www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
FIRE 1x11
(Oheň)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: LARRY SHAW

OBSAH:
MULDER A SCULLYOVÁ POMÁHAJÚ PRI PÁTRANÍ PO MUŽOVI, KTORÝ POMOCOU SVOJICH PYROKINETICKÝCH SCHOPNOSTÍ UPAĽUJE ČLENOV VPLYVNEJ BRITSKEJ ARISTOKRACIE.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Muldera o pomoc požiada Phoebe Greenová, jeho bývalá spolužiačka a priateľka z Oxfordu, ktorá teraz pracuje ako inšpektorka Scotland Yardu. Greenová jeho i Scullyovú informuje o smrti vplyvného muža v Anglicku, ktorý zaživa uhorel potom, ako sa jeho telo vznietilo vo chvíli, keď cez trávnik kráčal ku svojmu autu. Greenová vraví, že ide len o jednu zo série podobných vrážd členov britských aristokratických rodín. Ďalší muž menom Malcolm Marsden, ktorému sa len tesne podarilo uniknúť požiaru v garáži, sa spolu so svojou rodinou rozhodol dočasne presťahovať na Cape Cod v Spojených štátoch. Mulder a Scullyová súhlasia, že Greenovej s pátraním po neznámom podpaľačovi pomôžu. Greenová má očividnú snahu o obnovenie svojho vzťahu s Mulderom, hoci Mulder na druhú stranu očividne nemá záujem.

Odborník z FBI Beatty ani po preskúmaní dôkazov nevie upresniť, ako páchateľ oheň vlastne zapaľuje. Hoci si Mulder myslí, že páchateľ je možno pyrokinetik, teda človek, ktorý dokáže oheň zapáliť a kontrolovať svojou mysľou, Beatty o takej možnosti vážne pochybuje. Mulder sa neskôr Scullyovej prizná, že už od detstva má panický strach z ohňa a tvrdí, že Phoebe o tejto jeho fóbii veľmi dobre vie. Scullyovej naznačí, že s týmto prípadom si kvôli Phoebe a jej hre chce poradiť sám.

Marsden nevie o tom, že domovníka v dome na Cape Cod im robí rovnaký muž, ktorý ako záhradník pracoval pre vplyvného muža v Anglicku. Tento muž menom Cecil L'Ively zabil pôvodného domovníka a teraz sa zaňho vydáva. Svoje obete zabíja v kruhu ich najbližších, istý si svojou prefíkanosťou a mocou, ktorú má vďaka svojim zločinom nad inými. Vidíme ho fajčiť cigaretu, ktorá sa v jeho ústach akoby zapálila sama bez vonkajšieho zásahu. Večer navštívi miestny bar a pomocou svojich pyrokinetických schopností bar zo zábavy podpáli. Napriek tomu, že požiarnici majú svoju stanicu na druhej strane ulice, do ich príchodu v priebehu zopár minút vyhorí celý interiér baru. Mulder a Greenová neskôr vypočujú ženu, ktorá sedela hneď vedľa muža, ktorý požiar spôsobil. Žena vypovedá, že muž si ešte predtým, ako podpálil celý bar, sám od seba zo žartu ako kúzelník zapálil prst a následne celú ruku.

Marsdenovci odchádzajú do mesta na večierok a Mulder a Greenová majú za úlohu postarať sa o ich bezpečnosť. Zabezpečia potrebné opatrenia a Greenová Muldera neskôr pozve do tanca. Medzičasom na večierok prichádza i Scullyová, ktorá vo Washingtone odhalila nové skutočnosti týkajúce sa ich prípadu a pracovala na profile páchateľa. Na základe zaktivovaného protipožiarneho systému si Scullyová uvedomí, že na poschodí, na ktorom sú synovia Marsdenovcov, horí. Scullyová upovedomí Muldera a Greenovú a Mulder sa ponáhľa hore na poschodie. Mnoho dymu spomalí jeho postup. L'Ively, ktorý Marsdenovcov na večierok priviezol a pravdepodobne požiar spôsobil, deti vyslobodí.

Scullyová sa postará o Muldera a v hotelovej izbe ho na základe konzultácie s odborníkom informuje, že útočník by mohol používať zápalný urýchľovač, zrejme raketové palivo, aby spôsobil natoľko ničivé požiare. Takisto už možno pozná totožnosť muža, ktorého hľadajú. Je ním Cecil L'Ively, ktorý pracoval ako domovník pre dve z obetí. Keď obdržia jeho podobizeň, agenti si rýchlo uvedomia, že ich páchateľom je domovník Marsdenovcov.

Mulder a Scullyová rýchlo odchádzajú na Cape Cod. Mulder zisťuje, že Greenová si neváha začať pomer s Marsdenom, čím je ich vzťahu z minulosti pre Muldera koniec. Marsden aj jeho manželka sú v poriadku, ale ich dvaja synovia zostali v izbe na poschodí. Mulder sa ponáhľa na poschodie, kde ho prekvapí L'Ively. Interiér domu pri 'renovácii' ponatieral raketovým palivom a teraz podpáli chodbu, v ktorej sa nachádza Mulder. Mulderovi sa podarí potlačiť svoj strach z ohňa a chlapcov vyslobodí. L'Ively zatiaľ kráča dolu schodmi, kde už so zbraňou v rukách čaká Scullyová. L'Ively k nej bez váhania kráča čoraz bližšie. Greenová naňho chrstne raketové palivo a L'Ively uteká von z horiaceho domu. Keď sa sústredí, aby vo svojom podpaľačstve pokračoval, zapáli sám seba. Ostatní z hrôzou sledujú, ako jeho telo zachvátia plamene. "Oheň ohňom neuhasíš," kričí L'Ively.

Vo väzenskej nemocnici sa neskôr jeho stav neustále zlepšuje a čoskoro sa preberie. Jeho prvé slová: "Umieram túžbou po cigarete."TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017