www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SOFT LIGHT 2x23
(Prítmie)
Scenár: VINCE GILLIGAN
Réžia: JAMES CONTNER

OBSAH:
Mulder a Scullyová sú na stope mužovi, ktorý sa doslova bojí svojho vlastného tieňa.
1
2
3
4
5
6
Bývalá Scullyovej študentka detektívka Kelly Ryanová privolá Muldera a Scullyovú do Richmondu vo Virgínii. Ryanová má ako svoj prvý prípad rozriešiť záhadné zmiznutia niekoľkých ľudí. Posledný nezvestný Patrick Newirth zmizol zo svojej hotelovej izby. Jedinou stopou je neznáma čierna škvrna vypálená v koberci neďaleko prahu jeho dverí. Mulder si všimne, že niekto v miestnosti hýbal so žiarovkou. Agenti neskôr prichádzajú do bytu ďalšej obete. I tu nájdu chýbajúcu žiarovku a tajomnú čiernu vypálenú škvrnu. Medzi stopami nájdenými na mieste činu je i cestovný lístok. Agenti si uvedomia, že všetky obete tesne pred smrťou cestovali cez richmondskú železničnú stanicu. Na stanicu sú vyslaní dvaja policajti. Tam si všimnú istého Chestera Bantona a chcú mu položiť zopár otázok, no ten sa pred nimi schová do bočnej uličky, kde ho policajti dostihnú a Banton ich varuje, aby sa k nemu nepribližovali. Uličku osvetľuje slabé svetlo a keď dôstojníci šliapnu na Bantonov tieň, rozplynú sa do čiernych spálených čmúh na zemi.

Mulder a Scullyová si prezrú záznam z bezpečnostných kamier na železničnej stanici. Zisťujú, že Banton sa stanici presedel celé dni. Medailón na jeho oblečení ich dovedie do budovy spoločnosti Polarity Magnetics, ktorou ich prevedie Dr. Davey. Davey im vysvetlí, že jeho kolega vedec Banton sa zaujímal o výskum kvánt a kvarkov a zaujímala ho teória čiernych dier. Jedného dňa Banton podľa Daveyho uviazol v urýchľovači častíc a bol vystavený takej silnej energii, ktorá doslova vypálila jeho tieň do steny za ním. Mulder si prezrie videozáznam zo železničnej stanice a uvedomí si, že Banton sedel na mieste, kde vďaka vhodnému svetlu nad ním jeho telo nevrhalo žiadny tieň.

Agentom sa vzápätí podarí Bantona na železničnej stanici zadržať. On ich varuje, aby sa od neho držali ďalej. Keď sa Scullyová začne blížiť k jeho tieňu, Mulder svojou zbraňou strelí do žiarovky, ktorá osvetľuje okolie a tým pádom sa okolie ponorí do tmy a Banton si vydýchne. Bantona prevezú na psychiatriu a tam ho uzatvoria do miestnosti, v ktorej je prítmie. Počas ich rozhovoru Banton Muldera uistí, že mu je v pätách vláda a chce jeho tajomstvo využiť vo svoj prospech. Detektívka Ryanová vzápätí agentov informuje, že ich pomoc s prípadom už viac nepotrebuje. Frustrovaný Mulder kontaktuje Pána X. Pán X trvá na tom, že s týmto mu nepomôže. Vzápätí sa Pán X spolu so svojimi doktormi pokúsia Bantona z nemocnice uniesť, no doktori prídu do kontaktu s Bantonovým tieňom a ten ich vsiakne do seba. Bantonovi sa z nemocnice podarí utiecť.

Banton sa vráti do Polarity Magnetics a chce sa zabiť v miestnosti s urýchľovačom častíc. Zadržať sa ho pokúsi detektívka Ryanová, no vsiakne ju jeho tieň. Banton presvedčí Daveyho, aby potom, ako vstúpi do miestnosti zapol urýchľovač, no keď už je vnútri Banton si uvedomí, že Davey tiež pracuje proti nemu. Daveyho zabije Pán X a potom Bantona prepraví do tajnej výskumnej spoločnosti, kde ho začnú podrobovať mnohým testom.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017