www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
WAR OF THE COPROPHAGES 3x12
(Vojna koprofágov)
Scenár: DARIN MORGAN
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Mulder pricestuje do malého mestečka, ktoré sužujú útoky vraždiacich švábov.
1
2
3
4
5
Renomovaný vedec Dr. Jeff Eckerle zavolá odborníkovi na ničenie škodcov Dr. Buggerovi, aby mu v suteréne vyhubil švábov. Po príchode sa Dr. Bugger dá ihneď do práce, no zrazu sa nečakane chytí za krk, zalapá po dychu, stratí rovnováhu a padá na podlahu suterénu. Dr. Eckerle mu prichádza na pomoc a s hrôzou zisťuje, že celé Buggerovo telo pokrývajú šváby.

Mulder sa porozpráva so šerifom Frassom, ktorý ho bližšie informuje o útoku švábov. Mulder si prezrie Buggerovo telo a volá Scullyovej, aby ju požiadal o jej vedecký názor. Scullyová si prirodzene myslí, že muž bol zrejme na švábov alergický a umrel na anafylaktický šok. Zanedlho šerif obdrží správu o teenagerovi, ktorý si podrezal žily potom, ako sa mu zazdalo, že v žile má švába. Scullyová trvá na tom, že mladík sa zabil v opojení potom, ako užil drogu.

Zatiaľ je v nemocnici objavené mŕtve telo Dr. Newtona, ktorý umrel keď sedel na toalete. Pracovníčka v nemocnici trvá na tom, že videla, ako doktorovo telo pokrývali šváby. Mulder opäť po radu volá Scullyovej. Scullyová toto v poradí tretie neobjasnené úmrtie prisúdi krvnej zrazenine vyvolanej tým, že doktor "tlačil" príliš silno. Frass Muldera informuje o tom, že v meste kedysi fungovala výskumná vládna pobočka, v ktorej sa robili experimenty so švábmi. Mulder prekĺzne na vládny pozemok a tam sa stretáva s entomologičkou Dr. Bambi Berenbaumovou. Bambi mu vysvetľuje, že švábov tu skúmali preto, aby prišli na najefektívnejšiu metódu ako ich hubiť. Súhlasí so Scullyovej teóriu, že ľudia vidia švábov i tam, kde nie sú. V neďalekom moteli je však objavené ďalšie mŕtve telo.

Mulder v motelovej izbe mŕtveho muža nájde jedného živého švába. Prinesie ho Dr. Berenbaumovej. Tá zisťuje, že nejde o živého tvora, ale o robota. Tento objav Muldera dovedie až k Dr. Alexandrovi Ivanovovi, ktorý si švába tiež prezrie a je prekvapený jeho dokonalosťou. Myslí si, že nejaká vyspelá mimozemská rasa sem týchto švábov poslala preto, aby za nich preskúmali našu planétu, tak ako my skúmame iné planéty okolo Zeme.

Do meste sa rozhodne pricestovať i Scullyová. Obyvatelia mesta však medzitým prepadli panike. Scullyová Muldera informuje o svojej teórii: Dr. Eckerle tu pracuje na vývoji palív. Z hnojiva tu získava metán. Scullyová si myslí, že nové pokolenie švábov možno prešlo touto procedúrou spolu s hnojivom a preto sa zmenila ich genetika. Mulder prichádza do Eckerleho laboratória, kde naňho zúfalý Eckerle vytiahne zbraň. Eckerle na Muldera zo zbrane vystrelí, no minie a guľka zapáli metán. Ten vybuchne. Jediný, kto výbuch neprežije je Eckerle. Na záver sa Mulder zamýšľa nad tým, kto bol vlastne v tomto prípade vinníkom - ľudia alebo mimozemšťania?TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017