www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
CLYDE BRUCKMAN'S FINAL REPOSE 3x04
(Posledný odpočinok Clydea Bruckmana)
Scenár: DARIN MORGAN
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
Muž, ktorý vie predpovedať budúcnosť Mulderovi a Scullyovej pomáha pri pátraní po vrahovi, ktorý má rovnakú schopnosť.
1
2
3
4
5
6
Štíhly na prvý pohľad roztomilý mužíček, ktorý si hovorí Bábkar prichádza k madam Zelme, ktorá sa zaoberá veštením z rúk. Zelma sa však viac zaujíma o peniaze za veštenie ako za samotnú predpoveď budúcnosti a preto ju Bábkar so slovami "mala si to vedieť" zabije.

Mulder a Scullyová sa púšťajú do vyšetrovania vrážd niekoľkých ľudí, ktorí sa zaoberali veštením a ktorým niekto z tiel vybral vnútornosti v úsilí vyložiť si budúcnosť. Neďaleko svojho bytu v odpadkovom koši predajca poistiek Clyde Bruckman objaví i Zelmino telo. Agenti Bruckmana vypočúvajú a vysvitne, že Bruckman o zločine vie detaily, ktoré mohol vedieť snáď len vrah, no Mulder si myslí, že Bruckman vrahom nie je, ale má schopnosť predpovedať budúcnosť respektíve rozprávať o veciach, ktoré na vlastné oči nikdy nevidel ale vie, že sa stali. Bruckman sám o svojich schopnostiach pochybuje, ale je si istý, že i vrah má schopnosť predpovedať budúcnosť. Tiež predpovedá, že nasledujúci deň bude v jazere objavená ďalšia obeť. Táto predpoveď sa ukáže ako správna a Mulder preto Bruckmana žiada o pomoc pri pátraní po vrahovi. Bruckman však verí tomu, že s osudom by sa nemali zahrávať.

Scullyová zatiaľ zisťuje, že všetky obete u seba mali prívesky firmy, ktorá sa na základe astrologických predpovedí zameriava na tvorbu vhodných obchodných stratégií. Bruckman správne predpovie, že majiteľ firmy je už dávno po smrti a jeho telo leží niekde v lese.

Neskôr Bruckman predpovie, že vidí, ako v budúcnosti Mulder v nejakej kuchyni šliapne na koláč a v tom momente sa naňho s nožom v ruke vyrúti vrah, ktorého hľadajú a zabije ho. Čoskoro je nájdené telo vykladača tarotov a preto Mulder a Scullyová na ochranu k Bruckmanovi pridelia agenta Haveza, ktorý ho má v hoteli strážiť, lebo sa boja, že vrah by Bruckmana na základe svojich schopností mohol vystopovať. Scullyová si po prešetrení miesta vraždy uvedomuje, že vrahom je poslíček v hoteli, v ktorom ubytovali Bruckmana a ktorého ona na okamih uzrela na chodbe. Bábkar v prestrojení za poslíčka prichádza k Bruckmanovej hotelovej izbe. Obaja muži vycítia prítomnosť toho druhého. Bábkar zabije Haveza, ale dá sa na útek, lebo v hoteli sa objavia Mulder a Scullyová. Mulder Bábkara sleduje až do hotelovej kuchyne, kde šliapne na koláč na podlahe. Mulder si ihneď spomenie na Bruckmanove slová a obráti sa načas, aby Bábkarovi zabránil, aby mu podrezal krk. Zdá sa, že Bábkar s nožom v ruke Muldera premôže, no prichádza výťah, otvoria sa dvere a vnútri stojí Scullyová, ktorá vytiahne zbraň a Bábkara zastrelí.

Neskôr agenti nájdu Bruckmanovo mŕtve telo. Sám si vzal svoj život, tak ako vopred predpovedal Scullyovej. Bruckman Scullyovej pred smrťou napísal odkaz, v ktorom ju žiada, aby sa postarala o psa jeho susedky, ktorá len nedávno umrela. A tak sa pod Scullyovej opateru dostáva pes Queequeg.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017