www.scifi.sk | b5.scifi.sk | startrek.scifi.sk | archiv.scifi.sk
Akty X
SPACE 1x08
(Vesmír)
Scenár: CHRIS CARTER
Réžia: WILLIAM GRAHAM

OBSAH:
PO ÚSPEŠNOM VÝSTUPE RAKETOPLÁNU NA OBEŽNÚ DRÁHU ZEME ASTRONAUTI VO VESMÍRE ZAZNAMENAJÚ PRÍTOMNOSŤ ZLOVOĽNEJ ENTITY, KTORÁ IM BRÁNI V SKÚMANÍ VESMÍRU.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Michelle Generooová, ktorá pracuje ako stredisková veliteľka komunikácie pre NASA, si dohodne tajné stretnutie s Mulderom a Scullyovou. Ukáže im röntgenovú snímku ventilu prídavnej pohonnej jednotky z raketoplánu. Je presvedčená, že ventil niekto zámerne poškodil, aby tak sabotoval vesmírnu misiu. Kvôli poruche funkcie ventilu štart raketoplánu na poslednú chvíľu odložili. Zostáva záhadou, kto Michelle snímku poškodeného ventilu poslal. NASA poruchu funkcie ventilu po oficiálnej analýze prisúdila mechanickej poruche. Obávajúc sa, že NASA by pri snahe o dodržanie plánu mohla podceniť možnosť sabotáže, Generooová sa o pomoc rozhodla požiadať Muldera so Scullyovou.

Agenti sa neskôr spoznávajú s plukovníkom Beltom, bývalým astronautom, ktorý je veliteľom spomínanej vesmírnej misie. Belt agentom zdôrazňuje, že vďaka prísnym bezpečnostným opatreniam a používaniu zložitých technológií je možnosť sabotáže výrazne obmedzená.

Avšak keď sa po úspešnom štarte raketoplánu podarí vystúpiť až na obežnú dráhu Zeme, vyskytne sa ďalší technický problém. Michelle, ktorej snúbenec je jedným z astronautov na palube raketoplánu, autom mieri ku kontrolnému stredisku. Stratí však kontrolu nad pohybom vozidla potom, ako sa v hmle pred jej autom objaví zlovestne vyzerajúca tvár, ktorá sa priblíži k prednému sklu jej auta. Mulder a Scullyová Michelle z prevráteného auta vyslobodia a spolu sa vracajú do kontrolného strediska. Zisťujú, že technici sa zabezpečením rotácie raketoplánu snažia zabrániť tomu, aby sa raketoplán prehrial a zhorel. Belt nariadi prerušenie spojenia s raketoplánom a astronauti majú na jeho príkaz raketoplán ovládať použitím počítača na palube. Michelle s takýmto Beltovým postupom nesúhlasí, ale astronautom sa raketoplánom podarí vykonať rotačný manéver, spomínané riziko je tým nateraz zažehnané a astronauti opäť nadviažu spojenie s kontrolným strediskom.

Keď sa Belt večer vráti domov, z jeho tela vyžiari neznáma nehmotná entita, pripomínajúca známu "tvár na Marse", a vznáša sa preč do vesmíru. Z raketoplánu na obežnej dráhe začne unikať kyslík. Belt astronautom nariadi, aby si obliekli skafandre a pustili sa do plnenia úlohy, kvôli ktorej raketoplán do vesmíru vyslali. Michelle takýto postup považuje za krajne nezodpovedný -- vo chvíli, keď sú reálne ohrozené životy astronautov, sa Belt rozhodol uprednostniť plnenie úlohy misie pred záchranou ich životov.

Belt náhle utrpí záchvat a agenti mu pomôžu do príchodu záchranky. Michelle prevezme velenie nad misiou a raketoplán sa podľa jej príkazu má okamžite vrátiť na Zem. Belt sa však už v minulosti ako astronaut ocitol v podobnej situácii a vie, že raketoplán zhorí v atmosfére, pokiaľ nezmení trajektóriu zostupu na 35 stupňov. Michelle sa musí rozhodnúť a po chvíli sa rozhodne pre Beltov návrh. A urobí tak dobre, lebo tým zaistí bezpečný návrat raketoplánu a astronautov v ňom na Zem.

Belt v nemocnici utrpí ďalší záchvat. Jeho telo opäť opúšťa neznáma entita, Belt sa však vzoprie a nešťastne vypadne von oknom. Pri dopade na zem prichádza o život. Mulder sa neskôr zamýšľa nad tým, že keď Belt pred rokmi ako astronaut vystúpil na obežnú dráhu Zeme, do jeho tela tam vstúpila neznáma entita a Belt mal odvtedy problémy s udržaním si kontroly nad svojím vlastným konaním. Entita ho využila k tomu, aby sabotoval hneď niekoľko vesmírnych misií. Uvedomujúc si, čo sa to deje, Belt sa záležitosť snažil napraviť tak, že to on Michelle poslal snímku, na ktorej bolo vidieť poruchu ventilu, aby tak pomohol zachrániť program vesmírnej misie a životy astronautov spolu s ním.TheX-Files © Twentieth Century Fox Film Corp. 1994-2002

obsah © X_Follower 1998-2017 | design © Wyktor 2001-2002 | engine © Stano Lacko 1998-2017