www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SHAPES 1x18
(Tvary)
Scenár: MARILYN OSBORN
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ PÁTRAJÚ PO TAJOMNOM NETVOROVI, O KTOROM SA ŠÍRIA MNOHÉ INDIÁNSKE LEGENDY.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
12
Na odľahlom ranči v Montane Jim Parker a jeho syn Lyle v noci pátrajú po zvierati, ktoré im kaličí dobytok. Na Lylea zaútočí zúrivý vlčí netvor. Vonku je tma a Jim na útočníka vypáli zo svojej zbrane. Čoskoro zisťuje, že na mieste, kde by malo ležať telo príšery, leží mŕtvy Indián Joe Goodensnake.

Mulder Scullyovú presvedčí, aby mu pomohla s vyšetrovaním tohto prípadu. Jim Parker agentom povie, že niekto - alebo niečo - mu kaličilo jeho dobytok. Trvá na tom, že vystrelil na vlčiu príšeru a nie na človeka. To, na čo strieľal, malo tesáky a pazúry, ktoré na vlastnej koži pocítil Lyle, keď ho netvor napadol. Scullyová sa pri obhliadke miesta činu Muldera pýta, prečo ho vlastne tento prípad zaujal. Mulder jej neodpovie, hľadiac na ľudské stopy v blate, ktoré sa po pár metroch menia na stopy zvieracie. Scullyová si stále myslí, že Parker sa dopustil obyčajnej vraždy a historku o vlčej príšere si vymyslel. Mulder však na mieste, kde ležalo Goodensnakeove telo, nájde kus zvlečenej ľudskej kože, ktorej prítomnosť na mieste činu si nevie vysvetliť ani Scullyová.

Agenti prichádzajú do indiánskej rezervácie, kde im šerif Tskany povolí vykonať obhliadku tela mŕtveho Indiána. Ten má na ramene viditeľné jazvy zrejme od útoku nejakého zvieraťa, ktoré ho napadlo už dávnejšie. Mulder zisťuje, že Goodensnake má abnormálne prerastené predné zuby, z ktorých má tesáky. Šerif zamietne Scullyovej žiadosť o vykonanie kompletnej pitvy, lebo mu to nedovoľuje viera miestnych Indiánov.

Mulder a Scullyová sa neskôr prizerajú, ako sa Indiáni po vykonaní obradu chystajú spáliť Joeovo telo. Scullyová si všimla, že Mulder akoby očakával každý dôkaz, ktorý doteraz našli. Tuší, že Mulder vie niečo, čo jej o tomto prípade nepovedal. A mala pravdu. Mulder jej ukáže vôbec prvý prípad spadajúci pod Akty X, ktorý v roku 1946 otvoril sám zakladateľ FBI J. Edgar Hoover. Išlo o prípad niekoľkých neobjasnených útokov na ľudí počas druhej svetovej vojny, kedy polícia dospela k záveru, že niekoľkých ľudí roztrhalo nejaké lesné zviera. Policajti lesné zviera vystopovali a zastrelili, no nakoniec sa ukázalo, že v skutočnosti zastrelili len jedného z miestnych ľudí. Dúfalo sa, že sa na to zabudne, avšak podobné útoky vždy po ôsmich rokoch pokračovali ďalej. Mulder prípad spojí so starou indiánskou legendou o duchovi Manitou, ktorý vraj na seba dokázal vziať podobu krvilačného vlčieho netvora. Scullyová trvá na tom, že ide o lykantropiu, pri ktorej sú ľudia presvedčení, že sa dokážu zmeniť na vlka. Striktne zamietne, že by bolo fyzicky možné, aby sa človek dokázal zmeniť na zviera. Na pohreb prichádza Lyle, aby vyjadril svoju sústrasť Joeovej sestre Gwen. Gwen je naňho nahnevaná a vyženie ho preč. Jeho otca Jima tej noci na verande napadne a roztrhá tajomný vlčí netvor.

Pri pohľade na jeho roztrhané telo si Scullyová neskôr myslí, že ide o odplatu za Joeovu smrť. Gwen je od pohrebu nezvestná. Ani Lylea sa nedarí nájsť. Scullyová ho až neskôr nájde ležať v tráve neďaleko domu. Mulder v blízkosti domu nachádza zvlečenú kožu a kus srsti neznámeho zvieraťa. Scullyová Lylea odvezie do nemocnice, zatiaľ čo Mulder chce od šerifa počuť, čo pred nimi tají. Šerif mu povie, že ho odvezie za niekým, kto mu povie viac.

Lyle Scullyovej v nemocnici povie, že hoci si na veľa nespomína, spomína si, že svojho otca v noci videl sedieť na verande. Šerif Muldera zavedie za starým Indiánom Ishom, ktorý vraví, že ten, koho Manitou napadne, sa ním sám stane. Kliatba sa prenáša aj v rodine. Podozrenie padá na Gwen, avšak keď ju zadržia, vysvitne, že sa po celý čas ukrývala v lese potom, ako videla, ako "to" napadlo Parkera. Mulder volá Scullyovej do nemocnice, ale je mu povedané, že vezie Lylea späť na ranč. Doktor Muldera informuje, že v Lyleovom žalúdku objavili stopy ľudskej krvi, o čom Scullyová zatiaľ nevie.

Lyle a Scullyová prichádzajú na ranč a Lyleovi príde nevoľno. Odchádza do kúpeľne, kde sa začne meniť na vlčieho netvora. Na ranč prichádzajú Mulder so šerifom, ktorým sa kvôli horám so Scullyovou nepodarilo spojiť mobilným telefónom. Na Muldera a Scullyovú v tmavom dome skočí niečo veľké a šerif to zastrelí. Keď pristúpia k telu, vidia, že na podlahe leží Lyle Parker.

Agenti neskôr odchádzajú z rezervácie. "Uvidíme sa približne o osem rokov," kričí na nich Ish. "Dúfam, že nie," odpovedá mu Mulder.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017