www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
RED MUSEUM 2x10
(Červené múzeum)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: WIN PHELPS

OBSAH:
Niekto unesie a zdroguje niekoľkých teenagerov žijúcich v malom meste. Mulder a Scullyová zisťujú, že tieto únosy súvisia s experimentmi s mimozemskou DNA a vyšetrovanie ich dovedie až k vrahovi Muža z Pentagónu.
1
2
3
4
5
6
Vzápätí potom ako obdrží záhadný telefonát šestnásťročný študent strednej školy Gary Kane opúšťa domov. Keď sa Gary už po dlhom čase nevracia domov, jeho matka Beth upovedomí políciu. Dvaja policajti objavia Garyho odetého iba v spodnom prádle potácať sa po lesnej ceste. Na chrbáte má napísané "Patrí k nim".

Mulder a Scullyová neskôr diskutujú o faktoch prípadu. Garyho nikto sexuálne nezneužil ani mu nijako inak fyzicky neublížil. Prekvapujúco v malom meste žije hneď viacero teenagerov, ktorým sa stalo niečo podobné. Mulderovu pozornosť pritiahne hlavne tvrdenie wisconsinského šerifa Billa Mazeroského o tom, že teenagerov uniesli náboženskí fanatici. Tvrdí, že na jednom s rančov sa tu usadil náboženský kult, ktorý si hovorí Červené múzeum. Členovia sú vegetariáni, čím sa cirkev stala tŕňom v oku miestnym obchodníkom s mäsom. Šerif agentov zavezie na pozemok, ktorý patrí cirkvi. Agenti vidia, ako sa vodca skupiny Richard Odin prihovára k ďalším členom cez počítač. Mulder Scullyovej vysvetlí, že členovia skupiny veria, že tiel istých ľudí sa dokážu zmocniť duše mŕtvych a potom sa prostredníctvom nich prihovárať živým.

Neskôr sa ulici miestni teenageri obkľúčia jedného z najmladších členov Červeného múzea a uťahujú si z neho. Mulder prichádza chlapcovi na pomoc a dozvedá sa, že jedným zo skupinky teenagerov bol syn šerifa Rick. Jedna z mladých slečien, ktorá si z mladého chlapca uťahovala je tiež neskôr nájdená v lese s odkazom "Patrí k nim" napísaným na jej chrbáte. Laboratórne testy preukážu vysoké množstvá halucinogénu v jej krvi. V tú noc sa na pole neďaleko mesta zrúti malé lietadlo, na palube ktorého sa nachádzal Dr. Gerry Larson. Mulder, Scullyová a šerif Mazeroski neďaleko objavia kufrík s Larsonovými iniciálkami, ktorý je plný stodolárových bankoviek. Tiež objavia vzorku neznámej tekutiny a zoznam mien a čísiel kreditných kariet rodín miestnych teenagerov. Larson liečil všetkých miestnych teenagerov.

Kým sa rozpráva s Beth Kaneovou Mulder si všimne lúč svetla prechádzajúci cez zrkadlo v ich kúpeľni. Mulder zrkadlo rozbije a za ním objaví zabudovanú videokameru. Muž, ktorý tam kameru bez vedomia rodiny inštaloval menom Gerd Thomas unesie šerifovho syna Ricka podobným spôsobom, akým uniesol i všetky predchádzajúce obete. Namiesto toho, aby ho policajti našli z lese omráčeného a zdrogovaného Ricka v lese nájdu mŕtveho.

Mulder zisťuje, že Gerd Thomas vlastní budovu, v ktorej Kaneovci bývajú. Agenti ho umiestnia do vyšetrovacej väzby. Sú objavené množstvá videopások. Thomas sa ospravedlní za to, čo urobil, ale tvrdí, že on Ricka nezabil. Iba chce odhaliť skutočného vinníka. Vysvetľuje, že Dr. Larson mu platil za to, že do miestneho dobytka injekčnou striekačkou vpichoval neznámu tekutinu - ktorú Larson tajne pod zámienkou očkovania pichal i miestnym teenagerom.

Scullyová na miestnej farme uvidí Nakrátko ostrihaného muža, ktorý zastrelil Muža z Pentagónu. Mulder si uvedomuje, že záhadnou tekutinou je mimozemská DNA. Scullyová je presvedčená, že to práve Nakrátko ostrihaný muž zabil Ricka preto, aby zakryl dôkazy. Agenti sú si vedomí, že v nebezpečenstve sú i životy ostatných miestnych teenagerov a preto požiadajú šerifa, aby všetkých teenagerov kvôli bezpečnosti zhromaždil na pozemku cirkvi Červeného múzea. Členovia cirkvi súhlasia a pomôžu. Mulder sa zatiaľ ponáhľa do miestneho bitúnku, v ktorom dúfa, že nájde Nakrátko ostrihaného muža. Muž zatiaľ po bitúnku porozlieval benzín a chystá sa ho zapáliť. Mulder vstúpi dovnútra a Nakrátko ostrihaný muž ho zozadu napadne. Práve načas prichádzajú Scullyová a Mazeroski a Mazeroski Nakrátko ostrihaného muža zastrelí. Pri následnom vyšetrovaní sa nepodarí zistiť ani totožnosť Nakrátko ostrihaného muža, ani sa nepodarí bližšie identifikovať tekutinu pichanú do miestnych teenagerov.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017