www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
DARKNESS FALLS 1x19
(Padá súmrak)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: JOE NAPOLITANO

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ VYŠETRUJÚ ZMIZNUTIE 30-TICH DREVORUBAČOV V ODĽAHLOM LESE ŠTÁTU WASHINGTON.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Mulder a Scullyová na základe Mulderovho záujmu dostanú za úlohu vyšetriť zmiznutie 30-tich drevorubačov v odľahlom lese štátu Washington. Scullyová si myslí, že za zmiznutie drevorubačov sú zodpovední ekoteroristi, ktorí nedávno v okrese opäť začali vyčíňať. Mulder jej však ukáže fotku skupiny drevorubačov, ktorí v rovnakom lese zmizli ešte v roku 1934. Agenti svoje sily spoja s Larrym Mooreom z lesnej správy a Steveom Humphreysom, pracovníkom drevárskej spoločnosti. Humphreys si myslí, že drevorubači sa stali zajatcami miestnych ochranárov prostredia, ktorí systematicky pracujú proti drevárskym spoločnostiam.

Štvorica počas cesty autom pre sabotáž dostane defekt a tak sú odkázaní na postup ďalej peši. Objavia opustený drevorubačský tábor a neďaleko v lese zo stromu visiaci neznámy zámotok. Keď ho otvoria, vnútri objavia zoschnuté telo človeka, ktoré vyzerá byť zbavené telesných tekutín. Do tábora vzápätí prichádza ekoterorista Doug Spinney. Štvoricu varuje, že v noci priletí niečo, čo žije v miestnom lese a zabilo to drevorubačov. V tábore sú v bezpečí, lebo sa to vraj bojí svetla.

Humphreys Spinneyho príbehu neverí a myslí si, že to práve Spinney je zodpovedný za zmiznutie drevorubačov. Moore však Spinneyho odmietne bez dôkazov zatknúť a preto sa Humphreys rozhodne pokračovať v ceste naspäť do mesta sám. V lese ho však napadne a zabije neznámy parazitický hmyz.

Mulder, Scullyová, Moore a Spinney si prezrú kmeň starého stromu, ktorý v lese zoťali drevorubači. Moore odoberie vzorku a zisťuje, že v jednom z mnohých letokruhov stromu sa usadil neznámy hmyzí živočíšny druh. Zdá sa, že kedysi dávno sa tam hmyz usadil a teraz ho drevorubači opäť prebudili k životu, keď tu začali rúbať stromy. Scullyová si pod mikroskopom všimne, že parazity sa vo svetle prestali hýbať.

Mulder Spinneymu dovolí, aby zvyšný benzín z generátora v ich tábore použil do svojho džípu. Moore si myslí, že Mulder sa nerozhodol správne, lebo keď im vypadne generátor, nebudú mať svetlo a nebudú sa mať ako brániť. Scullyová spanikári potom, ako v chatke uvidí roj svetielkujúcich chrobákov, ktoré sa roja mimo svetla. Našťastie im svetlo vydrží až do úsvitu. Už však pre nedostatok benzínu nemajú na výber a rozhodnú sa preniesť neprepichnutú pneumatiku ku svojmu autu, ktoré opustili. Vnútri v ňom objavia Humphreysove mŕtve telo zabalené do zámotku.

Vtedy sa objaví Spinney s džípom, ktorý im sľúbil. Všetci nasadnú dovnútra a unikajú preč z lesa ešte pred zotmením. Počas cesty im však pneumatiky prepichnú bodce, ktoré na cestu umiestnil Spinney so svojou skupinou, aby tak sabotovali autá drevorubačov. "Tomu sa hovorí streliť sa do vlastnej nohy," vraví Moore. Na les padne súmrak a štvoricu napadnú chrobáky, ktoré na nich zletia z okolitých stromov. Do lesa na druhý deň prichádzajú armádni záchranári, ktorí ich nájdu zabalených do zámotkov. Ihneď ich prevezú do nemocnice a úspešne ich podrobia liečbe, keďže chrobáky z nich ešte nestihli vysať všetky tekutiny. Muldera neskôr doktor informuje, že vláda nariadila použitie pesticídov, ktoré by chrobáky v lese mali zničiť. "A čo ak ich nezničia?" pýta sa Mulder. "Taká možnosť neprichádza do úvahy," odpovedá doktor.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017