www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
MIRACLE MAN 1x17
(Divotvorca)
Scenár: HOWARD GORDON & CHRIS CARTER
Réžia: MICHAEL LANGE

OBSAH:
AGENTI VYŠETRUJÚ PRÍPAD MLADÉHO MUŽA, KTORÝ VRAJ DOKÁŽE LIEČIŤ A ZABÍJAŤ ĽUDÍ JEDINÝM DOTYKOM SVOJEJ DLANE.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Mulderov záujem vzbudí videopáska, ktorú mu pustí Scullyová, ktorá zachytáva reverenda Calvina Hartleyho a jeho 18-ročného adoptívneho syna Samuela, ktorý vraj mnohých veriacich dotykom svojich dlaní dokázal vyliečiť zo smrteľných a často podľa lekárov nevyliečiteľných chorôb. Nedávno však na bohoslužbe svojho otca Samuel zjavne dotykom svojich dlaní usmrtil ženu, ktorá umierala na rakovinu. Šerif Daniels od miestnej polície je presvedčený, že Samuel sa v skutočnosti dopustil vraždy.

Agenti teda prichádzajú do okresu Kenwood v štáte Tennessee, v ktorom máva reverend Hartley svoje bohoslužby. Šerif Daniels agentov informuje, že po Samuelovom dotyku ruky záhadne umrelo už niekoľko ľudí, ktorých mal chlapec vyliečiť. Nestalo sa tak, ale Hartleymu sa z náboženských dôvodov podarilo zabrániť tomu, aby na zosnulých boli vykonané pitvy kvôli zisteniu skutočnej príčiny smrti.

Samuela agenti so šerifom nájdu v miestnom bare. Šerif chlapca zatkne za podozrenie z vraždy. Samuel sa zatknutiu vôbec nevzpiera, lebo je presvedčený, že zosnulých naozaj zabil. Dokázal liečiť jediným dotykom ruky. Tento dar bol Božím darom. Teraz však zabil ženu, ktorú mal vyliečiť, a za to si zaslúži trest. Scullyová, hoci nepochybuje o Bohu, pochybuje o dôveryhodnosti Samuelových tvrdení. Samuel vraví, že liečil chorých a videl ich bolesť rovnako, ako môže vidieť Mulderovu bolesť. Mulder sa pochybovačne pýta, akú bolesť má na mysli. Samuel spomenie Mulderovu sestru. Hľadí na Muldera a spomenie cudzincov, ktorí mu vzali jeho sestru, i jasné svetlo. Mulder v úžase hľadí na Samuela. Chcel by vedieť viac, ale Samuel vraví, že viac mu už nemôže pomôcť, lebo stratil svoj dar a nechá sa odviesť do vyšetrovacej väzby.

Na druhý deň sa v súdnej sieni rozhoduje o tom, či Samuel zostane vo väzbe. Jeho obhajkyňa žiada, aby Samuela prepustili bez kaucie, avšak sám Samuel proti tomu protestuje, trvajúc na tom, že musí zostať vo väzení. Je nepochybne presvedčený o svojej vine. Vtedy sa v súdnej sieni vyroja kobylky. Samuel na ostatných kričí, že aspoň vidia, že sám Pán teraz svedčil proti nemu.

Nasledujúci deň agentov o pomoc pri dokazovaní Samuelovej neviny požiada sám reverend Hartley. Samuel má dar konať zázraky a mnohí ľudia sa tohto jeho daru boja - medzi nimi i šerif Daniels. Jeho manželka trpí bolestivou artritídou, ale Samuel sa jej nesmie ani dotknúť. Šerif je neveriaci a právo v tom Hartley vidí zásadný problém. Preto agentov pozve, aby sa zúčastnili bohoslužby, na ktorej Samuel vylieči ďalšieho človeka. Reverend Samuela presvedčí, že svojimi zázrakmi dokáže upevniť vieru a preto ho veriaci potrebujú. Boh ho podrobil len ďalšej skúške a Samuel sa nesmie vzdať. Samuel súhlasí. Reverend však najskôr veriacim predstaví muža, ktorému Samuel kedysi vrátil život. Muž sa volá Leonard Vance a má zohavenú tvár a pokožku na tele potom, ako pred rokmi umrel pri požiari. K jeho mŕtvemu telu vtedy pristúpil malý Samuel, dotkol sa ho rukou a začal sa modliť. Leonard o chvíľu ožil. Odvtedy Samuela ani reverenda neopustil. O chvíľu na pódium prichádza sám Samuel. Dotkne sa slečny na vozíčku, zatvorí oči a sústredí sa. Slečna sa chvíľu utrpí záchvat a umiera. Zdesený Samuel so slzami v očiach ustupuje preč.

Napriek tomu, že sa Leonard Vance snaží zabrániť pitve, Scullyovej sa rodičov mladej ženy podarí presvedčiť, aby jej povolili pitvu vykonať. Mulder sa Scullyovej pýta, či si myslí, že Samuel ženu skutočne zabil. Scullyová sa mu prizná, že nie. Ona sama je veriaca, vychovali ju v katolíckej viere, a neverí, že Boh by niečo také prostredníctvom Samuelových rúk dopustil. Mulder počas bohoslužby niekam odišiel a Scullyová sa ho pýta, koho v dave ľudí hľadal. Mulder jej prezradí, že tam videl stáť svoju sestru. Scullyová je presvedčená, že Mulder videl len to, čo vidieť chcel, a všetko je to len sila sugescie. Tak sa vysvetľujú aj zázraky: ľudia v ne jednoducho chcú a potrebujú veriť, a preto sa vraj dejú.

Pitva zosnulej ženy ukáže, že umrela na otravu. Mulder o tom informuje Samuela, ktorý sedí vo väzení. Pre Samuela to však nie je dôkaz toho, že ženu nezabil - Boh má neobmedzenú moc a preto je jedno, ako presne žena umrela. Je si vedomý toho, že zhrešil a toto je trest. Mulder trvá na tom, že ľudí, ktorí umreli pod Samuelovými rukami, v skutočnosti zabil niekto iný, ale Samuela ani šerifa Danielsa sa mu o tom presvedčiť nepodarí.

Ešte v ten večer väzenský strážnik do Samuelovej cely vpustí dvoch neznámych mužov, ktorí ho utlčú k smrti. Daniels agentov a reverenda neskôr informuje o tom, že Samuel umrel po bitke s mužmi, ktorých k nemu zatvorili do cely. Mulderovi sa to všetko nezdá a Scullyovú presvedčí, aby sa vrátili do súdnej siene, v ktorej sa vyrojili kobylky. Na streche budovy zisťujú, že kobylky sa do súdnej siene vyrojili preto, lebo ich tam niekto prilákal.

Leonard Vance sa v noci prebudí a vo svojej spáľni uvidí stáť Samuela. Samuel sa ho pýta, prečo všetkých tých ľudí zabil - veď mu predsa vrátil život. "Tomuto ty hovoríš život?" pýta sa Vance, ukazujúc svoje zohavené ruky a tvár. Medzitým aj agenti zisťujú, že za úmrtia ľudí bol z pomsty zodpovedný práve Vance. Prichádzajú za ním, ale on medzitým vypil kyanid a následne v bolestiach umiera. Ešte predtým im však povie, že Samuel za ním bol v izbe a odpustil mu.

Teraz, keď sa ukázalo, že vrahom bol Vance, začne Scullyová pochybovať o tom, či bol Samuel naozaj tým, za koho ho považovali. Následne však z márnice nevysvetliteľne zmizne jeho telo. Nočná sestra prisahá, že Samuela videla, ako z márnice odkráčal. Šerif Daniels jej neverí, pochybujúc o jej výpovedi. Sestra však vie, že nebola jediná, kto Samuela videl aj po jeho smrti. Šerif odchádza domov a vidíme, že ho niečo trápi. Jeho manželka sa ho potom, ako si v novinách prečíta, že Samuel vstal z mŕtvych, pýta, či je to pravda. Šerif sa na ňu zahľadí, ale neodpovie jej. Vzápätí prichádza jeho zástupca a šerif je zatknutý za podozrenie zo zodpovednosti za úmrtie Samuela Hartleyho. Šerif sa nevzpiera.

Mulder a Scullyová sú na odchode z mesta, keď Mulder v odraze v okne auta opäť uvidí svoju sestru. Tentoraz však už súhlasiac so Scullyovou povie, že ľudia chcú tak veľmi veriť na zázraky, že potom často vidia to, čo jednoducho chcú vidieť. Obráti sa a tam, kde by mala podľa odrazu stáť jeho sestra, v skutočnosti nikto nestojí.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017