www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
DUANE BARRY 2x05
(Duane Barry)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: CHRIS CARTER

OBSAH:
BÝVALÝ AGENT FBI DUANE BARRY, KTORÝ TVRDÍ, ŽE HO UNIESLI MIMOZEMŠŤANIA, UTEČIE Z PSYCHIATRICKEJ LIEČEBNE A CHCE OKOLIU DOKÁZAŤ, ŽE HOVORÍ PRAVDU.
1
2
3
4
5
6
Mulder a Alex Krycek sú pridelení na prípad vyjednávania s únoscom niekoľkých ľudí. Agentka Lucy Kazdinová im vysvetlí, že pacient psychiatrickej liečebne Duane Barry si vzal svojho psychiatra Dr. Hakkieho spolu s tromi ďalšími ľuďmi ako rukojemníkov v budove cestovnej kancelárie. Barry žiada bezpečnú cestu preňho a pre Hakkieho na miesto, z ktorého ho podľa jeho slov uniesli mimozemšťania. Pritom si však nespomína, kde sa to miesto nachádza.

Mulder sa telefonicky spojí s Barrym a snaží sa ho ukľudniť. Čoskoro vychádza najavo, že Barry sa v podobných rukojemníckych situáciách vyzná. Kazdinová Mulderovi vysvetlí, že Barry je bývalý agent FBI. Okolie zrazu ožiari jasné svetlo. Barry podľahne panike a vystrelí zo svojej zbrane, pričom zraní jedného z rukojemníkov. Mulder a agent Janus sa podujmú na to, že pôjdu za Barrym pomôcť zranenému. Mulderovi do ucha umiestnia malý prijímač, ktorý funguje ako slúchadlo. Zatiaľ čo sa Janus stará o zraneného muža, Mulder má po prvýkrát príležitosť porozprávať sa s Barrym z očí do očí. Je mu jedno, čo mu prikazujú príručky a rozhovorí sa o mimozemských únosoch.

Barry je prekvapený. Je to po prvýkrát, čo niekto verí jeho príbehu. Dovolí, aby Muldera vymenili za postreleného rukojemníka. Barry Mulderovi stále nedôveruje, ale Mulder mu povie o únose svojej sestry, ktorý sa podobá únosom, aké si zažil Barry. Mulder sa Barryho pýta, čo s ním robia na palube ich lode aj napriek tomu, že cez prijímač ho Kazdinová varuje, že sa vydal kráčať po veľmi tenkom ľade. Barry Mulderovi povie, že mimozemšťania mu dokážu čítať myšlienky a hoci on ich prosí, aby mu už dali pokoj, im na tom nezáleží a robia si to, čo chcú. Na palube lode na ňom proti jeho vôli vykonajú testy, pri ktorých mu okrem iného vŕtali do zubov. Mulder sa od Barryho dozvedá, že na palube lode videl aj malé deti, ktorým tiež ubližovali.

O situácii sa dozvedá Scullyová a trvá na tom, aby vyšetrovatelia urobili všetko preto, aby Muldera dostali von. Vysvetľuje, že Barry nie je tým, za koho ho Mulder považuje. V roku 1982 počas služby Barryho postrelili. Guľka, ktorá mu preletela hlavou, celkom zničila morálne centrum jeho mozgu, čím sa z neho stal patologický klamár, ktorému sa nedá veriť.

Barry zatiaľ Mulderovi povie, že o únosoch vie aj vláda a hovorí o nejakej tajnej korporácii, ktorá s mimozemšťanmi spolupracuje. Scullyová cez prijímač Muldera informuje o tom, čo o Barrym zistila. Poradí Mulderovi, aby dostal Barryho čo najďalej od rukojemníkov. Mulderovi sa podarí Barryho prehovoriť, aby rukojemníkov - okrem Dr. Hakkieho - prepustil. Vzápätí ostreľovač z diaľky Barryho postrelí a je po nebezpečenstve.

Barryho rýchlo prevezú do nemocnice. Kazdinová Mulderovi povie, že röntgenové snímky odhalili, že v Barryho nose sa nachádza neznámy kus kovu a do jeho zubov boli neznámym vybavením vyvŕtané malé otvory, čím sa potvrdí Barryho príbeh o tom, že ho uniesli a trápili mimozemšťania. Z jeho tela vyňali niekoľko implantátov a Scullyová jeden z nich nechá analyzovať. Technik zisťuje, že ide o mikročip, na ktorý boli zaznamenané neznáme údaje.

Scullyová zo svojho bytu volá Mulderovi. Na záznamníku mu nechá odkaz, že to vyzerá tak, že tým mikročipom sa niekto Barryho snažil katalogizovať. Začuje šramot pri okne a vysvitne, že tam stojí Barry, ktorému sa podarilo utiecť z nemocnice. Bez varovania vtrhne do Scullyovej bytu a unesie ju.

Pokračovanie nabudúce ...TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017