www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
BEYOND THE SEA 1x12
(Tam za morom)
Scenár: GLEN MORGAN & JAMES WONG
Réžia: DAVID NUTTER

OBSAH:
SCULLYOVÁ SA PO SMRTI SVOJHO OTCA SPOZNÁVA S VRAHOM ODSÚDENÝM NA TREST SMRTI, KTORÝ TVRDÍ, ŽE DOKÁŽE KOMUNIKOVAŤ S DUŠAMI MŔTVYCH ĽUDÍ.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Scullyovej rodičia William a Margaret k nej prišli na večeru. Neskôr v noci po ich odchode sa Scullyová prebudí a svojho otca uvidí sedieť na gauči. Akoby jej niečo chcel povedať. Zazvoní telefón a keď sa Scullyová opäť pozrie na gauč, otca tam už niet. Zodvihne slúchadlo. S plačom jej volá jej matka, aby jej oznámila, že jej otec pred hodinou nečakane umrel na srdcový infarkt.

V areáli Jacksonovej univerzity v Severnej Karolíne medzitým dôjde k únosu dvoch študentov. Pred rokom v ten istý deň došlo k podobnému únosu na inej univerzite. O týždeň neskôr boli nájdené mŕtve telá oboch unesených študentov, pričom ich únosca pred smrťou mučil. Jeho totožnosť zostala neznáma. Vyšetrovatelia tak majú pravdepodobne päť dní na to, aby zachránili študentov unesených z Jacksonovej univerzity. Naviac o týždeň vo väzení v Severnej Karolíne v plynovej komore popravia sériového vraha Luthera Lee Boggsa. Mulderov profil dopomohol k tomu, aby ho odsúdili na trest smrti. Keď mal Boggs 30 rokov, uškrtil päť členov svojej rodiny a následne pokojne dopozeral športový zápas v televízii. Boggs teraz tvrdí, že unesených študentov môže pomôcť zachrániť. Podarilo sa mu do najmenších detailov opísať náramok uneseného dievčaťa. O náramku vedela jej rodina, ale ako správne podotkne Scullyová, zrejme aj únosca. Boggs trvá na tom, že ak by vyšetrovateľom mal pomôcť študentov zachrániť, jeho rozsudok by namiesto trestu smrti mali zmierniť na doživotné väzenie. Sám už raz v plynovej komore sedel. Už bol pripútaný ku kreslu, keď mu odložili výkon trestu. Tvrdí, že tento zážitok v ňom prebudil schopnosť komunikovať s dušami mŕtvych. Mulder na túto schopnosť verí, ale nie v prípade Luthera Lee Boggsa. Je presvedčený, že Boggs celý únos organizuje z väzenia ako pokus zachrániť si život. Scullyovej oznámi, že to práve Boggs si vyžiadal rozhovor s ním. Prečítal si Mulderov profil o ňom a je presvedčený, že Mulder ho ako jediný pochopil. Poobede má Mulder odísť do Severnej Karolíny a Scullyová sa rozhodne ísť s ním. "Potrebujem pracovať," uisťuje Scullyová Muldera. "Tvojho otca je mi ľúto," prizná sa svojej kolegyni Mulder a pohladí ju po líci. Mulder odchádza z kancelárie Aktov X a Scullyová pristúpi ku kartotéke a vytiahne z nej zložku o zjaveniach sa mŕtvych ľudí, avšak po chvíli ju rýchlo zasunie späť bez toho, aby sa do nej pozrela.

Spopolnené telesné pozostatky Scullyovej otca sú na pohrebe rozptýlené do mora za tónov melódie piesne 'Tam za morom'. Scullyová vie, že on aj matka boli sklamaní, že sa rozhodla pre prácu pre FBI namiesto medicíny, a teraz sa matky pýta, či na ňu bol otec vôbec hrdý. "Bol to tvoj otec," odpovedá jej matka.

Mulder neskôr vo väzení vypočúva Boggsa. Ten si chce zachrániť život výmenou za záchranu životov unesených študentov. Mulder tvrdí, že hoci mu chce uveriť, Boggs bude musieť dokázať, že o svojej výnimočnej schopnosti hovorí pravdu. Podá mu kus odtrhnutej modrej látky. Boggs látku chytí do rúk a upadá do tranzu, v ktorom vypovedá o skladisku, v ktorom únosca drží študentov, a o "anjelovi z kameňa" a vodopáde, ktorý nie je vodopádom. Mulder mu vzápätí oznámi, že kus látky, ktorý mu podal, si odtrhol zo svojho trička a s unesenými študentmi vôbec nesúvisí. Istý si tým, že odhalil, že Boggs svoj talent len predstiera, Mulder miestnosť opúšťa. Scullyová by šla za ním, ale zastaví ju Boggsov spev. Boggs si spieva pieseň 'Tam za morom'. Scullyová sa pomaly obráti a na Boggsovom mieste uvidí sedieť svojho otca. Scullyová znepokojene zatvorí oči. Boggs sa jej pýta, či mu porozumela a pritom ju osloví Hviezdička. Scullyová sa premôže a ponáhľa sa za Mulderom. Hviezdička ju zvykol oslovovať jej otec. Mulder si všimne jej znepokojenie. Navrhne jej, aby sa vrátila späť do motela. On zostane vo väzení a pokúsi sa Boggsa ešte vypočuť v nádeji, že mu prezradí, kde nájdu unesených študentov. Cestou do motela Scullyová autom prechádza popri hoteli, na boku ktorého svieti nápis Niagara so svetelným vodopádom. Scullyová si v mysli vybaví Boggsa, keď spomínal "anjela z kameňa". Smerom naľavo od cesty si Scullyová všimne kamennú sošku anjela. Autom vchádza do bočnej uličky a prichádza k opustenému skladisku. Opatrne vkročí dovnútra a na dlážke tam nájde náramok, ktorý opísal Boggs. Neďaleko kaluže krvi na dlážke nájde ležať niekoľko drôtených vešiakov, ktorými únosca trýznil študentov.

Scullyová si sediac osamote v motelovej izbe opäť pripomenie pohľad na svojho otca. Chcel jej niečo povedať, avšak my ani Scullyová nevieme, že čo. Na izby prichádza Mulder a Scullyová sa mu po chvíli zdôverí, že polícii klamala, ako skladisko našla. V skutočnosti ho našla tak, že si pripomenula Boggsove slová. Mulder svojej kolegyni vyčíta, že polícii klamala, lebo vie, že to urobila preto, lebo by od nej nikto nečakal, že práve ona Boggsovi uverí. Scullyová namieta, že si myslela, že Muldera poteší, že sa otvorila extrémnym možnostiam. "Prečo teraz?" pýta sa Mulder. Spomenie si, ako mu Scullyová povedala, že jej otec nesúhlasil s tým, aby sa stala agentkou FBI. Ako psychológ Mulder vie, že ak by sa kvôli tomu Scullyová mala v práci cítiť previnilo, mala by radšej odstúpiť. "Mám túto prácu rada," vraví Scullyová. "Ale otca tiež," reaguje Mulder. So slzami v očiach Scullyová odkráča nabok, hľadajúc súkromie. Mulder k nej podíde a chápavo ju upozorňuje, že Boggsovi nesmie uveriť, lebo presne to je to, čo Boggs chce. Mulder je presvedčený, že Boggs je i za mrežami veľmi nebezpečný a ten únos študentov si vopred s niekým naplánoval. Agenti sú ale oproti nemu v časovej výhode.

Mulder je vynikajúci psychológ a časovú výhodu sa chystá premyslene využiť. Scullyovej ukáže výtlačok novín, v ktorom sa píše, že unesených študentov už polícia našla. V skutočnosti sa tak nestalo a tento výtlačok novín dal Mulder vytlačiť osobitne pre Boggsa. Vie, že Boggs bude mať o pár hodín právo telefonovať a dúfa, že keď si na základe novinového článku bude myslieť, že jeho plán nevyšiel, zavolá svojmu spolupáchateľovi a bude žiadať vysvetlenie. Boggs si neskôr skutočne chce zavolať. Avšak nezatelefonuje únoscovi, ale Mulderovi. Pýta sa ho, prečo mu neverí. "Agentka Scullyová mi verí," vraví Boggs. Do Mulderovej pasce sa očividne nechytil. Scullyová Muldera presvedčí, že aj napriek možnosti, že Boggs únos naplánoval, sa s ním musia dohodnúť, lebo to vyzerá tak, že študentov inak živých nenájdu.

Strih na Boggsa. Opäť sa nachádza v stave tranzu. Mulder ho žiada, aby mu únoscu opísal. My vidíme, že únosca študentov neprestal týrať. Švihne ramienkom a Boggs sa vo väzení odvráti nabok, akoby ho švihol sám únosca. Boggs ako médium identifikuje miesto, na ktorom únosca práve študentov drží. Agenti sú na odchode, keď sa Boggs na Muldera obráti s varovaním, aby sa nepribližoval k bielemu krížu, na ktorý vidí striekať Mulderovu krv.

Mulder a Scullyová spolu s ďalšími agentmi FBI vtrhnú do dokov na brehu jazera, v ktorých únosca drží študentov. Študentku sa im podarí zachrániť. Mulder prichádza až k jazeru. Zaregistruje pohyb na motorovom člne na jazere, odkiaľ sa ozve výstrel a Mulder padá na zem. Únosca s uneseným študentom na člne uniká preč. Mulderovi na pomoc pribehne Scullyová a všimne si veľkú bielu drevenú podperu v tvare kríža, ktorú postriekala Mulderova krv.

Muldera prevezú do nemocnice. Guľka ho zasiahla do stehna a jeho stav je vážny. Unesené dievča, ktoré agenti zachránili, zatiaľ únoscu identifikuje ako Lucasa Henryho. Pred zopár rokmi mu pri automobilovej nehode, ktorej bol svedkom, umrela matka i jeho priateľka. On túto tragédiu teraz opäť prežíva. Agent Thomas Scullyovej oznámi, že je pravdepodobné, že Boggs pri svojich posledných vraždách spolupracoval práve s Lucasom Henrym.

Scullyová vstúpi do vypočúvacej miestnosti, v ktorej sedí Boggs. Je presvedčená, že Boggs si to všetko vopred naplánoval a Mulderovi sa chcel pomstiť. Boggsovi dá zopár slovami jasne najavo, že ak kvôli tomu Mulder teraz umrie, nič jej nezabráni v tom, aby ona sama Boggsovi o štyri dni nepustila plyn. Vtedy na mieste Boggsa uvidí na chvíľu sedieť Muldera. Scullyová na okamih zatvorí oči a Boggsovi vraví, že mu už viac neverí. Boggs sa na ňu zahľadí a rozpovie jej o jej zážitku z detstva, kedy ešte ako malá vyfajčila svoju prvú cigaretu. Scullyová Boggsovi stále nedôveruje, avšak Boggs vie, s kým sa s jeho pomocou chce porozprávať. "Uverím vám," vraví potichu Scullyová, "ak mi dovolíte porozprávať sa s ním." Boggs upadá do tranzu a s oslovením Hviezdička sa chystá nechať prehovoriť Scullyovej otca, ale na poslednú chvíľu mu v tom v kŕčoch zabráni, požadujúc najskôr dohodu o zrušení trestu smrti. Scullyovej rozpovie o tom, ako po prvýkrát kráčal do plynovej komory, kde ho už čakali členovia jeho rodiny, ktorých zabil, čo bol zážitok, ktorý si už viac nechce zopakovať. Od Scullyovej teraz požaduje, aby mu zaistila dohodu, inak sa od neho nedozvie, čo jej otec chce odkázať, a uneseného mladíka nezachráni.

Scullyová odchádza za správcom väznice, ale ten jej žiadosť zamietne. Vzápätí navštívi Muldera, ktorý sa zotavuje v nemocnici. Ten ju presviedča, že sa Boggsom nesmie nechať prehovoriť. Pokojne by sa tak mohla stať Boggsovou poslednou obeťou. Následne Scullyová zájde za Boggsom a dá mu vedieť, že dohoda je na svete. Boggs sa jej poďakuje, upadne do tranzu, nadviaže duchovné spojenie a povie jej, kde nájde únoscu a uneseného mladíka. "Luther, ak by ste naozaj boli médium--," začne Scullyová, "vedel by som, že ste klamali," dokončí za ňu vetu Boggs. Vie, že mu žiadnu dohodu nedohodla, ale povie jej, že vie, že sa o to aspoň pokúsila, a varuje ju, aby sa vyhla diablovi a aby za ním nenasledovala Henryho. "Nechajte to na mňa," vraví Boggs.

Agenti FBI vtrhnú do budovy bývalého pivovaru a zachránia uneseného mladíka. Lucas Henry je na úteku a prenasleduje ho Scullyová. Lucas prechádza mostíkom, ponad ktorým si Scullyová všimne kresbu diabla. Spomenie si na Boggsovo varovanie a zostane stáť na mieste. Mostík sa pod Lucasom prelomí a pri páde z výšky Lucas prichádza o život. Záber na tvár diabla sa pomaly premení na záber na tvár Luthera Boggsa. Do cely za ním prišla Scullyová, aby mu poďakovala za záchranu života, rovnako ako za záchranu života uneseného mladíka. Boggs vie, že si prišla po odkaz od otca, a požiada ju, aby večer prišla na jeho popravu. Keď ho posadia do kresla, povie jej, čo jej otec chce odkázať.

Nadíde večer a Boggsa čaká posledná večera, pri ktorej ho neprestávajú sužovať pohľady mŕtvych členov jeho rodiny. Odvedú ho do plynovej komory a popravia ho. Scullyová tam nie je. Namiesto toho zašla za Mulderom do nemocnice. Tam sa sama seba snaží presvedčiť, že v Boggsovi videla viac, ako mala, navracajúc sa ku svojmu skeptickému postoju. Mulder sa jej pýta, prečo tomu ani po tom všetkom, čo videla, nedokáže uveriť. "Bojím sa," odpovedá Mulderovi, "bojím sa tomu uveriť," úprimne sa prizná Scullyová a týmto priznaním o sebe prezradí viac, ako kedykoľvek predtým. Mulder vie, že tento svoj strach stále neprekonala, hoci to znamená, že sa nedozvie, čo jej otec chcel odkázať. Scullyová ho však poopraví: vie, čo jej otec chcel povedať. "Ako?" pýta sa Mulder. "Bol to predsa môj otec," odpovedá Scullyová.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017