www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ONE BREATH 2x08
(Jedným dychom)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: R.W. GOODWIN

OBSAH:
V miestnej nemocnici sa z ničoho nič objaví Scullyovej bezvedomé telo. Mulder si musí vybrať ako ďalej. Jej život závisí na jeho správnom rozhodnutí.
1
2
3
4
5
6
Napriek Mulderovmu tvrdeniu, že je príliš skoro na to vzdať sa nádeje, pani Scullyová nechá pre svoju nezvestnú dcéru Danu urobiť náhrobok. Mulder je zničený.

Vzápätí sa za nejasných okolností v miestnej nemocnici z ničoho nič objaví Scullyovej bezvedomé telo. Je pripojená na prístroje podporujúce jej životné funkcie a je v kritickom stave. Neexistujú záznamy popisujúce jej prijatie do nemocnice. Nikto nevie, ako sa sem dostala. Mulder je bezradný. Kričí na všetkých okolo. Chce vedieť, kto jej to urobil. Dr. Daly Daninej matke neskôr povie, že Dana spísala listinu, ktorá doktorom v prípade, že sa ocitne v takomto stave povoľuje odpojiť podporné prístroje od jej tela a nechať ju odísť.

Nemocnicu navštívi Scullyovej sestra Melissa. Tvrdí, že cez isté kanály sa spojila so svojou sestrou a tá jej práve teraz povedala, aby Muldera nevolala Fox, ale Mulder. V nemocnici sa ukáže i Frohike, jeden z Osamelých strelcov. Frohike a jeho priatelia Strelci zisťujú, že Danina DNA vykazuje stopy po nejakom experimente. Má oslabený imunitný systém, nie je veľká nádej, že to prežije.

Po návrate do nemocnice Mulder vidí, ako neznámy vládny muž ukradne vzorku Scullyovej krvi. Mulder muža prenasleduje po chodbách nemocnice. V suteréne sa medzi mužmi strhne bitka. Preruší ju až Pán X, ktorý sa vynorí z prítmia a muža popraví. Mulder je šokovaný nezmyselnosťou tejto vraždy. Podarí sa mu zmocniť sa krvnej vzorky a uteká preč. Scullyovej rodina vyhovie jej prianiu a od jej tela sú odpojené všetky prítroje, ktoré ju umelo držali pri živote. Scullyová sa medzitým nachádza sa pomedzí medzi životom a smrťou. Stretne sa so svojím otcom. Zatiaľ sa o ňu v nemocnici stará a prihovára sa k nej sestrička Owensová.

Mulder vtrhne do Skinnerovej kancelárie a žiada od neho kontakt na Muža s cigaretou, lebo je presvedčený o tom, že to práve on môže za to, čo sa Scullyovej stalo. Skinner mu pomôcť odmietne. Neskôr v nemocnici však istá žena Mulderovi nechá krabičku cigariet, vnútri ktorej je adresa Muža s cigaretou. Mulder tajne vstúpi do bytu Muža s cigaretou a vytiahne naňho zbraň. Muž s cigaretou Muldera varuje, že ak ho zabije, Muž s cigaretou si vezme všetky svoje tajomstvá so sebou do hrobu. Uvedomujúc si, že takto nič nevyrieši Mulder zloží zbraň. Muž s cigaretou vyhral. Mulder v FBI dá výpoveď. Skinner ju však odmietne akceptovať a sám mu rozpovie o svojom zážitku s existenciou niečoho medzi nebom a zemou v čase, keď bojoval vo Vietname. Muldera takto presvedčí, aby to nevzdával.

Neskôr Muldera kontaktuje Pán X a oznámi mu, že jeho byt sa chystá prehľadať špeciálna pátracia skupina. Pán X Mulderovi povie, že mu nezostáva na výber nič iné ako brániť sa a preto má Mulder na lupičov čakať s pripravenou zbraňou po ruke. Mulder tak urobí, vo dverách do jeho bytu sa však objaví Melissa. Tá mu povie, že stav jej sestry sa rapídne zhoršuje a teraz Muldera potrebuje po svojom boku viac ako kedykoľvek predtým. Mulder zvažuje, na ktorú cestu vykročiť - na cestu, ktorú mu ponúkol Pán X alebo na cestu, ktorú mu ponúka Danina sestra? Mulder sa rozhodne ísť za Scullyovou. Posadí sa k jej nemocničnému lôžku a povie jej, že tu chce byť s ňou. Keď sa neskôr vráti do svojho bytu nájde ho celý rozhádzaný. V očiach sa mu objavia slzy pri pomyslení na to, že nevie, ako ďalej.

Nasledujúce ráno ho zobudí telefonát z nemocnice. Scullyová sa prebrala. "Mala som silu tvojej viery," povie mu jeho kolegyňa. Neskôr sa Scullyová dozvedá, že sestrička Owensová, ktorá sa o ňu po celý čas starala a pomohla jej vrátiť sa späť v tejto nemocnici nikdy nepracovala.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017