozaj nevie, čomu uveriť. Udalosti, ktoré sa počas posledných dní odohrali, veda jednoducho nedokáže vysvetliť. Scullyová s plačom Mulderovi prezradí, že Dianu našli mŕtvu v jej byte - niekto ju zavraždil. Vie, že to Diana jej poslala tú knihu i vstupnú kartu do miestnosti budovy Ministerstva obrany a tak pomohla zachrániť Mulderov život. Mulder Scullyovej povie, že i on bol presne tam, kde je ona teraz - nevedel komu a čomu uveriť. Vždy však vedel jedno - vždy sa mohol s dôverou obrátiť na Scullyovú, ona mu vždy bola kamarátkou, vždy mu bola veľkou oporou. Scullyová opätuje jeho slová. Scullyová Muldera pobozká na čelo. Dlllllhhhhhýýý bozk. Potom objíme jeho tvár, dotkne sa jeho pier, akoby naznačovala "ešte nie, až nabudúce". Scullyová odchádza a Mulder zatvorí oči.

Nasleduje strih na pláž. Mulder a chlapec sa spolu smejú nad šťastne vykonanou prácou. Mulder chlapcovi pomohol zhotoviť ďalšiu veľkolepú obrovskú piesočnú mimozemskú vesmírnu loď.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017