www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE GOLDBERG VARIATION 7ABX02
(Goldbergova variácia)
Scenár: JEFFREY BELL
Réžia: THOMAS J. WRIGHT

OBSAH:
Mulder a Scullyová spoznávajú muža, ktorého v živote postretá obrovské šťastie. I šťastie sa však môže stať nočnou morou.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
V Chicagu hrá Henry Weems karty s miestnou gangsterskou bandou. Stávky sú vysoké. Henry vyhrá 100 000 dolárov a hovorí, že už viac hrať nebude a odchádza. Gangstri ho však chytia a vyvedú ho na strechu, z ktorej ho zhodia dolu. Henry padá asi 300 stôp a dopadne do suterénu pod chodníkom. Po dopade sa zozviecha zo zeme, vyštverá sa na chodník, chytí si svoje pravé oko a odchádza, akoby sa nič nestalo.

Scullyová v Chicagu vystúpi z taxíku a mobilným telefónom volá Mulderovi. Mulder sa objaví za ňou a vystúpi z pohybujúcej sa plošiny, ktorá ho vyviezla zo suterénu spod chodníka. Agenti FBI sledovali miestnu gangsterskú bandu, hlavne jej vodcu Joea Cutronu. Videli, ako zo strechy budovy, v ktorej bol Cutrona spadol neznámy muž a potom jednoducho odišiel. Mulder si myslí, že muž má zázračné liečiteľské schopnosti. Scullyová si myslí, že muž mal iba obyčajné šťastie. V suteréne, do ktorého Henry spadol agenti nájdu krabicu, ktorá je plná uterákov. Henry zrejme spadol do nej. Mulder Scullyovej hovorí, že suterén ešte nikto neprehľadal, lebo nikto nepovažuje za zločin to, že človek spadne z výškovej budovy na zem a prežije to. Scullyová si myslí, že pri páde neznámeho muža zo strechy mohol jednoducho viať priaznivý vietor, ktorý mu dopomohol k tomu, aby prežil, alebo jednoducho dopadol na správne miesto, alebo mal jednoducho obyčajné šťastie. V uterákoch v krabici agenti nájdu umelé oko.

Mulder a Scullyová vystopujú Weemsa podľa toho, že si objednal nové umelé oko. Prichádzajú k domu, v ktorom je Weems domovníkom. Pri vstupných dverách do domu im však nikto neotvára. Istá žena práve opúšťa budovu a Mulder našťastie včas zachytí dvere, takže agenti môžu vôjsť. V hale agentov do jej bytu zavolá žena menom Maggie Luponeová, aby jej pomohli. Nepodarilo sa jej nájsť Weemsa a potrebuje, aby niekto zastavil vodu, lebo jej prasklo umývadlo a potrubie. Mulder sa snaží pomôcť, ale skončí s mokrými nohavicami. Scullyová sa skoro nezdrží smiechu. Navyše sa pod Mulderom prelomí navlhnutá podlaha a Mulder sa prepadne do bytu pod nimi, v ktorom nájde Weemsa s čiernou páskou cez jedno oko, ktorý sa tam skrýval, i napriek tomu, že Weems neskôr tvrdí, že sa pred nimi neskrýval, on sa im len vyhýbal. Mulder mu vráti jeho umelé oko, ale Weems nesúhlasí s tým, že bude svedčiť proti gangstrovi Joeovi Cutronovi. Weemsovou záľubou je zostrojovať rôzne vynálezy. Scullyová povie Weemsovi, že Cutrona sa ho zrejme pokúsi zabiť znovu.

Keď agenti odchádzajú, do domu vstúpi muž v kapucni. Mulder si vonku uvedomuje, že pri páde stratil svoje kľúče od auta a preto zazvoní Weemsovi, aby mu otvoril. Neskôr Mulder a Scullyová zisťujú, že Weems je preč a nájdu muža v kapucni mŕtveho zaveseného za šnúrku na topánke zo stropného vetráku.

Mulder Scullyovej predstolí svoju teóriu, ako sa mohlo stať, že muž skončil mŕtvy zavesený zo stropného vetráku. Zrejme nešlo o vraždu, Mulder si myslí, že muž umrel na srdcovú príhodu. Odohralo sa to tak, že muž sa práve chystal vystreliť na Weemsa, keď ho vyrušil zvuk bzučiaku, ktorým zazvonil Mulder na Weemsa. Muž preto minul, guľka sa ošuchla o lampu, následne sa odrazila, Weems sa schoval za pohovku, zabijak podišiel bližšie, ale zakopol, odrazil sa od stoličky, urobil kotrmelec a šnúrka na jeho topánke sa pritom zachytila o stropný vetrák. Scullyová sa jeho teórii musí pousmiať, ale akceptuje ju. Weems má zrejme neuveriteľné šťastie. Scullyová sa neskôr rozpráva s Weemsovým susedom, malých chlapcom Richiem. Richie má jednu hračku, ktorú pre neho urobil Weems vtedy, keď bol Richie hospitalizovaný v nemocnici kvôli problémom s jeho pečeňou. Hovorí, že všetko má svoju príčinu, i keď niekedy ju my ľudia nevidíme. Scullyová sa Muldera pýta, prečo si Weems jednoducho nekúpi žreb od nejakej lotérie, keď má také šťastie. Weems sa zatiaľ skrýva vo vetráku a všetko počuje. Po odchode agentov navštívi Richieho.

Vyplývajú nové skutočnosti. Henry zarábal tak málo peňazí, že neplatil dane ani poistenie. Podstatné je však to, že v roku 1989 prežil leteckú haváriu. Mulder si myslí, že práve od tohto momentu sa naňho nalepilo šťastie. Bol jediným, kto prežil a pri tomto nešťastí prišiel o svoje oko. Henry potom prestal komunikovať so svojimi priateľmi. Henry zatiaľ ide do obchodu a kúpi si žreb od lotérie a vyhrá 100 000 dolárov. Čoskoro však zisťuje, že peniaze nedostane naraz, ale po častiach a na to nemá čas a preto žreb zahodí. Žreb nájde iný muž, vybehne na ulicu a prejde ho auto.

Na mieste sa agenti dozvedajú, že Henry utiekol preč až potom, ako sa presvedčil, že muž, ktorého zrazilo auto tento stret prežil. Scullyovej je podozrivé to, že okolo muža, ktorý má šťastie sa iným dejú veci, ktoré so šťastím nemajú nič spoločné. Mulder a Scullyová sa znovu rozhodnú dôkladnejšie prehľadať dom, v ktorom býva Henry, lebo je zrejmé, že si v tajnosti vypočul ich nedávnu konverzáciu. Zatiaľ začne Henryho hľadať ďalší zabijak. Mulder nájde Henryho, ktorý sa skrýva vo vetráku. Zabijak ich uvidí cez otvorené dvere a začne strieľať, ale guľka sa od Weemsa odrazí, jemne sa oškrie o Muldera a zasiahne zabijaka. Vchádza prekvapená Scullyová. Henry zo svojho vrecka vytiahne nôž, od ktorého sa odrazila guľka. Prekvapený Mulder nemá slov.

Poraneného zabijaka prevezú na pohotovosť spolu s Mulderom. Mulder použije karty, aby otestoval Henryho, ktorý si vždy vyberie najvyššiu kartu. Šťastie je pre Henryho nočnou morou, lebo ak je on šťastný, vie, že niekto iný rovnako veľmi trpí. Potrebuje peniaze, aby pomohol Richiemu, ktorý nutne potrebuje podstúpiť transplantáciu pečene. Richie má však veľmi vzácnu krv a nemôžu mu nájsť darcu. A za experimentálny program treba zaplatiť 100 000 dolárov. Mulder Henrymu verí a myslí si, že i keď je jeho život v nebezpečenstve, jeho šťastie ho zachráni. Henry odchádza z nemocnice a práve vtedy Scullyová vytiahne kartu vyššiu ako tú, ktorú vytiahol Henry. Žeby šťastie pominulo? Mulder sa teda rýchlo vydá za Henrym, ktorého už sleduje ďalší z Cutronových mužov. Henry sa dá na útek, Mulder naňho zakričí, preto sa k nemu Henry obráti a v tom momente ho zrazí auto, no Henry prežije. Richieho stav sa zhorší a prevezú ho do rovnakej nemocnice. Zatiaľ jeden z gangstrov unesie Richieho matku Maggie.

Henry v nemocnici navštívi Richieho. Je presvedčený, že za únos Richieho matky je zodpovedný Cutrona. Richie je smrteľne chorý a transplantácia musí byť vykonaná v priebehu najbližších hodín. Henry sa teda rozhodne navštíviť Cutronu. Nebude svedčiť, ak Cutrona prepustí Richieho matku. Gangstri ho zavedú do suterénu, kde držia Maggie. Chcú Henryho podviesť, ale šťastie Henryho neopúšťa a všetci gangstri sú odzrojení a eliminovaní v sérii nepredvídateľných udalostí. Prichádzajú Mulder a Scullyová. Cutrona je mŕtvy a je perfektným darcom pre Richieho, ktorý prežije. Henry mal pravdu, keď hovoril, že všetko má svoju príčinu. Vonku sa Mulder Scullyovej pýta, aké boli šance, že Cutrona bude vhodným darcom pre Richieho - 1 000 ku jednej alebo 1 000 000 ku jednej? Scullyová hovorí, že to číslo mohlo byť i omnoho vyššie. Možno Henryho neúmerné šťastie konečne pominie a ľudia okolo neho už nebudú viac trpieť.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017