www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SLEEPLESS 2x04
(Nespaví)
Scenár: HOWARD GORDON
Réžia: ROB BOWMAN

OBSAH:
MULDER A JEHO NOVÝ KOLEGA ALEX KRYCEK PÁTRAJÚ PO VIETNAMSKOM VETERÁNOVI, KTORÝ DOKÁŽE OBSAHY SVOJHO VEDOMIA PREMIETNUŤ DO MYSLÍ INÝCH ĽUDÍ.
1
2
3
4
5
6
7
V New York City priekopník v oblasti liečenia spánkových porúch Dr. Saul Grissom telefonicky ohlási požiar vo svojom byte. Okamžite prichádzajú požiarnici, v byte však nájdu len Grissomovo mŕtve telo a okolo žiadne stopy po požiari.

Na vyšetrovanie neobjasneného incidentu Skinner pridelí Muldera a jeho nového kolegu agenta Alexa Kryceka. Mulder nie je z Krycekovej prítomnosti dvakrát nadšený a sám bez Kryceka odchádza do Connecticutu, kde sa pozhovára s Dr. Penelope Charynovou, ktorá ho informuje o Grissomových pokrokoch v oblasti výskumu spánkovej terapie, pričom jeho výskumy pomohli odhaliť spôsob, ako elektrickou stimuláciou ovplyvniť ľudské sny. Krycek je neodbytný a Mulder si na jeho prítomnosť musí zvyknúť. Spolu mieria do pitevne za Scullyovou. Tá im vysvetlí, že Grissomovo telo vykazuje sekundárne odozvy na styk s ohňom, ibaže pokožka je nedotknutá. Akoby Grissom uveril tomu, že ho niekto upálil zaživa. Mulderov záujem o prípad narastie potom, ako je objavené telo Henryho Williga, ktoré vykazuje stopy, akoby jeho hruďou preletelo niekoľko desiatok guliek vypálených zo samopalu. Pri bližšej obhliadke však neboli v tele ani vo Willigovom byte objavené žiadne guľky.

Mulder zisťuje, že Willig a Grissom boli vietnamskí veteráni a obaja slúžili na tom istom ostrove. Ďalšie pátranie odhalí, že jediným zvyšným živým členom jednotky, v ktorej bojoval aj Willig, je muž menom Augustus Cole. Cole mal byť hospitalizovaný v psychiatrickej liečebni, no prednedávnom odtiaľ za záhadných okolností utiekol. Muldera zatiaľ kontaktuje neznámy Pán X, ktorý má prístup k istým utajovaným informáciám. Pán X Mulderovi prezradí, že Grissom chcel vytvoriť lepšieho vojaka bez potreby spánku. Varuje Muldera, že Augustus Cole nespal už celých 24 rokov. V prípade nastane obrat potom, ako Cole z lekárne ukradne lieky na potlačenie úzkostných stavov. Mulder a Krycek sú šokovaní zistením, že dvaja policajti, ktorí mali Colea zadržať, zastrelili jeden druhého. Mulder pochopí, že Cole za tie roky bez spánku nadobudol schopnosť premietnuť obsahy svojho vedomia do myslí iných ľudí. Agenti vďaka pomoci Pána X nájdu Salvatora Matolu, bývalého člena osudnej vietnamskej bojovej jednotky, ktorého meno nebolo uvedené v zozname, ktorý majú k dispozícii. Matola tvrdí, že na experimentoch sa podieľal aj istý Dr. Girardi. Pripustí, že jednotka počas vojny vtrhla do istej vietnamskej školy a tam bezdôvodne postrieľali 200 detí. Mulder správne háda, že v týchto dňoch od danej masakry uplynulo presne 24 rokov. A Cole trestá každého, kto sa na nej podieľal.

Agenti sa ponáhľajú na železničnú stanicu, na ktorú má vlakom pricestovať Girardi. Mulder vytiahne zbraň potom, ako uvidí Colea približovať sa so zbraňou v ruke k Girardimu. V skutočnosti však Mulder mieri iba na nevinných ľudí okolo. Agenti nakoniec zisťujú, že Cole a Girardi sa nachádzajú v areáli železničnej stanice. Girardi je nepekne poranený potom, ako sa Cole "pohral" s jeho vedomím. Mulder Colea nájde a snaží sa ho presvedčiť, aby sa vzdal a o tajnom experimente svedčil pred súdom. Cole je však na konci svojej púte a dostane sa do Krycekovho vedomia, ktorému sa z jeho uhlu pohľadu zdá, že Colea na Muldera mieri zbraňou. Krycek dôveruje svojim očiam a Colea zastrelí. Vysvitne, že Cole v ruke držal len modlitebnú knižku. Neskôr Kryceka vidíme podávať hlásenie tajomnému tribunálu, ktorému predsedá Muž s cigaretou. Krycek tribunálu tvrdí, že preloženie Muldera a Scullyovej do iných oddelení len posilnilo ich odhodlanie a že Scullyová je väčší problém ako pôvodne predpokladali. "Každý problém má nejaké riešenie," vraví Muž s cigaretou.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017