www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
BLOOD 2x03
(Krv)
Námet: DARIN MORGAN
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
MULDER VYŠETRUJE SÉRIU VRÁŽD, KTORÝCH PÁCHATEĽMI BOLI OBYVATELIA MALÉHO MESTEČKA.
1
2
3
Ed Funsch pracuje na pošte vo Frankline v Pennsylvánii. Jeho nadriadený za ním prichádza so zlou správou - Ed dostal výpoveď. Ed sa smutný vracia na svoje pracovisko k triediču poštových zásielok. Namiesto poštových smerových čísel však Ed na displeji prístroja uvidí slová "Všetkých ich zabi". Zatiaľ do preplneného výťahu nastúpi agent zaoberajúci sa obchodovaním s nehnuteľnosťami. V momente, keď sa uprene zahľadí na displej zobrazujúci číslo poschodia, na ňom uvidí napísané "Všetkých ich zabi". Muž nad sebou stratí kontrolu. Zaútočí na ľudí okolo seba a niekoľkých z nich v záchvate šialenstva zabije.

Absurdnosť zločinu a jeho podobnosť s inými vraždami, ktoré sa v malom mestečku stali pomerne krátko po sebe, prinúti miestne policajné oddelenie požiadať o pomoc FBI. FBI na prípad pridelí Muldera. Ten sa dozvedá, že všetkých páchateľov musela polícia v mene záchrany životov ostatných zastreliť. Mulder zisťuje, že na miestach všetkých útokov boli objavené rozbité displeje, čo je ďalšia stopa v poradí, ktorá nasvedčuje, že prípady spolu nejako súvisia. Mesto sa nestihlo spamätať zo zatiaľ posledného útoku a už je tu ďalší - istá žena zabila automechanika. Sprevádzaný miestnou políciou Mulder vypočúva Bonnie McRobertsovú, na ktorej aute mechanik pracoval v momente, keď ho niekto zabil. McRobertsová podľahne panike a s kuchynským nožom v ruke zaútočí na Muldera. Policajt prítomný v dome ju zastrelí.

Jej telo sa dostáva až ku Scullyovej, ktorá zisťuje, že v ženinej krvi je prítomná látka podobná LSD. Látka je nebezpečná predovšetkým pri nahromadení veľkého množstva adrenalínu. Muldera táto stopa privádza k zisteniu, že mesto vynakladá veľké finančné prostriedky na chemický postrek miestnych hospodárskych plodín, ktoré im tu ničia škodcovia. Muž zodpovedný za postrek svoj postup bráni tým, že mestečko a jeho ekonomická situácia závisia od vývozu týchto plodín. Mulder bol pri nočnom postreku chemikáliám vystavený tiež a teraz aj on začne na elektronických displejoch vidieť rôzne odkazy. Uvedomuje si, že všetci miestni vrahovia trpeli rôznymi fóbiami, ktorých účinok bol znásobený pôsobením pesticídov. Agresívny postrek pesticídmi pôsobí nielen na škodcov, ale vplýva aj na miestnych ľudí, ktorých tu podľa Muldera niekto takto cielene využíva k nejakému lokálnemu experimentovaniu s ľudskou psychikou.

Mulder a Scullyová sú presvedčení, že v bezprostrednom nebezpečenstve psychického kolapsu je iba malé percento miestnych ľudí. Na zozname je aj Ed Funsch, ktorý má strach z krvi. Agenti prichádzajú do jeho domu a zisťujú, že Ed si kúpil pušku. Ed zatiaľ vyšiel hore na hodinovú vežu a začne z pušky strieľať na ľudí pod vežou. Mulderovi sa podarí Eda zvládnuť bez toho, aby ho musel zastreliť a Ed sa vzdá. Sám toho však veľa nevie a prípad zostáva neobjasnený. Na záver si Mulder na displeji svojho mobilného telefónu prečíta odkaz "Všetko je hotové. Zbohom."TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017