www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
ROLAND 1x22
(Roland)
Scenár: CHRIS RUPPENTHAL
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
KEĎ V AERONAUTICKOM VÝSKUMNOM LABORATÓRIU PRÍDU O ŽIVOT NIEKOĽKÍ VEDCI, AGENTI Z ICH VRÁŽD UPODOZRIEVAJÚ DUŠEVNE ZAOSTALÉHO ÚDRŽBÁRA.
1
2
3
4
5
Mulder a Scullyová vyšetrujú úmrtie Dr. Ronalda Surnowa, ktorý pracoval v aeronautickom laboratóriu na vývoji prúdového motora, ktorý by dosiahol väčší výkon pri nižšej spotrebe paliva. Surnowa to vtiahlo do turbíny potom, ako uviazol vo vzdušnom tuneli. Surnowovi kolegovia Keats a Nollette agentom povedia, že nedávno pri automobilovej nehode umrel aj ich kolega Arthur Grable.

Agenti vypočujú duševne zaostalého údržbára Rolanda Fullera, ktorý bol jedinou ďalšou osobou v laboratóriu v čase, keď tam umrel Surnow. Mulder si všimne Rolandovu schopnosť narábať s rôznymi číselnými kombináciami.

Zanedlho Roland zabije Keatsa tak, že mu hlavu podrží v nádobe s tekutým dusíkom. Agenti zisťujú, že krátko po Keatsovej vražde páchateľ získal prístup k súboru zosnulého Arthura Grablea. Mulder sa neskôr rozpráva s Rolandom, ktorý mu povie, že prácu v laboratóriu mu zaistil práve Grable. Mulder sa Rolanda pýta, kedy ho videl naposledy. "Dr. Grable zomrel," vraví Roland. "Ľudia umierajú a odídu preč. A nemajú sa vracať späť." Počas návštevy kryogenického laboratória, kde majú uschovanú Grableho hlavu, Mulder a Scullyová zisťujú, že Grable a Roland sú dvojičky.

Mulder si myslí, že obeťou ďalšieho útoku by mohol byť práve Nollette. Odhaduje, že dvojičky majú medzi sebou psychické prepojenie a že Grable teraz ovláda Rolanda, ktorý si to neuvedomuje. Nikto, kto sa neocitol v podobnom stave ako Grable nemôže vedieť, čo sa v takom stave s ľudským vedomím deje. Nollette si vypočuje Mulderovu teóriu a sabotuje schránku v kryogenickom laboratóriu, v ktorej je uložená Grableho hlava, čím Grablea definitívne zabije.

Roland medzitým získa prístup do počítačovej miestnosti a dokončí simuláciu, ktorá motoru umožní prekonať rýchlosť 15 machov. Za Rolandom sa so zbraňou v ruke objaví Nollette. Poďakuje Rolandovi/Grableovi za dobre vykonanú prácu, za ktorú on získa slávu. Rozrušenému Rolandovi sa podarí Nolletteho premôcť. Zamkne ho do tunela a spustí motor. Dovnútra vstúpia Mulder a Scullyová a Rolanda - nie Grableho - žiadajú, aby si spomenul na kód, ktorým by motor vypli. Roland si spomenie a motor vypne.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017