www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ANASAZI 2x25
(Anasazi)
Námet: DAVID DUCHOVNY & CHRIS CARTER
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: R.W. GOODWIN

OBSAH:
Mulder obdrží počítačovú digitálnu pásku, ktorá obsahuje utajené vládne súbory o existencii mimozemského života.
1
2
3
4
5
6
7
Počítačový pirát, ktorý si hovorí Mysliteľ získa prístup k tajným súborom Ministerstva vnútra o existencii mimozemského života. Mysliteľ súbory na počítačovej digitálnej páske odovzdá Mulderovi spolu s tvrdením, že vysoké vládne orgány už roky zatajujú existenciu mimozemského života. Mulderov počiatočný entuziazmus sa rýchlo stratí potom, ako zisťuje, že súbory sú zakódované v indiánskom jazyku Navajo. Scullyová mu sľúbi, že čím skôr to len bude možné nájde niekoho, kto by im to vedel preložiť. Keď sa Skinner Muldera pýta na chýry o tom, že obdržal istú digitálnu pásku, Mulder Skinnera nepochopiteľne udrie do tváre. Mulder neskôr Scullyovej nevie vysvetliť, prečo to vlastne urobil.

Skinner informuje Scullyovú, že disciplinárna komisia bude rozhodovať o tom, či Mulder z FBI nedostane výpoveď. Medzitým nečakane Muž s cigaretou navštívi Mulderovho otca. Informuje ho o tom, že v rukách jeho syna sa ocitli prísne tajné vládne súbory. Pán Mulder si uvedomí, že v tých súboroch je i jeho meno. Telefonuje svojmu synovi a požiada ho, či by ho v blízkej dobe nenavštívil. Neskôr Scullyová mieri do Mulderovho bytu. Keď Mulder neotvára dvere otvorí si sama a vzápätí cez okno do bytu vletí guľka, ktorá sa oškrie o jej hlavu a uviazne v stene za ňou.

Keď Mulder pricházda ku svojmu otcovi otec sa pozvoľne rozhovorí o svojej práci pre Ministerstvo zahraničných vecí. Predtým ako svojmu synovi môže povedať viac ho zastrelí Alex Krycek. Keď sa Scullyová od Muldera dozvie o vražde jeho otca, nalieha naňho, aby čo najrýchlejšie dom svojho otca opustil, lebo inak ho polícia bude upodozrievať z vraždy. Mulder namieta, že v prípade, ak odíde to na druhú stranu bude vyzerať tak, akoby utekal z miesta činu. Mulder unavený prichádza ku Scullyovej domov. Scullyová sa oňho postará. Scullyová si neskôr všimne neznámeho muža, ktorý vychádza zo suterénu budovy, v ktorej býva Mulder. V suteréne Scullyová nájde zásoby pitnej vody. Mulder si pred svojím bytom všimne ukrývajúceho sa Alexa Kryceka. Prekvapí ho, zmláti ho a vezme mu jeho zbraň. Keďže si je istá, že Mulder by Kryceka zastrelil, Scullyová strelí Muldera do jeho ramena. Krycek zatiaľ utečie.

Keď sa Mulder preberie leží v posteli v motelovej izbe v Novom Mexiku. O ranu na ramene sa mu postarala Scullyová. Scullyová Mulderovi vysvetlí, že zistila, že mu niekto otrávil vodu a to by vysvetľovalo jeho nedávne agresívne správanie. Indián Albert Hosteen začne s prekladom zakódovaných súborov. Mulderovi rozpovie o tom, že kedysi v Novom Mexiku žil indiánsky kmeň Anasazi, ktorý neskôr údajne zmizol bez stopy. Anasazi sú v preklade "dávni návštevníci". Albert tvrdí, že nič nezmizne bez stopy a myslí si, že týchto Indiánov uniesli návštevníci z hviezd. Albertov vnuk Eric Muldera zavedie do púšte, kde mu ukáže opustený vlakový vozeň celý pochovaný pod povrchom tamojšieho kaňonu. Vnútri vo vozni sú na kope naukladané telá neznámych bytostí, ktoré vyzerajú byť mimozemské. Mulder si na ich ramenách všimne stopy po očkovaní proti kiahňam. Mulderovi na jeho mobilný telefón zavolá Muž s cigaretou a tvrdí, že jeho otec celý projekt schválil. Mulder trvá na tom, že odhalí Muža s cigaretou i celý projekt. Mužovi s cigaretou sa pomocou telefónneho spojenia podarí zistiť miesto, kde sa Mulder nachádza. Helikoptérou teda vzápätí prilieta na púšť, Muldera sa mu však nájsť nepodarí a preto svojim mužom nariadi, aby trhavinou zničili vlakový vozeň. Stane sa tak.

Pokračovanie nabudúce ...TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017