www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE BEGINNING 6ABX01
(Začiatok)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ PRENASLEDUJÚ MIMOZEMSKÚ BYTOSŤ, KTORÁ UTIEKLA SYNDIKÁTU.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
(pokračovanie celovečerného filmu Aktov X)

Zamestnanec spoločnosti Roush (epizóda "Redux II") sa v práci nezámerne nakazí čiernym olejom. Prichádza z práce domov a keďže je mu zima, zvyšuje teplotu na termostate. Nasledujúci deň ho jeho spolupracovník nájde s veľkou dierou v hrudníku - narodil sa mimozemšťan (pozri "Akty X - Film"). Spolupracovník nestihne utiecť a stáva sa obeťou mimozemského tvora, ktorý ho zabije.

Mulder a Scullyová vypovedajú pred komisiou FBI o tom, čo sa im stalo v Antarktíde (opäť pozri "Akty X - Film") a snažia sa vybojovať svoje znovupridelenie na Akty X. Ich nadriadení však neveria výpovedi o mimozemskom víruse, zmutovaných mimozemšťanoch a gigantickej mimozemskej lodi, ktorá odletela z Antarktídy, a žiadajú od agentov dôkaz, ktorým by podložili svoje tvrdenia. Mulder tvrdí, že takýto vedecký dôkaz im poskytne práve Scullyová, ktorá bola vírusom infikovaná a má dôkaz, že vírus má mimozemský pôvod. Scullyová však Muldera prekvapí tvrdením, že DNA a proteíny vírusu sú podľa výsledkov testov z tohto sveta. Mulder jej vyčíta jej pochybnosti. Scullyová svoj postoj odôvodňuje tým, že nemôže pochybovať o výsledkoch vedeckých testov. Akty X sú napokon pridelené agentom Spenderovi a Fowleyovej.

Muž s cigaretou skupinke chirurgov nariadi, aby pripravili pacienta, ktorého práve operujú. Pacientom sa ukáže byť Gibson Praise, chlapec, ktorý dokáže čítať ľudské myšlienky (epizóda "The End"). Lekári práve operovali jeho mozog. Muž s cigaretou ho chce využiť k tomu, aby ho chlapec pomocou svojich schopností doviedol k mimozemskému tvorovi na úteku.

Skinner Muldera informuje o prípade úmrtia dvoch mužov vo Phoenixe. Mulder a Scullyová teda odchádzajú do domu pracovníka firmy Roush. V dome nájdu kus nechtu a stopy, ktoré tu zanechali mohutné pazúry mimozemšťana. Mulder vysvetľuje, že niečo podobné videl v Antarktíde, kde prišlo na svet mnoho mimozemských tvorov a Mulder bol svedkom ich zrodu. Scullyová stále odmieta pripustiť nepotvrdené domnienky, pripomínajúc Mulderovi jeho slová, ktorými ju odhovoril od odchodu z FBI.

Mimozemšťan hľadá teplo a preto sa ukryje neďaleko reaktora v jadrovej elektrárni. Nájde ho tam pracovník elektrárne a mimozemšťan ho zabije. O jeho smrti Muldera a Scullyovú opäť informuje Skinner, ktorý vytrvalo obchádza Spendera a Fowleyovú a spolupracuje výlučne s Mulderom a Scullyovou. Dvojica odchádza do elektrárne, kde však narazia na Spendera a Fowleyovú, ktorí im nepovolia vstup na miesto činu. Keď sa Mulder a Scullyová vracajú naspäť do auta, na zadnom sedadle nájdu Gibsona s hlavou obviazanou zakrvavenými obväzmi.

Gibson im prezradí, že Muž s cigaretou ho využíval k tomu, aby mu vypátral mimozemšťana. Preto mu Gibson utiekol. Mulder chce s Gibsonovou pomocou pokračovať v hľadaní mimozemského tvora, ale Scullyová ho od toho odhovorí. Tvrdí, že práve Gibson je tým vedeckým dôkazom, po ktorom pátrajú a potrebujú ho k tomu, aby oprávnili svoje pridelenie na Akty X. Scullyová vezme Gibsona do nemocnice, zatiaľ čo Fowleyová Mulderovi ponúkne pomoc pri pátraní po mimozemšťanovi.

Mulder a Fowleyová odchádza do elektrárne. Scullyová im telefonicky oznamuje, že testy Gibsonovej krvi odhalili, že Gibson má v tele stopy mimozemského vírusu. Počas rozhovoru s Mulderom Scullyová na chvíľu spustí oči z Gibsona a toho zatiaľ unesie jeden z mužov Muža s cigaretou.

Muž Gibsona odvezie do elektrárne, kde ich oboch sledujú Mulder a Fowleyová, ktorí po mimozemšťanovi pátrajú tiež a zatiaľ našli iba zvlečenú kožu. Mimozemšťan sa však predsa len objaví a zabije muža, ktorý priviezol Gibsona. Mulder spoza uzatvorených dverí sleduje, ako Gibson nadviaže kontakt s mimozemšťanom a spolu zmiznú v útrobách elektrárne. Fowleyová odbehla po pomoc a prichádza s ochrankou. Namieri svojou zbraňou na Muldera, aby zakryla fakt, že s ním spolupracuje.

Fowleyová vo svojej správe uvedie, že muža v elektrárni zabil neznámy útočník a vôbec nespomenie mimozemšťana ani Gibsona. Vedenie FBI Mulderovi a Scullyovej nariadi prerušiť prácu na Aktoch X a dostávajú skúšobnú lehotu, počas ktorej sa rozhodne, čo s nimi bude ďalej. Agenti strácajú nielen Akty X, ale aj svojho šéfa Skinnera, keďže odteraz podliehajú námestníkovi riaditeľa Kershovi.

Scullyová sa snaží Muldera presvedčiť, že Fowleyová ho zrejme oklamala a zradila. Mulder však Fowleyovej stále verí, lebo na rozdiel od Scullyovej je ochotná uveriť aj bez dôkazov tomu, čo videl v elektrárni a predtým v Antarktíde. Scullyová Mulderovi povie, že mu chce uveriť a podá mu výsledky testov dokazujúce, že Gibsonova DNA sa zhoduje s DNA mimozemského tvora v elektrárni. Scullyová vie, že DNA vírusu, ktorý Mulder považuje za mimozemský, majú v sebe všetci ľudia, lenže u nás je to len neaktívny genetický zvyšok, zatiaľ čo u Gibsona je táto DNA funkčná. Mulder uvažuje nad tým, že by to mohlo znamenať, že Gibson je sčasti mimozemšťan. "Nielen on, my všetci," dodá Scullyová.

Vzápätí uvidíme Gibsona sedieť v útrobách elektrárne, kde sa nachádza aj mimozemšťan, ktorý sa vyvíja do novej formy - do podoby klasického šedého mimozemšťana - kolonistu (pozri predchádzajúce mytologické epizódy).TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017