www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
DOD KALM 2x19
(Mŕtvolné ticho)
Námet: HOWARD GORDON
Scenár: HOWARD GORDON & ALEX GANSA
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Mulder a Scullyová sa nalodia na palubu lode, kde začnú rapídne neprirodzene rýchlo starnúť.
1
2
3
4
5
6
7
Mulder obdrží správu, že vo vodách Atlantiku zmizla americká bojová loď Ardent. Kanadská loď plaviaca sa v rovnakých vodách zachránila 18 stroskotancov, ale prežil iba jediný - poručík Richard Harper. Harpera hospitalizujú v armádnej nemocnici v Bethesde v Marylande. Scullyovej povolia vstup do Harperovej izby. Značne ju prekvapí to, že Harper, ktorý má 28 rokov vyzerá ako starec. Muldera to na druhú stranu neprekvapí vôbec. Scullyovej spomenie Philadelphský experiment, prísne tajný projekt spadajúci do obdobia 2. svetovej vojny, v ktorom sa vláda Spojených štátov pokúšala vyvinúť bojové lode, ktoré by nedokázali zachytiť radary nepriateľa. Zakrátko na to z armádneho doku zmizla bojová loď Eldridge, len aby sa o niekoľko minút neskôr objavila stovky míľ ďalej v Norfolku vo Virgínii. Mulder verí tomu, že armádni výskumníci sa pokúšali tu na Zemi vytvoriť niečo ako červie diery, ktorými by sa lode mohli nepozorovane presúvať z jedného miesta na druhé.

Agenti teda odlietajú do Nórska. Tam sa spoznajú s kapitánom Trondheimom, ktorého si najmú k tomu, aby ich loďou prepravil na miesto, kde zmizla loď Ardent. Napriek Trondheimovmu úsiliu sa jeho loď zrazí s Ardentom, ktorý sa z ničoho nič objavil pred jeho loďou. Agenti sa spolu s Trondheimom a jeho lodným dôstojníkom Halvorsenom nalodia na Ardent, kde objavia mŕtve telá členov posádky pokryté zvláštnou substanciou. Zrazu sa okolím rozľahne zvuk motora. Všetci sa ponáhľajú na lodnú palubu a zisťujú, že niekto naštartoval Trondheimovu loď a teraz s ňou odplával preč. Mŕtvolné ticho pretne mužský výkrik. Mulder, Scullyová a Trondheim nájdu Halvorsenovo mŕtve telo. Zvuky rozliehajúce sa okolím ich privedú k staručkému trasúcemu sa kapitánovi Phillipovi Barclayovi, ktorý tvrdí, že ich loď sa dostala do blízkosti nejakého svetla, ktoré zastavilo čas. Barclay zanedlho umiera.

Trondheima napadne lovec veľrýb a pirát Olafssen. Mulder na Olafssena vytiahne svoju zbraň a zastaví ho. Trondheim sa pustí do Olafssena, no Mulder ho presvedčí, že Olafssen, ktorý vôbec nezostarol možno vie, čo sa to na lodi deje. V lodnom denníku sa píše, ako členovia posádky zachránili štyroch nórskych námorníkov, ktorým sa potopila ich loď. Trondheim si myslí, že Olafssenovi muži ukradli jeho loď a Olafssena tu zanechali napospas osudu. Postupom času začnú starnúť i Mulder, Scullyová a Trondheim. Scullyová si myslí, že v prípade, ak sa loď priblížila v nejakému inému metalickému predmetu, napríklad k meteoritu, elektromagnetická energia mohla uvoľniť voľné radikály, ktoré vraj spôsobujú starnutie. Agenti si uvedomia, že starnú kvôli tomu, lebo doteraz pili pitnú vodu s lodných nádrží, ktorá sa získava z morskej vody. Olafssen zrejme pil recyklovanú vodu z odpadového systému a preto nezostarol. Táto voda totižto nepochádza z mora. Medzi štyrmi očami Olafssen Trondheimovi potvrdí, že pitie recyklovanej vody ho zachráni. Trondheim zabije Olafssena a začne piť vodu na toaletách. Zásoby vody sú obmedzené a preto sa Trondheim na toaletách uzamkne a všetku recyklovanú vodu prečerpá do jednej jedinej nádrže.

Agenti nemajú čo piť a preto musí Scullyová improvizovať. Kombinuje šťavu z konzervy so sardinkami, z trochy ovocia a z vodnej dekoratívnej ozdôbky. Medzičasom povolí trup lode a do plavidla začne natekať voda. Trondheima zaplaví mrazivá voda a ten sa utopí. Muldera a Scullyovú nakoniec zachráni posádka helikoptéry, ktorá ich prepraví do nemocnice, kde ich doktori hlavne vďaka Scullyovej denníkovým záznamom zachránia.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017