www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
FIREWALKER 2x09
(Ohnivák)
Scenár: HOWARD GORDON
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
Výskumníci skúmajúci sopečnú činnosť objavia vnútri aktívnej sopky neznámu smrtiacu parazitickú formu života.
1
2
3
4
5
6
7
Technik Adam Pierce z Kalifornského technologického inštitútu na výskum sopečnej činnosti požiada o pomoc Muldera a Scullyovú, ktorí sa spolu vrátili k práci na Aktoch X. Tím vedcov pracujúcich na Mount Avalone zachytil núdzový signál žiadajúci o pomoc. Po prerušení signálu Pierce a jeho kolegovia vedci aktivovali robotickú kameru, ktorú prezývajú Ohnivák, ktorá im sprostredkováva obrázky zvnútra aktívnej sopky. Obrázky, na ktoré sa teraz pozerajú i Mulder a Scullyová zobrazujú mŕtve telo vedúceho seizmológa Phila Eriksona ležiace vnútri vulkánu, kde teplota neklesne pod 400 stupňov Celzia. Videopáska taktiež neďaleko mŕtveho tela zachytila pohyb nejakej postavy pohybujúcej sa vnútri vulkánu. Pierce z úmrtia výskumníka podozrieva svojho kolegu Daniela Trepkosa, briliantného vedca zaoberajúceho sa výskumom sopiek.

Mulder, Scullyová a Pierce helikoptérou letia na Mount Avalon. Prichádzajú až do výškového táboru, kde nájdu ukrývať sa vedcov Jasona Ludwiga, Jesse O'Neilovú a Petera Tanaku. Ludwig im opíše, ako Trepkos zošalel a začal ničiť všetko technické vybavenie okolo. Zanedlho Trepkos nájde Pierceho a zadusí ho. Mulder objaví Trepkosove poznámky, ktoré sa zmieňujú o existencii neznámej formy života vnútri sopky. Je tam zmienka o tom, že Trepkos má fyzický dôkaz existencie novej formy života založenej na silikóne. Scullyová sa medzitým porozpráva s Jesse O'Neilovou, ktorá sa s Trepkosom poznala viac ako ostatní.

Tanaka začne silno kašľať. Scullyová trvá na tom, že ho čo najrýchlejšie helikoptérou musia prepraviť do nemocnice. Vedec sa však pustí bežať do lesa. Mulder a Ludwig bežia za ním. Tanaka stratí rovnováhu a spadne dolu zrázom. Zrazu mu niečo vnútra jeho tela napne kožu na krku a následne mu ju pretrhne. Z krku mu trčí nejaký neznámy organizmus. Tanaka umiera. Scullyovej následná ohliadka potvrdí existenciu životnej formy založenej na silikóne, pričom zrejme ide o nejaký hubovitý organizmus žijúci vnútri ľudského tela. Huba môže vylučovať spóry a preto si skupina musí dávať pozor, aby sa nikto z nich nenakazil.

Ludwig súhlasí s tým, že Muldera zavedie do podzemných jaskýň, cez ktoré uniká para zo sopky a v ktorých sa zrejme ukrýva Trepkos. Zozadu ich prekvapí Trepkos a Ludwiga usmrtí svetlicou. Potom spáli jeho telo, aby parazitický organizmus žijúci vnútri jeho tela zahynul. Trepkos, ktorého telo vykazuje známky vystavenia vysokým teplotám, vysvetlí, že Erikson omylom vypustil spóry zo vzorky, ktorú zvnútra sopky na povrch vyviezol Ohnivák. Každý v tábore - okrem Trepkosa samotného - bol teda infikovaný. Trepkos potom zničil prístroje, ktorými by sa dala privolať pomoc - lebo tým pádom by prišli ďalší ľudia, ktorých by organizmus mohol nakaziť - a následne zabil Piercea len preto, aby organizmu zabránil šíriť sa ďalej. Mulder si uvedomí v akom nebezpečenstve sa ocitla Scullyová a preto sa ponáhľa naspäť na základňu.

O'Neilová sa putami pripúta ku Scullyovej a pomaly stráca vedomie. Scullyová si dá dve a dve dohromady a prenesie O'Neilovej telo až k neveľkej kabínke, ktorá je od okolia oddelená plexisklom. O'Neilovú umiestni do kabínky a zatvorí dvere, čím ich od seba ako-tak oddelí. O'Neilovej krk sa začne nadúvať, následne exploduje a parazitický organizmus si prebojuje cestu von. Mulder nájde Scullyovú a pomôže jej utiecť do bezpečia.

Trepkos sa vráti na základňu a objaví telo svojej priateľky. Mulder mu povolí, aby si telo odniesol so sebou a opustil základňu. Následne prichádza záchranný tím a Mulder a Scullyová sú obaja podrobení karanténe, aby sa zaistilo, že neboli infikovaní.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017