www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
F. EMASCULATA 2x22
(F. emasculata)
Scenár: HOWARD GORDON & CHRIS CARTER
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Scullyová sa vo väzení snaží identifikovať neznámu nákazu, ktorou boli infikovaní mnohí väzni a dvom z nich sa podarilo z väzenia utiecť. Na stope je im Mulder.
1
2
3
4
5
6
Väzeň Robert "Bobby" Torrence uväznený v Cumberlandskom štátnom nápravnom zariadení vo Virgínii obdrží balíkovú zásielku obsahujúcu prasačiu nohu. Zakrátko na to Bobbymu opuchne tvár. Prevezú ho na oddelenie starostlivosti o chorých, kde sa o lézy pokrývajúce jeho telo začnú starať doktori Auerbach a Osborne. Bobbyho celu neskôr dostanú za úlohu vyčistiť dvaja ďalší odsúdenci, Paul a Steve, ktorí si uvedomia, že vozíček s prádlom do práčovne by im mohol poskytnúť úkryt a tak by mohli z väzenia utiecť.

FBI na prípad pridelí Muldera a Scullyovú, no agenti sa nedozvedia, prečo sa úrad zaujíma o prípad úteku dvoch väzňov. Scullyová začne by podozrievá hlavne potom, ako jej Dr. Osborne povie, že ho do väzenia poslalo Centrum kontroly nákazlivých chorôb. Vysvetlí jej, že neznáma nákaza podobná chrípke si už vyžiadala životy desiatich väzňov a že dvaja väzni na úteku môžu byť prenášačmi tejto nemoci. Scullyová zisťuje, že telá mŕtvych väzňov boli určené ku spopoľneniu. V miestnosti ju prichytí Osborne. Zhrozená Scullyová je svedkyňou toho, ako veľký hnisavý vred na tele jednej z obetí praskne a na Osbornea vystrekne biela tekutina.

Paul a Steve zatiaľ zavraždia majiteľa prívesu a ukradnú mu jeho príves. Z benzínovej stanice Paul volá svojej priateľke Elizabeth, aby ju informoval o svojom úteku. Obsluhovač na stanici nájde Stevea zvierajúceho sa v kŕčoch na toalete. Paul obsluhovača omráči do bezvedomia a spolu so Steveom utečú. Na stanicu neskôr prichádzajú Mulder a ľudia z kancelárie maršala. Mulder vystopuje posledný hovor z telefónnej búdky na stanici až k Elizabeth. Medzitým tam dorazia obaja utečenci. Steveov stav sa neustále zhoršuje. Steveovi praskne jeden vred a tekutina ostrieka Elizabeth. Do domu vtrhnú Mulder a maršali, ale prišli príliš neskoro. Steve je už po smrti a Paula niet.

Scullyová zisťuje, že balíček z prasačou nohou Bobbymu Torrenceovi poslala istá spoločnosť Pinck Pharmaceutical. Pri ohliadke jeho telo Scullyová z jedného prasknutého vredu vytiahne mŕtveho chrobáka. Osborne, ktorý takisto umiera jej povie, že nepracuje pre Centrum kontroly nákazlivých chorôb, ale pre Pinck Pharmaceutical. Vysvetlí, že ich spoločnosť financuje rôzne výpravy do dažďových pralesov, kde dúfajú, že nájdu látky, z ktorých by neskôr mohli vyrábať rôzne lieky. Jeden ich entomológ ich laboratóriu poslal nejakých chrobákov, druh Faciphaga Emasculata, pričom ide o parazitický druh, ktorý napáda ľudský imunitný systém. Vládna spoločnosť sa teraz snaží zakryť stopy, že väzňov v miestnom väzení využili ako pokusných králikov.

S pomocou Elizabeth sa Mulderovi Paula podarí vystopovať až na autobusovú stanicu. Uvedomujúc si, že Paul je jediný žijúci väzeň, ktorý by mohol svedčiť proti vláde a Pinck Pharmaceutical, Mulder sa pokúsi prehovoriť ho, aby spolupracoval. Paul si však vezme za rukojemníkov pasažierov jedného autobusu a preto ho nakoniec zastrelí policajný ostreľovač.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017