www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
HOW THE GHOSTS STOLE CHRISTMAS 6ABX08
(Ako duchovia ukradli Vianoce)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: CHRIS CARTER

OBSAH:
JE ŠTEDRÝ VEČER A MULDER SCULLYOVÚ PRESVEDČÍ, ABY ODLOŽILA BALENIE DARČEKOV A V STAROM GOTICKOM SÍDLE SPOLU STRIEHLI NA DUCHOV.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Neskorý Štedrý večer. Mulder parkuje pred starým domom. Prichádza Scullyová a pýta sa, prečo ju Mulder žiadal, aby sem prišla. Mulder jej prezradí, že striehne na bývalých nájomníkov domu. Rozpovie jej príbeh o tom, ako na Vianoce roku 1917 dvaja mladí milenci v tomto dome spáchali samovraždu, lebo chceli naveky zostať spolu. Znechutení vojnou a chorobami, ktoré otriasali svetom, v dome spečatili milenecký pakt a ich duchovia odvtedy v dome strašia každý Štedrý večer. Scullyová príbehu neverí a chce odísť, ale nemôže nájsť kľúče od svojho auta. Ponáhľa sa za Mulderom do domu, aby sa ho opýtala, či ich nebodaj nevzal. Keď vstúpi, dvere sa zatvoria a viac sa nedajú otvoriť.

Agenti vystúpia hore schodmi, lebo z poschodia počuť neznáme zvuky. Scullyová sa od Muldera dozvedá, že v tomto dome sa odohrali už tri samovraždy - a všetky na Štedrý večer. Márne sa Muldera snaží presvedčiť o tom, že duchovia neexistujú. Dvere pred nimi sa bez ich pričinenia otvoria. Vstúpia do miestnosti. Je to veľká knižnica. Podlaha pod nimi zapraská a Mulder odhaduje, že pod ňou niečo je. Preto agenti vytrhnú dosky z podlahy a nájdu pod ňou telá dvoch mŕtvych ľudí, na ktorých sú zreteľne vidieť strelné rany. Telá na sebe majú rovnaké oblečenie, aké na sebe majú Mulder a Scullyová. Uvedomujú si, že sú to oni dvaja. Obaja chcú opustiť knižnicu, ale nedarí sa im to a zablúdia. Odlúčia sa jeden od druhého.

Mulder zisťuje, že dvere do knižnice sú zamknuté. Použije zbraň na to, aby prestrelil zámok, ale na druhej strane dverí je len tehlový múr. Mulderovi za chrbtom sa v knižnici objaví neznámy muž. Tvrdí, že v tomto dome býva. Mulder muža "obviní" z toho, že je duch. Muž sa predstaví ako Maurice a tvrdí, že je odborníkom na duševné zdravie. Muldera vykreslí ako narcisistu, príliš iniciatívneho, pokryteckého egomaniaka. "Namýšľate si o sebe, že ste cieľavedomý, ale máte sklony k obsedantnej impulzívnosti, k workoholizmu, antisociálnosti. To je živná pôda pripravená pre totálny mentálny kolaps," hovorí Maurice Mulderovi. Tvrdí, že Mulder žije ako samotár naháňajúci nikdy nenaplnené ilúzie. "Asi ste si už aj vsugerovali, že ste videli mimozemšťanov," hovorí Mulderovi. "Väčšina ľudí by radšej strčila prsty do zásuvky, ako by mali chvíľu pobudnúť s vami," zakončí svoju analýzu Maurice. Pripomína Mulderovi, že hoci si to neprizná, v skutočnosti sa bojí samoty a práve preto do domu prišiel so Scullyovou.

Scullyová medzitým na druhej strane knižnice zisťuje, že tam nie je sama potom, ako dovnútra miestnosti vstúpi neznáma žena, ktorá sa jej predstaví ako Lyda. Myslí si, že Scullyová musí žiť smutný život, keď sa rozhodla Štedrý deň stráviť práve takto. Vystrašenú Scullyovú uisťuje, že jej jedinou radosťou v živote je neustále Mulderovi dokazovať, že sa mýli. Do miestnosti vkročí Maurice a Scullyová na oboch mieri svojou zbraňou. Keď Maurice a Lyda zodvihnú ruky, Scullyová uvidí strelnú ranu v Lydinom bruchu. Potom zodvihne Mauriceov klobúk a zisťuje, že Maurice má v hlave dieru po guľke. Toto je už na ňu priveľa a omdlie.

Lyda vzápätí vstúpi do tej verzie knižnice, v ktorej sme naposledy videli Muldera. Mulder si postupne začína uvedomovať, že Lyda a Maurice sú tou dvojicou, ktorá v dome v roku 1917 spáchala samovraždu. Lyda mu hovorí, že aj on so Scullyovou sem prišli preto, aby uzavreli samovražedný pakt a pokračovali v tradícii. Mulder nesúhlasí.

Scullyová sa pre zmenu stretáva s Mauriceom. Ten jej vysvetľuje, aký je Mulder osamelý a schopný všetkého. Mulderovi sa podarí otvoriť dvere a vypáli niekoľko rán zo svojej zbrane. Zasiahne však Scullyovú. Scullyová s krvácajúcou strelnou ranou padá na podlahu a stále nemôže uveriť tomu, čo sa stalo. Do miestnosti neskôr prichádza Mulder. Ku svojmu zdeseniu nájde Scullyovú ležať na podlahe. Scullyová sa z posledných síl preberie a zo svojej zbrane vystrelí na Muldera. "Neverila som, že to urobíš," hovorí Mulderovi. Mulder s krvácajúcou hruďou padá na podlahu. Všetko je to však len trik, ktorým sa duchovia Muldera a Scullyovú snažia oklamať, aby sa navzájom zastrelili.

Mulder a Scullyová sa obaja doplazia ku vchodovým dverám. Obaja krvácajú a navzájom si vyčítajú, že postrelili jeden druhého. Mulder si zrazu niečo uvedomí. Vstane a pochopí, že ich nikto nepostrelil - to všetko bol len trik, ktorým sa ich duchovia snažili prekabátiť. Podíde ku Scullyovej, pomôže jej postaviť sa na nohy a ponáhľajú sa ku vchodovým dverám. Keď nimi prejdú, vidia, že stopy po krvi na ich oblečení sú preč. Utekajú ku svojim autám a unikajú preč.

Neskôr v ten večer Scullyová klope Mulderovi na dvere jeho bytu. Snaží sa ho Muldera, že nič z toho sa nestalo. Mulder vie, že si povedali, že si nebudú dávať darčeky, ale aj napriek tomu dá Scullyovej vianočný darček. Aj Scullyová má jeden pre Muldera. Obaja si sadnú a s radosťou začnú rozbaľovať darčeky práve vo chvíli, keď vonku začne padať sneh.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017