www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
OUR TOWN 2x24
(Naše mesto)
Scenár: FRANK SPOTNITZ
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Obyvatelia malého mestečka, v centre ktorého stojí továreň na spracovanie hydiny ukrývajú desivé tajomstvo.
1
2
3
4
5
Mulder a Scullyová prichádzajú do malého mestečka Dudley v Arkansase vyšetriť zmiznutie istého Georgea Kearnsa. Za asistencie šerifa Arensa agenti preskúmajú miesto, kde svedok videl založený oheň a podozrivé dianie okolo neho. Sú nájdené dôkazy, že sa tu uskutočnil nejaký rituál. Agenti vypočujú Kearnsovu manželku a tá si myslí, že jej manžel bol v lese s mladšou milenkou. Návšteva továrne na spracovanie hydinového mäsa, ktorú chcel George dať uzatvoriť kvôli pretrvávajúcim porušeniam hygieny vyšetrovateľov dovedie k Paule Grayovej, s ktorou George kedysi takisto prežil románik. Paula sa zrazu prestane ovládať a v záchvate zúrivosti sa pokúsi zabiť svojho šéfa. Šerif však našťastie včas vytiahne svoj zbraň a Paulu zastrelí predtým, ako šéfovi stihne podrezať krk.

Pauliným starým otcom bol Walter Chaco, majiteľ celej továrne. Povolí im na jej tele vykonať pitvu. Pri pitve Scullyová ku svojmu prekvapeniu zisťuje, že Paula trpela vzácnou degeneratívnou Creutzfeldt-Jacobovou nemocou. Pritom rovnakou nemocou trpel i George Kearns. Tiež zisťuje, že mladistvo vyzerajúca Paula mala v skutočnosti už 47 rokov. Potom ako sa skoro zrazí s autom prevážajúcim sliepky, ktoré skončí v neďalekom znečistenom jazere Mulder nariadi jazero vypustiť, lebo dúfa, že tam nájde Georgeovo telo. Agenti však namiesto jeho tela v jazere objavia tucty ľudských kostí.

Mulder si prejde záznamy nezvestných osôb a zisťuje, že v 200-míľovom okolí mesta sa za posledných 50 rokov stratilo neuveriteľných 87 ľudí. Pochopí, že v meste musí žiť skupinka kanibalov, ktorí systematicky zabíjajú cudzincov v okolí a potom jedia ich telesné tkanivo, aby si predĺžili život. Doris Kearnsová navštívi Waltera Chaca a tvrdí mu, že svoje tajomstvo dlho ukrývať nemôžu. Šéf továrne tvrdí, že žena je neistá, no Chaco trvá na tom, že teraz si predovšetkých musia dávať pozor na ľudí z FBI. Napriek tomu sa šéf postará o Dorisinu vraždu. Scullyová prichádza k Doris domov a členovia kultu ju tam zadržia.

Mulder sa vracia k Chacovi domov a v jeho dome nájde ukrytých množstvo mumifikovaných ľudských hláv. Mulder si uvedomuje, že kanibali uniesli Scullyovú a preto sa ponáhľa do lesa, kde sa pripravuje ďalší rituál. Miestni sa obrátia proti Walterovi Chacovi a zabijú i jeho. Keď sa hlavný kat samotný šerif Arens chystá Scullyovej utnúť hlavu, tichom sa rozľahne výstrel a Arens padá mŕtvy na zem. Mulder so zbraňou v ruke vyslobodí Scullyovú. Prepukne zmätok a panika a členovia kultu sa rozutekajú preč. Scullyová neskôr prípad uzatvára konštatovaním, že väčšina miestnych umiera na Creutzfeldt-Jacobovu nemoc.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017