www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
HUMBUG 2x20
(Humbug)
Scenár: DARIN MORGAN
Réžia: KIM MANNERS

OBSAH:
Agenti hľadajú nebezpečného vraha, ktorý sa ukrýva na Floride medzi miestnymi karnevalovými a cirkusovými umelcami.
1
2
3
4
5
6
7
Mulder Scullyovú poinformuje o sérii útokov, ktoré sa za posledných 28 rokov udiali po území celých Štátov. Poslednou obeťou sa stal Jerald Glazebrook, ktorý sa prezýval Aligátorí muž a vystupoval na rôznych karnevaloch a v cirkusoch. Agenti teda mieria na Floridu, kde sa zúčastnia jeho pohrebu. Čoskoro si uvedomia, že väčšina miestnych ľudí sa môže "popýšiť" rôznymi telesnými defektami, vďaka ktorým sa uplatnili v cirkusovej brandži. Keď sa Mulder začne zaujímať o isté kresby, miestny šerif Hamilton agentov pošle za Hepcatom Helmom, ktorý sa živí vymýšľaním a vytváraním dekorácií pre karnevalový labyrint. Hepcat im vysvetlí, že na obrázku je známy prízrak a Mulder si myslí, že prízrak možno skutočne existuje.

Agenti sa ubytujú v miestnom kempe. Ubytuje ich tam pán Nutt a s batožinou im pomôže siamské dvojča Lanny. Tú noc v jeho pracovnej dieľni niečo brutálne zavraždí Hepcata Helma. Predbežná ohliadka jeho znetvoreného tela vyvolá viac otázok ako odpovedí. Mulder a Scullyová sa neskôr spoznávajú s Dr. Blockheadom, ktorý tvrdí, že naučil svoje telo nevnímať žiadnu bolesť. Demonštruje im to tak, že si priamo pred nimi zatlčie dlhý klinec do svojho nosa. Blockheadovi musí klinec nakoniec Mulder z nosu vytrhnúť kliešťami. Ešte pred odchodom agenti uzrú muža, ktorému tu hovoria Rébus, ktorý bežne je živé zvieratá a zje v podstate všetko, čo sa mu zmestí do úst.

Mulder nechá analyzovať Blockheadovu krv nájdenú na klinci, lebo dúfa, že sa bude zhodovať s krvou, ktorú agenti našli v Hepcatovej dieľni. Krvé skupiny sa zhodujú, ale to ešte nie je dôkaz, že Blockhead je vrahom. Mulder medzičasom zistil, že šerif Hamilton pred časom tiež vystupoval v cirkuse ako Jim-Jim, chlapec so psou tvárou. Agenti sa s Hamiltonom porozprávajú a je im jasné, že on nie je ich podozrivým.

Zanedlho o život prichádza pán Nutt. Agenti si uvedomia, že vrah má malý vzrast, lebo dokázal preliesť otvorom pre psa vo dverách do Nuttovho prívesu. Opitý Lanny sa dozvie o Nuttovej smrti a začne vystrájať. Hamilton ho zatkne a šupne do väzenia. Agenti vypočujú Dr. Blockheada. Blockhead je však šikovný mág a ľahko ich prekabáti. Nakoniec sa ho "zmocní" šerif Hamilton tak, že ho schmatne za háčiky na ryby, ktoré si Blockhead zapichol pod kožu.

Keď agenti spolu s Hamiltonom a Blockheadom prichádzajú do väzenia, nájdu tam Lannyho, ktorého trápia veľké bolesti. Scullyová si s hrôzou uvedomuje, že Lannyho dvojča, jeho brat Leonard je schopný na istú dobu sa oddeliť od tela svojho brata. Lanny pripustí, že Leonard hľadá druhého brata, s ktorým by sa mohol spojiť podobne ako je spojený s ním. Agenti Leonarda vystopujú až do labyrintu, no nedarí sa im chytiť ho. Neskôr Blockhead lamentuje nad tým, že kvôli pokrokom v genetickom inžinierstve čoskoro ľudia s telesnými deformáciami vymiznú z povrchu zemského. Každý človek budúcnosti bude podľa neho vyzerať ako Mulder. Dr. Blockhead a Rébus opúšťajú mesto. Rébus sa pri odchode auta posťažuje, že ho bolí žalúdok, lebo zrejme zjedol niečo zlého. Mulder a Scullyová sa otázne pozrú jeden na druhého, lebo si práve uvedomili, čo sa stalo s Leonardom, ktorého sa nikomu nepodarilo nájsť.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017