www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
EVE 1x10
(Eva)
Scenár: KENNETH BILLER & CHRIS BRANCATO
Réžia: FRED GERBER

OBSAH:
PRESNE V ROVNAKÝ OKAMIH NA DVOCH PROTIĽAHLÝCH POBREŽIACH SPOJENÝCH ŠTÁTOV DÔJDE KU DVOM VRAŽDÁM SPÁCHANÝM ROVNAKÝM SPÔSOBOM. STOPY AGENTOV MULDERA A SCULLYOVÚ VEDÚ KU GENETICKÉMU EXPERIMENTU S DESIVÝMI NÁSLEDKAMI.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Okres Greenwich, štát Connecticut. Muž a žena si vyšli zabehať. Priblížia až k domu, pred ktorým na chodníku sama s plyšovou hračkou v rukách stojí osemročná Teena Simmonsová. Jej otec Joel Simmons sedí na hojdačke vzadu na zadnom dvore. Muž k nemu pristúpi a položí mu ruku na plece. Joel sa zosunie nabok. Je mŕtvy a na krku má dve viditeľné stopy po vpichoch.

Vyšetrovania prípadu sa ujímajú Mulder a Scullyová. Joel prišiel od viac ako 4 litre krvi. Mulder prípad jeho smrti spojí s neobjasnenými prípadmi mrzačenia dobytka, ku ktorým v Spojených štátoch dochádza od roku 1967. Neznámym páchateľom sa už veľakrát podarilo dobytok exsangvinovať (zbaviť krvi) bez toho, aby na mieste zanechali čo i len kvapku krvi. Mulder vie, že sa to dá dosiahnuť tak, že sa dobytku vpichne ihla do krčnej žily a srdce vtedy funguje ako pumpa, avšak toto je prvý prípad, o ktorom vie, pri ktorom bol obeťou človek. Naviac na rozdiel od prípadov s dobytkom boli pri obhliadke tela nájdené stopy po digitalis, čo je jedovatá droga pochádzajúca z divorastúceho náprstníka červeného.

Teena, ktorá zostala sama bez rodičov, agentom povie o červenom blesku a cudzincoch "z oblakov", ktorí chceli jej otca exsangvinovať. Agenti sa čoskoro dozvedajú, že majú ďalší prípad. O život v okrese Marin v Kalifornii prišiel istý Doug Reardon. Našli ho na hojdačke vzadu za domom, v ktorom býval so svojou rodinou. Tiež umrel na vykrvácanie a pri obhliadke jeho tela boli tiež nájdené stopy digitalis a dve ranky po vpichoch na jeho krku. Naviac obaja muži umreli presne v rovnakom okamihu. Mulder je presvedčený, že Reardonova dcéra Cindy si tiež spomenie na červený blesk. Agenti ku svojmu veľkému prekvapeniu zisťujú, že Cindy vzhľadom vyzerá rovnako ako Teena.

Teenu medzičasom niekto unesie. Od pani Reardonovej sa agenti dozvedajú, že Cindy sa narodila po umelom oplodnení na klinike reproduktívnej medicíny. Scullyová odchádza na kliniku, zatiaľ čo Mulder sa pre istotu rozhodne na Cindy dať pozor. Vysvitne, že dohľad nad umelým oplodnením v prípade Reardonovcov aj Simmonsovcov mala Dr. Sally Kendricková. Z kliniky ju neskôr prepustili na základe podozrenia, že praktizovala nepovolené pokusy s eugenikou. Kendricková neskôr prišla aj o svoju lekársku licenciu a utiahla sa do úzadia.

Mulderovi sa vzápätí ozve Muž z Pentagónu. Informuje ho, že Sally Kendricková pokračovala v prísne tajnom vládnom projekte pod názvom Experiment Lichfield. Počas studenej vojny sa ruskí vedci krížením svojich najlepších vedcov a športovcov snažili vytvoriť dokonalého vojaka. Americká armáda nemohla zostať pozadu a ako výsledok ich pokusov prišla na svet skupinka detí. Chlapcom dali meno Adam a dievčatám Eva. Muž z Pentagónu agentom zaistí prístup do ústavu, v ktorom uväznili Evu 6. V kúte cely sedí spútaná žena, ktorá vyzerá rovnako ako Sally Kendricková. Vychádza najavo, že Kendricková na klinike klonovala samu seba. Evy mali niektoré chromozómy naviac (tento stav sa nazýva aneuploídia), čím mali vyššiu inteligenciu a zároveň silnejšiu psychózu. Eva 6 Mulderovi a Scullyovej ukáže fotografiu zo svojho "rodinného albumu", na ktorej vidieť dievčatá, ktoré vyzerajú rovnako ako Teena a Cindy.

Evám 7 a 8 sa podarilo utiecť a teraz sú na slobode, na základe čoho sa agenti obávajú, že Cindy hrozí nebezpečenstvo. A skutočne, objaví sa Eva 7 a dievča napriek snahe agentov unesie. Eva 7 vie, že dievčatá sú mimoriadne bystré a vedeli o sebe, ale nevie, prečo zabili svojich otcov. "Neboli to naši otcovia," odpovedajú dievčatá. "Nemáme žiadnych rodičov. Oni nás vytvorili." Eva 7 sa ich snaží presvedčiť, že takto uvažovať nemôžu. Sú predsa ľudské bytosti - odlišné, ale ľudské. Nestihne to ani dopovedať, keď jej dievčatá oznámia, že jej do sódy, ktorú vypila, pridali digitalis. "Prečo?" pýta sa Eva 7. "To nám povedz ty. To ty si nás vytvorila," odpovedajú zradné dievčatá.

Prichádzajú Mulder a Scullyová, ktorým sa dievčatá podarilo vypátrať. Teena a Cindy tvrdia, že Evu 7 zabila Eva 8, ktorá vzápätí utiekla. Agenti dievčatám uveria a vezmú ich pod svoju ochranu. Na odpočívadle sa ich dievčatá pokúsia otráviť. Mulder si na základe okolností uvedomí, že niečo nie je v poriadku a na poslednú chvíľu Scullyovej zabráni, aby sa otrávila nápojom, do ktorého dievčatá pridali digitalis. Dievčatá si ale včas uvedomili, že pravda vyšla najavo. Utečú a ukrývajú sa na odpočívadle. Mulder im však nakoniec prejde cez rozum a zlovestné dievčatá pod menami Eva 9 a Eva 10 putujú za mreže do ústavu k dospelej Eve 6. Zakrátko si po nich prichádza Eva 8. "Ako ste vedeli, že prídem?" pýta sa Eva 8. "Skrátka sme to vedeli," odpovedajú dievčatá.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017