www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
E.B.E. 1x16
(EBE)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: WILLIAM GRAHAM

OBSAH:
POTOM, AKO SA V IRAKU PODARÍ ZOSTRELIŤ UFO, SA MULDER A SCULLYOVÁ S POMOCOU MUŽA Z PENTAGÓNU VYDÁVAJÚ PÁTRAŤ PO KAMIÓNE, KTORÝ BY ÚZEMÍM SPOJENÝCH ŠTÁTOV MOHOL PREVÁŽAŤ DÔKAZY EXISTENCIE MIMOZEMSKÉHO ŽIVOTA.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Pilot bojovej stíhačky letiacej ponad územím Iraku uvidí neidentifikovaný objekt, ktorý prenikol do irackého vzdušného priestoru a radar jeho stíhačky ho vôbec nezachytil. Podobne daný objekt nezachytil ani radar irackej pozemnej radarovej stanice. Objekt sa rapídnou rýchlosťou priblíži ku stíhačke a vyžiari z neho jasné svetlo. Na radare sa okamžite objaví hneď niekoľko ďalších neznámych objektov. Pilotovi sa objekt, ktorý preletel okolo, podarí zostreliť. Vidíme explóziu v oblakoch a UFO sa na zem zrúti neďaleko radarovej stanice NATO na turecko-irackej hranici, ktorej pracovníci vidia, že do lesa dopadol neznámy objekt. Dvaja muži odchádzajú do lesa, v ktorom sa po dopade korábu rozhorel požiar. My vidíme, že ponad lesom sa už vznáša ďalšie UFO.

O niekoľko dní neskôr územím štátu Tennessee v Spojených štátoch prechádza kamión, ktorého šofér počúva rádio, v ktorom ľudia rozprávajú o tom, ako pozorovali neznáme svetlá na oblohe. Po chvíli sa začne strácať signál. Kamiónu v momente vypadne pohon a šoférovi sa len s problémami podarí pohybujúce sa vozidlo zastaviť. Muž schytí pušku a vystúpi z kamiónu zistiť, čo sa stalo. Nízko nad zemou uvidí letieť obrovské UFO. Otvoria sa dvere od nákladného priestoru a šofér vystrelí zo svojej pušky.

Ráno na miesto incidentu prichádzajú Mulder a Scullyová. Scullyová spomenie niekoľko možností, čo všetko šofér v noci mohol vidieť. Mulder si uvedomuje, že možností je viacero, avšak práve preto si so sebou okrem iného priniesol aj stopky. Jedny stopky nechal pri aute a druhé si vzal so sebou až k miestu, na ktorom šofér strieľal. Po návrate naspäť k autu obe stopky zastaví. Ručičky oboch stopiek ukazujú inak, hoci ich spustil v rovnaký okamih.

Agenti odchádzajú na policajnú stanicu vypočuť šoféra Ranheima. Polícia ho však urýchlene prepustí a agentom je zamietnutý prístup k jeho kamiónu. Mulder a Scullyová teda odchádzajú do Washingtonu, kde sa stretnú s Osamelými strelcami, čo sú traja spoločníci (menami Byers, Langly a Frohike) a Mulderovi kamaráti, ktorí vydávajú svoje vlastné noviny zamerané na odhaľovanie vládou utajovaných sprisahaní a technológií. Byers Scullyovej vysvetlí, ako vláda pomocou magnetického prúžku v bankovkách dokáže vystopovať jej pohyb. Scullyová, ktorá ich teórie spočiatku považovala za paranoidné, je riadne prekvapená, keď neskôr v kancelárii Aktov X vo svojom pere, ktoré na stanici požičala neznámej žene, nachádza elektronické odpočúvacie zariadenie.

Mulderovi sa podarí skontaktovať s Mužom z Pentagónu, ktorý mu odovzdá obálku s informáciami o zostrelení neidentifikovaného korábu v Iraku. Scullyovej sa podarí zistiť, že Ranheim sa v skutočnosti volá Frank Druce a ukazuje sa, že celá záležitosť s kamiónom je podvod. Mulder namieta, že kamión možno prevážal práve vrak lietajúceho taniera z Iraku. Scullyová vie, že Mulder má informátora, ktorý mu dodáva tajné informácie, ona sama mu však vôbec neverí. Muž z Pentagónu večer Mulderovi odovzdá fotografiu zo štátu Georgia, na ktorej je odfotografované ďalšie UFO.

Mulder fotografiu ukáže Scullyovej. Teraz si už aj on sám myslí, že záležitosť s kamiónom bola naozaj podvodom, ktorým ich niekto chcel zviesť na falošnú stopu. Scullyová si fotografiu pozorne prezrie a tvrdí, že je sfalšovaná. "Mulder, tam vonku je pravda, ale klamstvá takisto," varuje Scullyová svojho kolegu. Mulder dá na jej slová a fotografiu od Muža z Pentagónu podrobí analýze, pri ktorej zistí, že ide naozaj o sfalšovanú fotografiu. Ukazuje sa, že už nemôžu veriť naozaj nikomu.

Mulder sa opäť stretne s Mužom z Pentagónu. Ten Mulderovi potvrdí, že fotografia, ktorú mu odovzdal, je falošná. Prizná sa mu, že roky sledoval jeho prácu, kým sa nepresvedčil, že práve Mulder je tým, komu môže dôverovať. Teraz však vedel, že so Scullyovou pátrajú po kamióne a potreboval odviesť ich pozornosť. Tvrdí, že existujú tajomstvá, ktoré by naďalej mali zostať tajomstvami - pravdy, na ktoré verejnosť ešte nie je pripravená. Mulder sa ho pýta, kedy sa to konečne skončí - kedy ľudia ako Muž z Pentagónu prestanú rozhodovať o tom, čo je pravda. A rád by vedel, prečo ho Muž z Pentagónu informoval najskôr o skutočnej udalosti v Iraku a neskôr mu dal sfalšovanú fotografiu. "Klamstvo najpresvedčivejšie ukryjete medzi dvoma pravdami," vysvetľuje svoj postup Muž z Pentagónu. Mulder sa obráti a odchádza preč, ale Muž z Pentagónu ho nabáda, aby pokračoval v pátraní a stihne ho varovať, že vie, že ho stále sledujú, hoci on sám za to nie je zodpovedný.

Mulder dôkladne prehľadá svoj byt a v elektrickej zásuvke skutočne nájde malé odpočúvacie zariadenie. So Scullyovou majú teraz jasnú úlohu: nájsť kamión, ktorý územím Spojených štátov preváža pravdepodobne trosky korábu z iného sveta. Podarí sa im uniknúť neznámym mužom, ktorí ich sledujú. Scullyová vystopuje pohyb kamiónu, počkajú si naň na diaľnici a začnú ho sledovať. Po hodinách sledovania na opustenej lesnej ceste okolie ožiari jasné svetlo. Keď svetlo pominie, agenti uvidia kamión odstavený na ceste. Vystúpia z auta a kráčajú k opustenému kamiónu. Šofér je preč. Vzadu v nákladnom priestore nachádzajú jednotku intenzívnej starostlivosti určenú na udržanie mimozemskej biologickej entity nažive počas transportu. Ak tam však aj nejakú bytosť prevážali, teraz je preč.

Pomocou triku so stopkami Mulder zisťuje, že tu k žiadnemu blízkemu stretnutiu nedošlo a všetko to bol len ďalší podvod, ktorý ich mal zviesť zo stopy. Načo agentov zabíjať, keď ich pokojne môžu zmanipulovať a využiť pre svoje ciele? V tejto situácii už Scullyová naozaj nevie, kam či na koho sa obrátiť. Mulder však vie, že Osamelí strelci či členovia rôznych skupín zameraných na pozorovanie UFO aktivity stoja na ich strane a agenti im môžu dôverovať. Mulder zavolá do niekoľkých podobných skupín, ktoré všetky za posledný týždeň hlásia mimoriadny nárast počtu pozorovaní. Agenti pomocou mapy zisťujú, že hlásenia viac-menej sledovali pohyb kamióna po viacerých štátoch. Najnovšie boli hlásené pozorovania približne 150 kilometrov od miesta, kde agenti našli opustený kamión. Tak sa agenti dostávajú až k areálu zabezpečenej elektrárne. Z areálu vidia odchádzať Ranheima a tak vedia, že sú na správnom mieste.

Mulder zavolá Osamelým strelcom, ktorí agentom obratom zaistia falošné mená a identifikačné čísla umožňujúce vstup do areálu elektrárne. Čoskoro zisťujú, že potrebujú získať prístup až po šiestu úroveň. Na chodbe ich zastaví strážnik. Mulderovi sa podarí utiecť a vstupuje do veľkého skladiska, v ktorom sa nachádza osvetlená komora. V pätách sú mu ozbrojení vojaci, ktorí ho zastavia tesne predtým, ako sa mu cez priezor podarí pozrieť dovnútra. Vtedy do skladiska vkročí Muž z Pentagónu, ktorý vojakov rozpustí. V skladisku s Mulderom zostanú sami. "Je to mŕtve," vraví Muž z Pentagónu o entite, ktorú sem i pomocou kamióna dopravili až z Iraku. Bolo to v roku 1947 po incidente v Roswelli, kedy sa na tajnej konferencii predstavitelia vlád najmocnejších štátov sveta dohodli, že v prípade, keby akákoľvek mimozemská biologická entita prežila haváriu svojho korábu, bude krajina, ktorá bytosť zadrží, zodpovedná za jej likvidáciu. Muž z Pentagónu Mulderovi povie, že práve on bol jedným z troch ľudí, ktorí už takého tvora usmrtili. So CIA bol vo Vietname, keď tam bolo pozorované UFO, ktoré následne námorníctvo zostrelilo. Mulderovi prezradí, že prázdny výraz na tvári živej bytosti z korábu ho prenasledoval od chvíle, kedy vystrelil. "Až kým som nenašiel vás," vraví Mulderovi, objasňujúc svoju motiváciu. Teraz mu pomáha, aby odčinil zločiny, ktorých sa dopustil, a pravda tak azda jedného dňa i vďaka Mulderovi vyjde najavo. Mulder až doteraz bez slov počúval priznanie muža, ktorý mimo zrakov verejnosti pomáhal písať históriu. Teraz prikročí ku komore, v ktorej uvidí prázdnu posteľ.

Neskôr obaja opúšťajú skladisko. Muž z Pentagónu sa Muldera pýta, prečo zostal tak ticho. "Premýšľam, ktorému klamstvu uveriť," odpovie mu Mulder, na čo sa Muž z Pentagónu pousmeje. Scullyovú tiež prepustia a pred skladiskom sa pripojí k Mulderovi. Obaja mlčky hľadia na odchádzajúceho Muža z Pentagónu.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017