www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
FALLEN ANGEL 1x09
(Padlý anjel)
Scenár: HOWARD GORDON & ALEX GANSA
Réžia: LARRY SHAW

OBSAH:
BUDÚCNOSŤ PROJEKTU AKTOV X JE OHROZENÁ POTOM, AKO MULDER TAJNE PRENIKNE NA ARMÁDOU STRÁŽENÉ ÚZEMIE, KAM DOPADLO UFO. MULDER NAVYŠE ZISŤUJE, ŽE PÁD LODE PREŽILA AJ MIMOZEMSKÁ BIOLOGICKÁ ENTITA, KTORÚ SA ARMÁDA SNAŽÍ USMRTIŤ.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
Armádny plukovník Calvin Henderson sa od pracovníkov Strediska sledovania vzdušného priestoru dozvedá, že prístroje zachytili pád neidentifikovaného lietajúceho objektu z vesmíru, ktorý preletel zemskou atmosférou a dopadol do blízkosti mestečka Townsend vo Wisconsine. Ako prvý na miesto dopadu prichádza zástupca šerifa Jason Wright. Neznámy objekt v lese explodoval a začal horieť. Zástupca je čoraz bližšie k miestu dopadu, keď vtom v lese zaregistruje pohyb neznámej takmer neviditeľnej entity, ktorá sa k nemu obratne priblíži a vyžiari zo seba silnú radiáciu.

Armáda v priebehu zopár nasledujúcich hodín evakuuje okolo 12 000 obyvateľov Townsendu s vysvetlením, že neďaleko sa vykoľajil vlak s nákladom toxického odpadu. Muž z Pentagónu Muldera informuje, že do tamojšieho lesa v skutočnosti dopadlo UFO a kamufláž, týkajúca sa úniku toxických látok, je len súčasťou tajnej operácie, ktorú vedie plukovník Henderson, vysoko hodnotený armádny odborník, ktorý bol počas studenej vojny poverený tým, aby zabránil, aby sa technológie zo zostrelených amerických lietadiel nad územím Ruska dostali do nepovolaných rúk. Mulder má 24 hodín na to, aby tajne prenikol na armádou strážené územie a nazhromaždil dôkazy, že do lesa dopadla mimozemská loď a armáda sa túto skutočnosť snaží utajiť.

Mulder neváha, prichádza do Townsendu a po prieskume terénu sa mu podarí nepozorovane preniknúť na územie, ktoré je zabezpečené laserovým plotom. Podarí sa mu prekĺznuť pomedzi vojakov, ktorí územie strážia a dostane sa až k miestu dopadu. V úžase hľadí na trosky neznámej lode, ku ktorým majú prístup len muži v špeciálnych ochranných oblekoch. Mulder vytiahne fotoaparát a začne fotografovať. Prichytia ho však vojaci, fotoaparát mu vezmú a na Hendersonov príkaz ho uväznia.

Na slobodu ho neskôr prepustia až na Scullyovej záruku. Scullyová Mulderovi vyčíta, že opäť nepostupoval podľa protokolu a sekčný šéf McGrath sa tak rozhodol zvolať zasadnutie, na ktorom sa má rozhodnúť, či vedenie FBI definitívne neuzatvorí projekt Aktov X.

Mulder sa v armádnej cele spoznal s Maxom Fenigom, členom organizácie NICAP, ktorá sa zaoberá skúmaním vzdušných fenoménov. Zatkli ho a následne prepustili ešte pred Mulderom. Vďaka Maxovi sa Mulder a Scullyová dozvedajú o zástupcovi šerifa Wrightovi, ktorý prišiel na miesto dopadu ako prvý. Agenti zájdu za pani Wrightovou, tá sa však očividne bojí vypovedať. Dr. Oppenheim z miestnej nemocnice, ktorý mal na starosti ohliadku Wrightovho mŕtveho tela, však vypovedať neodmietne. Bol to práve on, kto ohliadal nielen Wrightovo telo, ale i telá požiarnikov, ktorých povolali na miesto havárie. Všetci títo muži tu neskôr umreli na popáleniny spôsobené silným rádioaktívnym žiarením. Zanedlho do nemocnice privezú vojakov s rovnakými príznakmi. Mulder vie, že Henderson sa mimozemskú entitu, ktorá unikla z vraku lode, snaží nájsť a usmrtiť. Následky takéhoto postupu sú pre vojakov, ktorí sa k entite priblížili, tragické. V nemocnici majú nedostatok personálu a preto Scullyová zostane, aby pomohla postarať sa o umierajúcich vojakov.

Mulder odchádza za Maxom, ktorého nájde v kŕčoch sa zmietať na podlahe jeho prívesu. Max už od detstva trpí epilepsiou a Mulder mu pomôže ľahnúť si na posteľ, pričom si za jeho uchom povšimne neveľkú krvavú jazvu. Max zaspí a Mulder sa ponáhľa do svojej motelovej izby. Onedlho prichádza Scullyová a Mulder jej ukáže dve fotografie zo záznamov z Aktov X, na ktorých sú vidieť jazvy podobné tej, akú má za uchom Max Fenig. Obe tieto ženy vypovedali, že ich unieslo UFO. Mulder si preto myslí, že aj Max bol obeťou mimozemského únosu, ale on o tom kvôli epileptickým záchvatom vôbec nevie. Max do Townsendu prišiel ešte predtým, ako do miestneho lesa dopadlo UFO, o ktoré má teraz záujem armáda. Na základe toho sa Mulder obáva, že Maxa sa opäť pokúsia uniesť.

Pracovníci Strediska sledovania vzdušného priestoru zaznamenajú prienik ďalšieho neznámeho lietajúceho objektu cez zemskú atmosféru. Max medzitým utečie zo svojho prívesu, ale agenti sú mu na stope a mieria za ním do prístavu. Tam sa Maxa chystajú zadržať dvaja z Hendersonových mužov, ale mimozemská entita ich oboch usmrtí radiáciou. Max uteká do skladiska, v ktorom ho nájdu Mulder a Scullyová. Max krváca z ucha a mimozemská entita ho má pod svojím vplyvom. So svojimi mužmi prichádza Henderson. Scullyová chce odísť privolať pomoc, ale vojaci ju zadržia. Obkľúčia celé skladisko a na prístroji umožňujúcom röntgenové videnie vnútri vidia tri osoby. Dve z nich sú Mulder a Max Fenig, ku ktorým sa práve približuje mimozemská entita. Vtom sa v skladisku smerom od stropu objaví lúč žiarivého modrého svetla. Max upadá do tranzu a Mulder ho následne uvidí, ako sa v lúči svetla vznáša nad zemou. Celý sa začne triasť. Lúč svetla je čoraz intenzívnejší a oslepujúcejší. Prístroj vzápätí vnútri v budove zachytáva už len jednu osobu. Henderson so svojimi mužmi vtrhnú dovnútra skladiska, kde nachádzajú už len Muldera, ktorý v ruke zviera Maxovu šiltovku. Max i mimozemšťan sú preč.

Mulder neskôr na zasadnutí vo Washingtone bráni svoj postup ako neortodoxný, ale nevyhnutý, lebo v oblasti prebiehala tajná armádna kamufláž. Okrem záznamov o Maxovi Fenigovi však nemá priame dôkazy, ktorými by toto svoje obvinenie podložil, hoci röntgenové snímky z čias hospitalizácie Maxa v nemocnici ukazujú implantát umiestnený hlboko v jeho mozgu. Sekčný šéf McGrath však túto okolnosť považuje na irelevantnú. Pomocou dokumentov, ktoré armáda predložila FBI, sa McGrathovi podarí Muldera zdiskreditovať. Nepomôže ani Scullyovej prosba, aby nad Mulderom privreli oči. Mulder by prišiel o svoje miesto i o Akty X, nebyť pomoci zo strany Muža z Pentagónu, ktorý na poslednú chvíľu zruší rozhodnutie komisie FBI a McGrathovi zabráni v tom, aby zrušil Akty X. "Svojich priateľov si držte blízko, ale nepriateľov ešte bližšie," radí Muž z Pentagónu.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017