www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
HUNGRY 7ABX01
(Hladný)
Scenár: VINCE GILLIGAN
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Kanibal vyhľadávajúci a pojedajúci ľudské mozgy zvádza zjavne márny boj so svojimi vlastnými chúťkami.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
V Costa Mesa v Kalifornii sa k reštaurácii rýchleho občerstvenia priblíži auto mladého dlhovlasého muža. Je zatvorené, ale muž zatrúbi a cez mikrofón presvedčí obsluhujúceho, aby ho obslúžil. Muž menom Donald Pankow autom pritiahne k okienku, ale nikto tam nie je. Nahne sa bližšie k okienku, no niekto vnútri ho pevne schytí a vtiahne ho dovnútra. Auto bez šoféra sa zastaví až pri obrubníku.

Zvyšok príbehu je nám predstavený z perspektívy Roba Robertsa. Tri dni po vražde Rob Roberts prichádza do svojej práce. Robí v reštaurácii rýchleho občerstvenia. Dovnútra vstúpia Mulder a Scullyová, ukážu odznaky a hovoria, že vyšetrujú vraždu. Pankowove auto bolo nájdené desať míľ od reštaurácie. Vnútri auta bol nájdený medailón, ktorý môže patriť len nejakému zamestnancovi reštauračnej siete Lucky Boy, ktorá zamestnáva i Roba. Jediný zamestnanec, ktorý nemôže nájsť svoj medailón je Derwood Spinks, ktorý tvrdí, že si ho nechal doma. Mulder a Scullyová pošlú zamestnancov von z reštaurácie a prehľadajú ju. Rob podíde k spíkru a načúva, ako sa agenti rozprávajú o tom, že niekto zjedol Pankowov mozog cez dieru v jeho lebke. Mulder si myslí, že vrah použil protézu s ostrými zubmi a kuchyňa v reštaurácii bola miestom činu. Scullyová má pochybnosti, ale Mulder pod kuchynskou linkou nájde zaschnutú krvavú škvrnu. Je presvedčený, že ide o kus mozgovej hmoty.

Rob prichádza domov a z vane vytiahne svoj pracovný úbor, ktorý je zašpinený krvou. Zanedlho na dvere jeho bytu zaklope Mulder. Rob hovorí, že v piatok zostal v reštaurácii dlhšie, aby vyhodil nejaké staré pokazené mäso. Mulder si to preveril, ale mäso v odpadkoch nebolo, i napriek tomu, že smetiari smeti ešte nevynášali. Z odpadkovej tašky, do ktorej Rob vložil svoj pracovný úbor a položil ju na podlahu začne vytekať krv. Mulder naraz vysloví slovo "krv" a Rob stuhne. Mulder si však všimol krv na Robovej pere a Rob tvrdí, že si nedávno praskol peru. Mulder si krv vytekajúcu z odpadkovej tašky nevšimne a odchádza. Neskôr Rob vynáša odpadky a vidí, že dom, v ktorom býva niekto sleduje. Rob podíde k mužovi, ktorý sedí v aute, lebo si myslí, že to je Mulder, no Mulder to nie je a muž nakáže Robovi, aby zmizol. Rob sa vráti do svojho bytu a počuje, že telefónny záznamník práve prijal hovor od poradkyne pre zamestnanecké vzťahy, ktorá si s ním chce dohodnúť pracovné stretnutie. Rob si z úst vyberie svoje zuby a zje lieky na potlačenie apetítu, pričom sleduje video poukazujúce na silu vôle prestať sa prejedať. Rob sa však neovládne, podíde k mužovi v aute, nasadí si zuby a zaútočí.

Neskôr Roba prebudí Derwood. Vyhodili ho z práce. Derwood je ex-väzeň a hlavný podozrivý z vraždy. Hovorí, že našiel Robove diétne prášky a na tube bola kvapka krvi. Vyhráža sa Robovi, že povie pravdu. Keď Rob opúšťa domov, zastaví ho Mulder. Povie Robovi, že Derwood je hlavným podozrivým, ale Mulder si myslí, že vraždil niekto iný. Rob prichádza k poradkyni Dr. Mindy Rinehartovej. Jeho žalúdok protestuje, ale Rob sa snaží ovládnuť svoj apetít. Mindy tvrdí, že vrahovia nie sú monštrá. I najhorší z nás chcú byť dobrými ľuďmi. Rob odchádza. V práci sa Rob pozerá na hamburgery na grile, ale on namiesto nich vidí grilujúce sa ľudské mozgy. Neskôr sa Rob tajne dostane do Derwoodovho domu a hľadá tubu. Derwood prichádza domov a nájde rozhádzaný byt. Vytiahne baseballovú palicu a prehľadáva byt. Nájde Roba. Rob si dá dolu vlasy, potom si dá dolu uši, vyberie si kontaktné šošovky z očí a s protézou napadne Derwooda.

Rob sa vráti do kancelárie poradkyne a opäť vyzerá normálne. Hovorí, že nedokáže prestať. Mindy si myslí, že Rob hovorí o bulímii a nie o neprekonateľnom pude jesť ľudské mozgy. Chce mu pomôcť so sebadôverou. Robovi odpadne ucho. Rob si ho dá naspäť skôr, ako Mindy stihne niečo postrehnúť. Rob jej povie, že sa snaží byť dobrým človekom.

Rob sa vracia domov a nájde tam Muldera a Scullyovú, ktorí sa s ním chcú pozhovárať o Derwoodovi, ktorý je nezvestný. Mulder ho včera videl v blízkosti Robovho domu. Myslí si, že Derwood je mŕtvy. Scullyová našla v hlave prvej obete množstvo ostrých zubov. Mulder hovorí, že hľadajú monštrum, ktoré je ľudí. Rob prichádza na schôdzku, na ktorej sa schádza skupinka ľudí, ktorí majú problémy s jedením. Tu sa stretne so správkyňou domu, v ktorom býva - so Sylviou, ktorá ho nabáda k tomu, aby i on skupine povedal o svojich problémoch. Rob im povie o svojich pocitoch a neodolateľnej túžbe jesť stále viac a viac. Jeho opis je veľmi presvedčivý. Pred odchodom sa Rob pozrie na holohlavného muža a cez lebku si predstaví jeho mozog, no ovládne sa a spolu so Sylviou sa vrátia domov. Rob sa s ňou pri dverách do jej bytu rozlúči, no Robov žalúdok začne protestovať. Rob napokon zaklope na dvere do jej bytu a vytiahne svoje zuby.

Následne Rob rozhádže svoj vlastný byt, aby to vyzeralo tak, že dovnútra sa dostal nepozvaný hosť, urobí hluk a zakričí na susedov, aby zavolali políciu. Rob Mulderovi a Scullyovej povie, že Derwood ho vydieral. Scullyová sa pýta, aké tajomstvo si mal Derwood nechať pre seba. Rob tvrdí, že v osudný piatok v noci zostali obaja Rob i Derwood v reštaurácii neskoro do noci a Rob Derwooda uvidel, ako v kuchyni umýva krvavé škvrny. Derwood hrozil, že Roba zabije, ak o tom niekomu povie. Mulder hovorí, že muž vonku v aute bol súkromným detektívom, ktorý sledoval správkyňu na žiadosť jej ex-manžela a teraz je tiež nezvestný. Po odchode agentov do Robovho bytu prichádza Mindy, ktorá vidí, že Rob sa balí a odchádza k priateľom. Mindy cíti, že sú veci, o ktorých Rob chcel hovoriť, ale nemohol. Rob dal výpoveď v reštaurácii, lebo už viac nedokáže predstierať, že je niekým, kým nie je. Mindy pochopí, že to Rob zabil Pankowa a povie Robovi, že mu chce pomôcť. Žiada ho, aby sa polícii sám priznal. Rob jej ukáže, že je monštrum tak, že si dá dolu vlasy a uši a ukáže jej svoje zuby. Mindy s ním spolucíti, jemne ho pohľadí po tvári. Dovnútra vtrhnú Mulder a Scullyová, ktorí našli telo správkyne domu. Nájdu zranenú Mindy. Mindy Robovi hovorí "buď dobrým človekom, akým si vždy chcel byť". Rob napadne Muldera. Mulder strieľa. Predtým, ako umrie, Rob Mindy povie, že útočil preto, lebo nemohol byť niekým, kým nie je.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017