www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
FRESH BONES 2x15
(Čerstvé kosti)
Scenár: HOWARD GORDON
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
Mulder a Scullyová v haitskom utečeneckom tábore vyšetrujú údajné samovraždy dvoch vojínov, ktorí tu slúžili. Ukáže sa, že tábor sa stal bojiskom, na ktorom si pomocou woodoo vyrovnávajú účty mocný mág a veliteľ táboru.
1
2
3
4
5
Severná Karolína. Mulder a Scullyová sa tu púšťajú do vyšetrovania potom, ako tu za neobjasnených okolností umreli dvaja vojíni z federálneho utečeneckého táboru pre haitských utečencov. Ich nadriadení ich úmria oficiálne klasifikovali ako samovraždy, ale Robin McAlpinová, manželka jedného z mŕtvych vojínov, si myslí svoje. Vojín Jack McAlpin umrel potom, ako stratil kontrolu nad svojím autom a narazil do stromu. Agenti si prezrú miesto nehody a na strome, do ktorého vojín vrazil nájdu načmáraný neznámy symbol. Pani McAlpinová agentom povie, že vojak Harry Dunham si myslí, že v prípade týchto údajných samovrážd ide o vraždy, za ktorými sa skrýva woodoo.

Mulder a Scullyová mieria priamo do utečeneckého táboru, kde sa spoznávajú s malým haitským chlapcom Chesterom, ktorý agentom predá malý talizman, ktorý ich má ochrániť pred zlom. Utečenecký tábor vedie plukovník Jacob Wharton. Ten agentom povie, že odvtedy, keď tu násilnou smrťou o život prišiel malý haitský chlapec udalosti nabrali rýchly spád. Za všetky problémy, ktoré tábor nedávno postihli Wharton prisudzuje vinu revolucionárovi Pierreovi Bauvaisovi, ktorého tu držia v cele. Bauvais sa zaujíma o woodoo a nepriamo potvrdí, že woodoo môže za úmria niekoľkých ľudí, ktoré sa v okolí táboru nedávno stali. Scullyovej sa podarí získať povolenie vykonať ohliadku McAlpinovho tela. V márnici však Scullyová a pracovník márnice ku svojmu zhrozeniu objavia v McAlpinovom boxe namiesto jeho tela telo mŕtveho psa.

V noci, keď Scullyová šoféruje auto, v ktorom sedí spolu s Mulderom sa pred ich autom objaví potácajúci sa muž. Scullyová včas dupne na brzdy. Agenti vystúpia z auta a zisťujú, že neznámym mužom nie je nik iný ako Jack McAlpin. V jeho krvi sú objavené stopy jedu tetrodotoxínu. Mulder si myslí, že niekto McAlpinovi podal tento jed a preto si koroner myslel, že McAlpin je mŕtvy. Tento vývoj udalostí agentov dovedie k hrobu Manuela Guttiereza, druhého vojína, ktorý údajne spáchal samovraždu. Telo však v rakve nie je. Správca cintorínu tvrdí, že za to môžu vykrádači hrobov. Mulder si na cintoríne všimne Chestera. Chlapec mu vysvetlí, že sem prišiel hľadať žaby, ktoré neskôr predáva Bauvaisovi, ktorý ich používa pri svojich kúzlach. Toto okamžite pritiahne Scullyoej pozornosť, lebo konkrétne druhy žiab vylučujú látku, ktorá je chemickým zložením podobná toxínu, ktorý našli v McAlpinovej krvi. Mulder mieri za Dunhamom. Ten mu vysvetlí, že Bauvais v minulosti všetkým v tábore pohrozil, že si vezme duše všetkých vojakov v tábore v prípade, ak ľudí jeho národnosti nezačnú z tábora okamžite prepúšťať na slobodu. Mulder obviní Whartona z toho, že Bauvaisa drží vo väzbe neoprávnene. Wharton je presvedčený, že to, že tu v tábore neoprávnene drží niekoľkých haitských utečencov agentom povedal samotný Bauvais. Ako odozvu na to Wharton nechá Bauvaisa v jeho cele zbiť. Agenti vzápätí objavia Dunhamovo mŕtve telo plávajúce vo vani v jeho byte s krvavou vodou od krvi vychádzajúcej z bodnej rany v jeho tele. S nožom v ruke tam takisto objavia McAlpina.

Agenti však pochopia súvislosti a o Dunhamovej vražde si chcú pohovoriť s Bauvaisom, ktorý ju podľa nich celú zosnoval a kúzlami dokáže ovládať iných ľudí. Od Whartona sa však dozvedajú, že Bauvais v cele spáchal samovraždu. Celý prípad sa zamotá ešte viac potom, ako Robin McAlpinová agentom dá fotku, ktorú mala zverejniť v prípade, ak by Dunham prišiel o svoj život. Na fotke sú Wharton spolu s Bauvaisom ako sa zúčastňujú woodoo rituálu. Mulder a Scullyová sa ponáhľajú na cintorín, lebo pochopili, že Wharton sa teraz pomocou kúziel pokúsi zmocniť sa Bauvaisovej duše. Wharton pomocou čarov zmätie Muldera, no medzitým Bauvais vstane z mŕtvych. Scullyovú prepadnú halucinácie potom, ako ju popichá otrávený tŕň. Zdá sa jej, že cez ranu na ruke jej z ruky začne vychádzať prst iného človeka. Postupne jej ruku opustí celá dlaň a začne ju škrtiť. Našťastie jed na chvíľu poľaví zo svojho účinku a Scullyová sa preberie a ponáhľa sa na cintorín pomôcť Mulderovi. Obaja na cintoríne objavia Whartonovo mŕtve telo. Neskôr sa koná jeho pohreb a my vidíme, že hrobári pod zem pochovali živého človeka potom, ako sa Wharton v rakve pod zemou preberie a márne kričí a rukami búši na veko rakvy. Už mu nik nepomôže.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017