www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
FEARFUL SYMMETRY 2x18
(Desivá symetria)
Scenár: STEVE DE JARNATT
Réžia: JAMES WHITMORE, JR.

OBSAH:
Dôkazy nasvedčujú tomu, že za úmrtia niekoľkých ľudí v Idahu sú zodpovedné zvieratá z miestnej zoo, ktorým sa za neobjasnených okolností podarilo uniknúť z ich klietok. Očití svedkovia však tvrdia, že okolie pustoší neznáma neviditeľná sila.
1
2
3
4
Niečo mocné a neviditeľné sa preženie ulicami mesta v idahskom Fairfielde. Dvaja údržbári na vlastné oči vidia, ako mocná silna rozbije veľkú sklenenú oknovú stenu a vzápätí zošrotuje neďaleko stojace auto. Sila potom mieri dolu diaľnicou a tam zabije pracovníka údržby diaľničnej prevádzky. Vzápätí sa na diaľnici kde sa vzala, tu sa vzala objaví dospelá slonica. Vyčerpaná si neskôr ľahne na diaľnicu a tam pred zrakmi prizerajúcich sa miestnych zvedavcov umrie.

Mulder verí, že medzi vyčíňaním neviditeľnej sily a slonicou existuje spojenie. Pracovník miestnej zoo Ed Meecham agentom povie, že klietka, v ktorej slonicu držali je ešte stále uzamknutá. Na základe Meechamových argumentov agenti vypočujú odborníčku na život v prírode Willu Ambroseovú, ktorá tiež pracuje pre miestnu zoo. Ambroseová im vysvetlí, že Meecham je zo "starej školy" a opovrhuje jej prístupom ku zvieratám. To potvrdí i aktivista za práva zvierat Kyle Lang, ktorý tvrdí, že Meecham v miestnych podmienkach slonicu trýznil. Ambroseovú na druhú stranu obviní z toho, že sa snaží získať pre zoologickú záhradu gorilu Sophie a držať ju v klietke v mene výskumu. Agenti usúdia, že slonicu na slobodu mohli prepustiť práve aktivisti. Preto sa rozhodnú sledovať areál zoologickej záhrady. Cez plot tam v noci prelezie hrdzavovlasý mladík, aby nafotil pár fotiek. To vyplaší zvieratá. Mladík na vlastné oči vidí, ako zo svojej klietky zmizne tiger. Mladíka vzápätí na kusy roztrhá neviditeľná sila.

Mulder chlapcovu smrť dáva za vinu neznámej neviditeľnej sile, napriek tomu, že dôkazy nasvedčujú tomu, že tu išlo o útok tigra. Prekvapí ho, keď sa dozvie, že mnohé zvieratá držané v zajatí nie sú schopné reprodukcie. Scullyová urobí pitvu mŕtvej slonice a zisťuje, že slonica pred časom čakala potomka. Ambroseová ju uistí, že slonica bez jej vedomia v žiadnom prípade potomka mať nemohla. Čoskoro sa po meste začne potuľovať stratený tiger. Agenti sa spolu s Ambroseovou a Meechamom vydávajú po jeho stope a Meecham musí zviera zastreliť potom, ako sa chystalo zaútočiť na Ambroseovú. Mulder tvrdí, že vývoj udalostí nasvedčuje tomu, že zvieratá boli unesené a spomenie správy o únosoch zvierat mimozemskými návštevníkmi.

Ambroseová sa na to pomocou znakovej reči opýta Sophie. Gorila sa bojí svetla, ktoré jej vzalo jej potomka. Majitelia zoo sa snažia ušetriť nejaké financie a preto zrušia Ambroseovej jej výskum. Gorilu sa rozhodnú pustiť na slobodu do voľnej prírody. V noci sa do zoo vracia Kyle a nájde tam len prázdnu klietku, v ktorej bola predtým gorila. Na Kylea spadne mohutný trám a zabije ho. Scullyová z jeho úmrtia obviní Ambroseovú. Ambroseová sa prizná, že spolu s Meechamom sa gorilu rozhodli previesť do bezpečia preč zo zoo. Mulder mieri do továrne, kde Sophie schovali, no gorila je nezvládnuteľná a preto sa ju spolu s Meechamom pokúsia liekmi uspať. Meecham však Muldera v miestnosti s gorilou nechá samého a utečie. Sophie začne Muldera biť, až kým Mulder nestratí vedomie. Následne sa objaví jasné biele svetlo a gorila zmizne. Jej mŕtve telo je neskôr objavené povedľa krajskej cesty.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017