www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE SIXTH EXTINCTION 7ABX03
(Šiesty zánik)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
MULDERA VO VÁŽNOM STAVE HOSPITALIZUJÚ V NEMOCNICI, ZATIAĽ ČO SCULLYOVÁ SA V AFRIKE PO NÁLEZE MIMOZEMSKEJ VESMÍRNEJ LODE SNAŽÍ ZISTIŤ, AKO MU ZACHRÁNIŤ ŽIVOT.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
(pokračovanie predchádzajúcej epizódy)

Scullyová na Pobreží Slonoviny v Afrike osamote vo svojom stane skúma odtlačok povrchu mimozemského artefaktu, ktorý je popísaný tajomnými symbolmi. Vie, že vonku sa neďaleko mora nachádza pieskom zakrytá mimozemská loď, ktorej povrch pokrývajú podobné symboly. Vo svojom príhovore nám Scullyová hovorí o tom, že našla niečo, v existenciu čoho nikdy neverila. Napriek tomu sa rozhodla zostať, lebo vie, že v odkrytí tajomstiev mimozemskej lode leží i odpoveď na to, ako pomôcť Mulderovi, ktorého vo Washingtone hospitalizovali v nemocnici. Scullyová sa pýta, k akému odhaleniu vlastne dospela, a priznáva sa, že nevie, ako zosúladiť to, čo vie, s tým, čo nedávno videla. Vie, že existuje súvislosť, ktorú nemožno zanedbať, a hoci sa domnieva, že toto odhalenie nebolo určené jej, ale Mulderovi, aj tak je odhodlaná pokračovať, lebo práve v pôvode každej choroby leží i liek na ňu. Scullyová pracuje vo svojom stane neskoro do noci. V odraze na lampáši, ktorým si svieti v stane, uvidí postavu afrického muža odetého do tradičného odevu, pokojne stojaceho vo vchode do stanu (ďalej bude spomínaný pod menom Miznúci muž). Keď sa však Scullyová obráti, muž je preč. Preto Scullyová schytí do ruky veľkú mačetu, jedinú zbraň, ktorú tu v Afrike má, a opustí stan, aby sa porozhliadla po okolí. Nevidí, že v stane sa začne hromadiť čoraz viac hmyzu. Vonku muža nenájde a preto sa vracia do stanu. Je znepokojená pohľadom na stovky kobyliek vnútri v stane. Podíde k lampášu, svetlo z ktorého ich očividne prilákalo do stanu, ale kobylky sa nečakane vyroja a napadnú ju.

Na druhý deň do Scullyovej stanu prichádza Amina Ngebeová, profesorka biológie z miestnej univerzity. Spolu so Scullyovou sa rozprávajú o artefaktoch a mimozemskom plavidle, ktorého existenciu chce Scullyová udržať v tajnosti. Amina však o plavidle vie a varuje Scullyovú, že nikomu nesmie povedať o tom, že ju napadol roj kobyliek a že videla Miznúceho muža, lebo ľudia by ich prítomnosť mohli brať ako varovanie a zľakli by sa. Vtom sa zvonku ozvú výkriky. Jeden z mužov, ktorí pracujú na vykopaní lode spod piesku, ktorá je sčasti potopená pod vodou, bol na veľkej časti tela popálený morskou vodou. Amina zdesenej Scullyovej pripomína, že ide o ďalšie varovanie.

V noci do Scullyovej stanu prichádza Dr. Barnes. Vraví, že sa mu vyhrážajú kvôli tomu, čo vie. Celý svoj život si vraj kládol otázky, na ktoré má teraz konečne príležitosť nájsť odpovede. Morská voda obmývajúca mimozemské plavidlo sa medzičasom sfarbila do krvavočervenej farby - tým sa naplní ďalšie proroctvo spomínané v biblickom texte, konkrétne v knihe Exodus. Scullyová a Dr. Barnes sa na druhý deň snažia preložiť nápisy, ktoré pokrývajú povrch lode. Jednotlivé texty hovoria o ľudskej genetickej štruktúre, spomínajú všetkých 24 ľudských chromozómov, iné obsahujú úryvky zo Svätého písma, Koránu a textov iných náboženstiev, pričom sa všetky odvolávajú na Deň posledného súdu. Scullyová nám povie, že domorodých mužov, ktorí sa snažili vykopať loď spod piesku, vystrašila krvavočervená voda okolo lode a taktiež roje kobyliek a preto utiekli. Scullyová pred Aminou loď označí za prekrásne umelecké dielo a Amina dodá, že ide o Slovo Božie. Barnes tvrdí, že mimozemská loď je jedinečným zdrojom moci, vlastne je to moc samotná. Obom ženám sa začne vyhrážať. Hovorí, že ide o jeho objav a nikto neodíde predtým, ako sa o tomto jeho úspechu nedozvedia aj iní. V tú noc ryby, ktoré Barnes ulovil a mŕtve priniesol do stanu, ožijú. Barnes trvá na tom, že život im vrátila mimozemská loď. Scullyová využije vhodný okamih a Barnesa na chvíľu omráči, čím sa jej i Amine naskytne príležitosť utiecť. Scullyová na ceste, po ktorej unikajú autom, opäť uvidí Miznúceho muža. Keď sa Scullyová obráti k Amine, muž sedí na jej mieste. Scullyovej povie, že niektoré pravdy nie sú pre ňu, potom sa vytratí a na jeho mieste Scullyová opäť uvidí Aminu. Scullyová už teraz vie, že je najvyšší čas vrátiť sa naspäť do Spojených štátov. Zatiaľ v tábore Dr. Barnes mačetou zabije svojho šoféra, ale čoskoro zisťuje, že šofér vstal z mŕtvych. Keď ho hľadá, šofér naňho zaútočí tou istou mačetou.

Medzičasom vo Washingtone Mulderov mozog vyvíja natoľko silnú aktivitu, že Mulder nemôže zaspať. Skinner vstúpi do izby, do ktorej lekári Muldera zatvorili a snaží sa s ním komunikovať, ale Mulder ho napadne. Dr. Harriman spolu s pomocníkmi Muldera pritlačia ku stene a Skinner miestnosť opúšťa. Vonku na chodbe zisťuje, že má vo vrecku svojho saka na odtrhnutom kuse látky krvou napísaný odkaz "POMÔŽTE MI". Skinner sa preto neskôr opäť vracia k Mulderovi, ktorého medzitým pripútali k nemocničnému lôžku. Mulder nemôže hovoriť a preto to, čo chce povedať, napíše Skinnerovi na ruku. Odkazom je meno "Kritschgau".

To dovedie Skinnera k Michaelovi Kritschgauovi (naposledy sme ho videli v epizóde "Redux II"). Kritschgau pripúšťa, že si zničil kariéru tým, že sa rozhodol svedčiť o vládnom sprisahaní, do ktorého sa zaplietol prostredníctvom svojej práce na Ministerstve obrany. Spočiatku zaujme odmietavý postoj, ale Skinner ho presvedčí, aby sa spolu s ním šiel do nemocnice pozrieť na Muldera. Tam Kritschgau spoznáva symptómy Mulderovho stavu. Hovorí, že v minulosti čítal záznamy o podobných prípadoch v súvislosti s experimentmi, ktoré vykonávala CIA a ktoré sa týkali hlavne výskumu mimozmyslového vnímania. Tvrdí, že elektrické impulzy v Mulderovom mozgu sú natoľko silné, že jeho telo takúto záťaž nie je schopné znášať. Kritschgau so Skinnerom bez informovania lekárov Mulderovi podajú liek Phenytoin. Mulderove predtým nehybné oči a telo sa začnú hýbať a už môže i hovoriť. Prichádza Diana Fowleyová a je podozrievavá pokiaľ ide o Skinnerovu a Kritschgauovu prítomnosť. Po jej odchode Mulder Skinnerovi povie, že Fowleyová vie, o čo tu ide. Žiada Skinnera, aby mu do nemocnice priviedol Scullyovú. Skinner tvrdí, že nevie, kde Scullyová je, Mulder ho však preruší a povie mu, že vie o tom, že Krycek ho vydiera a preto ich oboch musel Skinner zradiť. Tiež trvá na tom, že Kritschgau vie o jeho stave veľmi veľa a môže im pomôcť, hoci sám v mimozemský život neverí.

Kritschgau neskôr otestuje Mulderove videnie na diaľku. Test spočíva v tom, že Mulder má ukazovať na monitory elektronického prístroja, na ktorých sa striedavo objavuje obraz lietajúceho taniera, pritom však Mulder na monitory sám nevidí. Kritschgau spustí prístroj a Mulder začne ukazovať na monitory, na ktorých sa mal objaviť obrázok lietajúceho taniera. Na prvý pokus Mulder dosiahne úspešnosť iba okolo 5 percent a Kritschgau je z toho zjavne sklamaný, lebo vie, že vo výnimočných prípadoch určití ľudia dosiahli úspešnosť 20-25 percent. No na druhý pokus, keď ho Skinner požiada, aby zrýchlil striedanie obrázkov, Mulder dosiahne fascinujúcu stopercentnú úspešnosť a nielenže vedel, na ktorom monitore sa objavil obrázok lietajúceho taniera, ale vopred predpovedal, ktorý bude ďalší monitor, na ktorom sa obrázok objaví. Predbehol samotné obrázky.

Skinner a Kritschgau sa pokúsia Muldera dostať von z nemocnice. Predchádzajúca dávka Phenytoinu už nestačí a Mulder je opäť v komatickom stave, preto mu Kritschgau musí vpichnúť ďalšiu dávku. Do miestnosti však vtrhne Fowleyová spolu s Dr. Harrimanom. Kritschgauovi sa na poslednú chvíľu podarí Mulderovi podať ďalšiu dávku, no Mulder dostane neznesiteľné kŕče a všetci spolu majú problém spoločnými silami ho udržať na posteli. Neskôr sa Fowleyová osamote spovedá Mulderovi nad jeho posteľou. Hovorí, že vie, že Mulder vie, že pracuje pre muža, ktorého on tak nenávidí, ale nabáda ho, že na to má svoje dôvody a teraz už o nich vie aj Mulder. Napriek tomu sa priznáva, že ho nikdy neprestala milovať, stále ho miluje a nenechá ho umrieť. Zdá sa, že Mulder je v kóme a nemôže reagovať na jej slová, no keď Fowleyová odchádza, vidíme, že jeho oči ju sledujú a preto zrejme počul každé jej slovo.

Scullyová prichádza naspäť do Washingtonu, unavená po 22-hodinovom lete lietadlom. Skinner jej vo svojej pracovni povie o tom, čo sa deje s Mulderom - že ho strážia a nevedia ho vyliečiť, lebo nevedia, čo mu je. Cíti zodpovednosť za to, že Mulderov stav sa zhoršil a navyše kvôli tomu, že do prípadu zatiahol Kritschgaua, je Mulder teraz pod sústavnou ochranou a nikto zvonku k nemu nemá prístup. Scullyová tvrdí, že Mulder neumiera, ale naopak je živší ako kedykoľvek predtým, to len jeho telo to nedokáže zniesť. Tiež otvorene pripúšťa, že to, čo spôsobuje jeho terajší stav, má mimozemský pôvod.

Mulder leží na posteli a z diaľky počuje približujúci sa hlas. Obráti sa a vidí, ako Scullyová ako jeho lekárka prosí Dr. Harrimana a dvoch strážnikov, aby ju pustili k Mulderovi. Prichádza k jeho posteli. Mulder má prázdny výraz na tvári a nehybne leží na posteli. Scullyová vraví, že vie, že Mulder ju počuje. Verí, že ak vie, kde bola a čo našla, nájde silu vrátiť sa späť. Vraví, že našla kľúč k zodpovedaniu všetkých otázok, aké si kedy kládli. Vrúcne ho chytí za ruku a so slzami v očiach ho prosí, aby ju neopúšťal.

Naspäť v Afrike sa Amina Ngebeová spolu s políciou vracia na pláž. Nájdu mŕtve telo Dr. Barnesa, avšak mimozemská loď je preč.

Pokračovanie nabudúce ...TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017