www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
THE END 5x20
(Koniec)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: R.W. GOODWIN

OBSAH:
CHLAPEC SO SCHOPNOSŤOU ČÍTAŤ ĽUDSKÉ MYŠLIENKY MÔŽE MULDEROVI A SCULLYOVEJ POMÔCŤ ODHALIŤ ZÁHADY SKRYTÉ V AKTOCH X.
1
2
3
4
V mohutnej hale plnej ľudí hrajú šach ruský šachový majster a dvanásťročný chlapec Gibson Praise. Obecenstvo napäto očakáva každý ťah. Nad obecenstvom strelec s puškou namieri na zátylok Gibsonovej hlavy. Strelec pomaly stláča kohútik. Gibson vstane, ohlási šach mat a sadne si. V tom momente zaznie výstrel -- a ruský hráč padá mŕtvy na zem.

Dvaja zamaskovaní muži sa pomaly približujú k horskej chatrči, v ktorej žije Muž s cigaretou. Senzor ho upozorní na ich prítomnosť. Zabije jedného z útočníkov. Druhý maskovaný muž so zbraňou ho sleduje. Dostihne Muža s cigaretou a stiahne si svoju masku z tváre - je to Alex Krycek. Hovorí, že ho poslali, aby priviedol Muža s cigaretou späť. Skinner informuje Muldera o smrti ruského hráča. Na prípad bol však pridelený agent Spender, ktorý sa netají tým, že o Mulderovi nechce pri vyšetrovaní ani počuť. Napriek tomu sa Mulder o prípad začne zaujímať. Myslí si, že strelcov cieľ bol v skutočnosti Gibson - nie ruský muž. Spender s Mulderom nesúhlasí. Naopak agentka Diana Fowleyová s Mulderom súhlasí.

Muž s cigaretou sa stretne s členmi Syndikátu. Žiadajú Muža s cigaretou o pomoc. Mulder, Scullyová a Fowleyová navštívia Gibsona. Gibson odmietne Mulderov návrh, aby si zmeral svoje sily so šachovým počítačom, čo podporí Mulderov názor, že Gibson dokáže čítať myšlienky iných ľudí. Mulder zájde do väzenia za strelcom. Ponúkne strelcovi imunitu výmenou za informácie o Gibsonovi.

Scullyová si nemôže nevšimnúť náklonnosť medzi Mulderom a Fowleyovou. Neohlásene navštívi Osamelých strelcov a dá im výsledky Gibsonových testov na analýzu. Zároveň sa ich pýta, čo vedia o Diane Fowleyovej. Osamelí strelci jej povedia, že Fowleyová a Mulder si boli veľmi blízki v období, keď Mulder objavil existenciu Aktov X. Scullyová sa vracia ku Gibsonovi do nemocnice. Všimne si Muldera a Fowleyovú ruka v ruke v nemocničnej izbe. So zmiešanými pocitmi Scullyová opúšťa nemocnicu bez toho, aby povedala Mulderovi o tom, čo zistila. Keď Mulder prichádza na parkovisko, všimne si Spendera, ktorý sa na parkovisku rozpráva s Mužom s cigaretou. Keď Muž s cigaretou odchádza, Mulder obviní Spendera z toho, že klame, lebo Spender trvá na tom, že nepozná totožnosť záhadného muža, s ktorým sa práve rozprával.

Scullyová sa stretne so Skinnerom a Mulderom. Prezradí im výsledky testov na Gibsonovi. Tie potvrdia zvláštnu aktivitu v časti mozgového laloku nazvanej "Božský modul". Mulder verí, že Gibsonov život je v nebezpečenstve, lebo môže byť kľúčom k rozriešeniu tajomstiev skrytých v Aktoch X. Skinner zdôrazňuje, že celá existencia Aktov X môže byť ohrozená tým, keď Mulder požiada ministerku spravodlivosti o federálnu ochranu vraha - strelca. Neskôr sa Mulder stretne so strelcom a žiada ho o informácie. Strelec prezradí, že Gibson predstavuje chýbajúci článok medzi ľuďmi a mimozemšťanmi. Muž s cigaretou začne konať. Strelca v cele zavraždí dozorca. Fowleyová stráži Gibsona, ale prichádza strelec, ktorý ju postrelí a Gibsona unesie.

Mulder zaútočí na Spendera a obviní ho z toho, že je zodpovedný za Gibsonove zmiznutie. Spender odpovedá, že Mulderove dni sú zrátané. Medzi štyrmi očami neskôr Scullyová Muldera informuje o tom, že sa uvažuje o uzatvorení Aktov X. V tú noc prichádza Muž s cigaretou do Mulderovej kancelárie a vezme spis týkajúci sa Mulderovej sestry Samanthy. Pri odchode z kancelárie stretne Spendera. Spender sa ho pýta, kto vlastne je. Muž s cigaretou odpovedá, že je Spenderov otec. Naraz sa rozozvučí požiarny alarm. Muž s cigaretou zmizne v dave.

Neskôr si Mulder prezerá ohňom zničenú kanceláriu, v ktorej zhoreli aj zložky s Aktami X, ktoré boli zhromaždené počas mnohých desaťročí. Scullyová objíme sklamaného Muldera, ktorý akoby v tomto momente stratil roky svojho života, ktoré venoval Aktom X.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017