www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
LAZARUS 1x14
(Lazar)
Scenár: HOWARD GORDON & ALEX GANSA
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
VEDOMIE VRAHA OVLÁDNE TELO AGENTA FBI, KTORÝ SA POZNÁ SO SCULLYOVOU.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Agentovi FBI Jackovi Willisovi anonym nahlásil, že večer niekto prepadne istú banku v Marylande. Spolu so Scullyovou sú svedkami toho, ako banku večer naozaj prepadne ozbrojený Warren Dupre. Willis Dupremu nariadi, aby zložil svoju zbraň, no namiesto toho Dupre na Willisa vystrelí a zasiahne ho do hrude. Scullyová streľbu opätuje a smrteľne postrelí Dupreho. Oboch mužov prevezú na pohotovosť. Dupreho sa už lekárom nepodarí oživiť. S Willisom to nevyzerá oveľa lepšie. Scullyová na lekárov nahlieha, aby pokračovali s resuscitáciou. Nikto na pohotovosti si nevšimne, že súbežne s elektrickými šokmi, ktorými sa snažia rozbehnúť Willisovo srdce, sa strháva i telo mŕtveho Warrena Dupreho.

O dva dni neskôr sa v námornej nemocnici v Bethesde Willis preberie. Zahľadí sa do zrkadla a chytí sa za tvár. Niečo nie je v poriadku. Následne odchádza do márnice, kde vyhľadá Dupreho mŕtve telo a z ruky mu odštikne niekoľko prstov, aby získal Dupreho snubný prsteň.

O prípade sa dozvedá i Mulder krátko potom, ako Willis z nemocnice utečie a je nezvestný. Scullyová má podozrenie, že Willisov útek je len nedobrovoľným následkom traumatického zážitku. Dupre spolu so svojou manželkou Lulou Phillipsovou pri spoločných lúpežiach zabili spolu sedem ľudí. Lulu sa agentom zadržať nepodarilo. Willisa následne vidíme vchádzať do bytu, v ktorom Dupre s Lulou bývali. Byt je opustený a Willis je tým očividne prekvapený.

Mulder zisťuje, že výpis z EKG počas resuscitácie Willisa ukazuje tlkot dvoch sŕdc. Scullyová nepochybuje o tom, že muselo ísť o poruchu funkcie prístroja, Mulder si tým však vonkoncom nie je istý. Otázkou preňho zostáva, či to bol naozaj Willis, kto sa vrátil späť medzi živých. Agenti navštívia profesora Varnesa z Marylandskej univerzity, ktorý im poskytne informácie o zážitkoch blízkej smrti. Sú to zážitky, kedy sa ľudia ocitli na hranici medzi životom a smrťou, a takéto zážitky mnohým ľuďom zásadne zmenili život. Scullyová ako vedkyňa takéto "stavy" považuje za halucinácie spôsobené narušením funkcie mozgu. Profesor Varnes však vie, že ľudom sa po takýchto zážitkoch zvyšuje elektrická aktivita v ich telách a mnohí vykazujú dodnes neobjasnené telepatické schopnosti, či zmenu osobnosti. Negatívne následky takéhoto stavu sú vzácne, ale profesor upozorňuje, že počas krátkeho okamihu je telo umierajúceho zraniteľné a môže sa ho zmocniť vedomie iného človeka. Mulder je presvedčený, že práve to sa stalo Willisovi. Scullyová sa Mulderovi prizná, že Willis bol jej inštruktorom na Akadémii FBI a takmer rok s ním chodila. Preto pozná jeho charakter a vie, že Jack bol ako muž vždy veľmi odhodlaný a šiel za svojím cieľom, čo sa mu teraz mohlo vypomstiť. Možno prežil zážitok blízkej smrti, ale Scullyová dôrazne odmieta možnosť, že by ho posadlo vedomie teraz mŕtveho človeka.

Willis zatiaľ navštívi Lulinho brata Tommyho. Keď mu Tommy tvrdí, že nevie, kde Lula je, Willis ho obviní z toho, že to on o plánovanej bankovej lúpeži dal vedieť FBI. "Chýba mi. To preto som sa vrátil späť," vraví Willis o Lule Tommymu. Nezaváha a Tommyho zastrelí.

Po príchode na miesto činu si Mulder uvedomuje, že Tommy predtým, ako ho niekto zastrelil, sledoval televíziu. Vďaka tomuto Mulderovmu postrehu je na obrazovke nájdený odtlačok prsta, ktorý nepatrí Tommymu. Na prekvapenie oboch agentov do bytu prichádza i Jack Willis. Keď Willis uvidí Scullyovú, spomenie si na strieľanie v banke z uhlu pohľadu Warrena Dupreho, ktorého Scullyová zastrelila. Willis je očividne nepokojný a Scullyová sa ho snaží presvedčiť, že by sa mal vrátiť do nemocnice. Willis odmietne. Najskôr chce uzavrieť tento prípad.

Mulder neskôr v Ústredí FBI Scullyovej ukáže kartu k narodeninám, ktorú dal Willisovi podpísať. Willis a Scullyová sa narodili v rovnaký deň, Willis si na to však pri podpisovaní karty vôbec nespomenul. Naviac sa podpísal ľavou rukou, a ľavákom bol práve Warren Dupre. I jeho podpis je iný ako pred prestrelkou v banke. Ba čo je horšie, odtlačok, ktorý sa podarilo sňať z televíznej obrazovky v byte Tommyho Phillipsa (my vieme, že patril Willisovi), je preč. A dôkazy prevážal práve Willis.

Willis zanedlho obdrží telefonát o mieste, na ktorom sa zdržuje Lula Phillipsová. Spolu so Scullyovou odchádzajú zatknúť Lulu. Podarí sa im to, avšak Willis posadnutý Dupreho vedomím Scullyovú prinúti, aby si sama nasadila putá na ruky. Lulu sa snaží presvedčiť, že sa vrátil späť medzi živých v tele iného človeka. Willis neskôr zavolá Mulderovi a dá mu vedieť, že si Scullyovú vzal ako rukojemníčku. Scullyová sa Willisa snaží presvedčiť, aby sa konečne spamätal. Dupreho vedomie v ňom mu to však nedovolí. Dobre si spomína na to, ako ho Scullyová v banke zastrelila. Tvrdí, že Willis je mŕtvy a videl ho odchádzať "tým dlhým tmavým tunelom". Scullyová vie, že Willis je diabetik a pravidelne potrebuje dávku inzulínu. Willis sa preto vzápätí vláme do lekárne, z ktorej inzulín ukradne. Predtým, ako mu Scullyová môže pomôcť, jej v tom však zabráni Lula. Ukáže sa, že to práve ona svojho manžela zradila a informovala FBI o chystanej bankovej lúpeži. Prizná sa, že života s Duprem už mala až po krk. Sama zavolá Mulderovi a žiada výkupné za Scullyovú. Po analýze zvukového záznamu sa v pozadí podarí izolovať zvuk lietadla, ktoré práve odlieta. Lula musela volať z blízkosti letiska. I s pomocou hlásenia o vylúpení lekárne sa vyšetrovateľom podarí lokalizovať miesto, kde by sa Lula mohla ukrývať. Willis, ktorý je medzičasom bez inzulínu čoraz slabší, sa Scullyovej pýta na víkend, ktorý strávili spolu, čím v ňom opäť na chvíľu prevládne Willisovo vedomie. Vzápätí sa mu Lulu podarí prekabátiť a so slovami, že ju vždy miloval, ju zastrelí tesne predtým, ako do domu vtrhne jednotka rýchleho nasadenia spolu s Mulderom. Následne umiera aj Willis sám.

Scullyová sa neskôr Mulderovi prizná, že nevie, čo si o Willisovom správaní má naozaj myslieť. Žeby sa v ňom naozaj prejavilo vedomie mŕtveho Warrena Dupreho? Pri pohľade na Jackove hodinky zisťuje, že sa zastavili presne v okamihu, kedy Jackovi prestalo biť srdce. "Čo to znamená?" pýta sa Muldera. "Znamená to čokoľvek chceš, aby to znamenalo," odpovedá jej trochu rezignovane Mulder.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017