www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
LITTLE GREEN MEN 2x01
(Zelení mužíčkovia)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
MULDER SA NA VLASTNÚ PÄSŤ VYDÁVA DO PORTORIKA POTOM, AKO TAM VLÁDNY RÁDIOTELESKOP ZACHYTIL NEZNÁMY SIGNÁL PRICHÁDZAJÚCI Z VESMÍRU, KTORÝ BY PRE MULDERA MOHOL PREDSTAVOVAŤ DÔKAZ NADVIAZANIA KONTAKTU S MIMOZEMSKOU FORMOU ŽIVOTA.
1
2
3
4
5
6
7
8
Projekt Akty X bol oficiálne uzatvorený. Mulder a Scullyová boli preložení na iné oddelenia a teraz sa venujú "prízemnejším" prípadom. Je však zrejmé, že obaja po tom všetkom, čo spolu zažili, nikdy v tejto práci nenájdu zaľúbenie. Obaja sa tajne stretnú v garáži hotelu Watergate, lebo Mulder je presvedčený, že ich sledujú. Tam sa Mulder Scullyovej prizná, že pomaly začína pochybovať o tom, že jeho sestru uniesli mimozemšťania. Lamentuje nad tým, že napriek množstvu blízkych stretnutí stále nemá žiadny fyzický dôkaz existencie mimozemského života. Už takmer stratil záujem naháňať sa za pravdou. Muldera však onedlho kontaktuje senátor Richard Matheson, jeho patrón, ktorý mu pomohol presadiť otvorenie projektu Akty X. Ten Mulderovi prezradí, že opustený rádioteleskop v Portoriku zachytil signály od cudzej formy života prichádzajúce z vesmíru.

Mulder ihneď odlieta do Portorika a dúfa, že sa tam dostane ešte pred vojakmi, ktorých úlohou je zničiť dôkazy nadviazania takéhoto kontaktu. Prichádza na miesto určenia a v budove nájde ukrývajúceho sa Portoričana Jorgeho, ktorý Mulderovi na stenu načmára tvár mimozemšťana.

Keď sa Mulder neukáže v práci, Scullyová začína s pátraním po svojom kolegovi. Prehľadá Mulderov byt a z počítača si vytlačí kus papiera, na ktorom sa nachádza záznam rádiového signálu prichádzajúceho z vesmíru, ktorý je tridsaťkrát silnejší ako galaktický šum. Dr. Kip Troisky Scullyovej povie, že iba zopár teleskopov na zemi pátra aj po takýchto signáloch. Jeden z nich je v Portoriku. Scullyová si prezrie zoznam pasažierov, ktorí tam leteli lietadlom, a nájde tam Mulderov pseudonym "George E. Hale". Scullyovej postup je spomalený hurikánom, ktorý sa preženie okolo ostrova. Kým čaká na let, zisťuje, že ju sledujú iní agenti. Tým sa potvrdí Mulderovo podozrenie, ktorému predtým neverila.

Vonku zúri hurikán a Mulder a Jorge zatiaľ načúvajú neznámym zvukom, ktoré sa ozývajú z pások. V jednej chvíli Jorge začuje zvuk, ktorý ho vydesí a uteká preč z budovy. Mulder beží za ním a po krátkom hľadaní objaví jeho mŕtve telo. Výraz na tvári napovedá tomu, akoby umrel od strachu. Cítiac sa opustenejší ako kedykoľvek predtým, Mulder začne na magnetofónovú pásku zaznamenávať svoje postrehy a myšlienky. Zamýšľa sa nad tým, čo by urobil, keby sa dostal do priameho kontaktu s mimozemšťanmi. Vzápätí budovu ožiari jasné žiarivé biele svetlo. Mulder vidí, ako sa vo dverách objaví mimozemská bytosť. Vytiahne zbraň, no tá nefunguje a nestrieľa. Okolie ožiari jasné svetlo, podobne ako pred rokmi, keď bol Mulder svedkom toho, ako uniesli jeho sestru.

Keď Mulder opäť nadobudne vedomie, skláňa sa nad ním Scullyová. Čoskoro si uvedomujú, že vojaci sú blízko. Obaja rýchlo utekajú do džípu a unikajú ním dolu kopcom do húštiny. Vojaci začnú strieľať, no zasiahnu len auto, nie Muldera a Scullyovú. Agenti sa vojakom čoskoro stratia z dohľadu. Po návrate do práce do Washingtonu Skinner Muldera dôrazne napomenie za to, že opustil svoje pracovisko a nikomu o sebe nedal vedieť. Mulder namieta, že niekto protiprávne odpočúval jeho telefón a sledovali ho, čím poskytne dosť argumentov na to, aby mu Skinner povolil pokračovať v práci, ktorú nedokončil. Neskôr obaja so Scullyovou počúvajú pásku, ktorú Mulder priniesol z Portorika, avšak zisťujú, že páska je prázdna. Mulder Scullyovej povie, že pochopil, že síce nemá Akty X, ale má svoj život, má ju a má svoju prácu, a preto sa nevzdá.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017